A rangos 10. helyre került a Söndörgő Gyezz című lemeze az irányadó nemzetközi világzenei toplista, a World Music Charts Europe (WMCE) legfrissebb kiadásában, a Songlines Magazin pedig Top Of The World listájának első helyére rangsorolta. Az albumot november 15-én mutatják be Budapesten a magyar közönségnek.
Az amerikai GroundUP Music kiadónál idén megjelent Gyezz című anyagot a Söndörgő a világhírű dzsessz-szaxofonos, Chris Potter közreműködésével készítette.
A zenekar friss lemeze egyetlen magyarként szerepel az európai zenei rádiós szakemberek által összeállított augusztusi WMCE-n. A listát fekete-afrikai előadók vezetik: Bassekou Kouyaté & Amy Sacko az első Djudjon című lemezével (kiadó: One World), a marokkói Asmaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou L'Bnat című anyaga (Ajabu!) a második, az elefántcsontparti Dobet Gnahoré Zouzou című korongja (Cumbancha) pedig a harmadik.
A Söndörgő lemezét kritikájában a Jazzwise és a Songlines Magazin is négycsillagosra értékelte, utóbbi magazin Top of the World listájának első helyére tette a Gyezzt.
A három Eredics-fivért és egy unokatestvérüket felvonultató Söndörgő zenéje a Vujicsics együttes örökségét viszi tovább, miközben egyedi stílust alakított ki. A csaknem három évtizede alakult Söndörgő zenéje délszláv hagyományokra épít, azonban folyamatosan keresik a jelenben is érvényes és érdekes irányokat és zenei utakat.
Elsődleges hangszerük a népszerű tambura, de hangzásképük fontos elemei a fúvósok és a harmonika is. A Gyezz című albumon Chris Potter játéka új dimenziót adott a zenekar dinamikus hangzásához.
"Chrisszel egy nálunk rendezett házibuliban találkoztunk először, így kezdődött a barátságunk. Néhány hónappal később eljött az egyik koncertünkre, majd a magyarországi fellépése után beszélgettünk, és felvetettem, közösen is zenélhetnénk. Először meglepődött, hiszen eltér a stílusunk, ám amikor elküldtünk neki néhány számot, azok nagyon tetszettek neki. Végül kevesebb mint 24 óra alatt vettük fel a közös részeket" - idézte Eredics Áront, a zenekar vezetőjét az MTI-hez eljuttatott közlemény.
A Gyezz több héten át szerepelt az Amazon music jazz listáin is, és az albumról a holland Jazzism kritikusa, az amerikai Brooklin Radio, az olasz LineaTrad Magazin is elismeréssel írt - emelték ki a közleményben.
A szentendrei zenekar (Eredics Áron - tambura, darbuka, ének; Eredics Benjámin - tambura, darbuka, ének; Eredics Dávid - tambura, kaval, szaxofon, klarinét, ének; Eredics Salamon - tambura, harmonika, furulya, hulusi; Dénes Ábel - nagybőgő) hosszú évek óta állandó meghívottja külföldi rock-, pop- és világzenei fesztiváloknak, koncerttermeknek és kluboknak, játszott például a londoni Queen Elizabeth Hallban, a dániai Roskilde fesztiválon, a World Music Expón (Womex). A Gyezz a kilencedik lemezük, a 2014-ben megjelent Tamburocket - Hungarian Fireworks vezette is a World Music Charts Europe-ot. A tagok valamennyien a Zeneakadémián végeztek, tanítanak is ott. A Söndörgő Gyezz című lemezét november 15-én az Eiffel Műhelyházban mutatja be.
-
Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
-
Az amerikai elnökválasztás óta a „main-stream” módosulni látszik. Erre utal, hogy a nagy bankok egymással versenyezve hagyják el a Net-Zero límakartellt, és csoportosítják át a befektetéseiket a sokat szidott fosszilis energia bizniszbe. És ez bizony nagy baj, mert ha nem csurog a pénz a dekarbonizációra és a zöld energia programokra, akkor ez a hajó el fog süllyedni.
-
A BRFK mindenki számára biztosítja a békés gyülekezéshez, véleménynyilvánításhoz való jogot, amíg azzal nem valósítanak meg szabálysértést vagy bűncselekményt.
-
Sajnos lesz elegendő erejük, hogy megvédjék az alvilági módszerekkel dolgozó, álhírgyártó „kollégáikat” – utal a szélsőbaloldali sajtóhálózatra Bánó Attila.
-
Probléma lehet még a háborús hisztéria folyamatos fenntartása. Egyetlen szuper birodalom esetén ugyanis gondot okozhat, hogy nincs kivel háborúzni. Ki kell találni ezért olyan globális veszedelmeket, amelyek indokolttá teszik a rendkívüli állapot folyamatos fenntartását, szükség esetén pl. utazási korlátozások és/vagy kijárási tilalmak bevezetését, gázálarc vagy szájmaszk kötelező hordását, stb.