Brüsszelt, valamint az emberi jogokkal foglalkozó Európa Tanácsot „a politikai korrupció szimbólumainak" nevezte Ilham Aliyev azeri elnök.
Ilham Aliyev – apa.az
Elfogadhatatlannak nevezte Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön az azeri államfőnek az Európai Unió, Franciaország és Hollandia ellen megfogalmazott kijelentéseit.
Josep Borrell az X-en azt vetette Ilham Aliyev elnök szemére, hogy "sajnálatos állításai" egyebek között veszélyeztetik az ENSZ jelenleg is zajló, idén Azerbajdzsánban megrendezett klímakonferenciájának fontos céljait, valamint aláássák a bakui elnökség hitelességét is.
"Franciaország és Hollandia mellett állunk" - szögezte le a főképviselő, egyúttal aggodalmát fogalmazta meg a kaukázusi országban uralkodó emberi jogi helyzet miatt, és elítélte az azeri hatóságoknak a sajtó és a civil szervezetek elleni fellépését.
Hozzátette: az Európai Unió és tagállamai "a legnagyobb hozzájárulást adják a globális klímafinanszírozáshoz".
Aliyev a klímacsúcs szerdai napján "a neokolonializmust" okolta az éghajlatváltozásért, és azt vetette Franciaország és Hollandia szemére, hogy környezeti károkat okoztak tengerentúli területeiken, példaként pedig a többi között Franciaország francia-polinéziai atombomba-robbantásait említette.
Az azeri államfő emellett elítélte Emmanuel Macron francia elnök kormányát, amelyet azzal vádolt, hogy "bűnöket követett el" a Franciaországhoz tartozó, csendes-óceáni Új-Kaledónián, Brüsszelt, valamint az emberi jogokkal foglalkozó Európa Tanácsot pedig "a politikai korrupció szimbólumainak" nevezte, amelyek, mint mondta, "osztoznak Párizzsal az ártatlanok meggyilkolása miatti felelősségben".
Aliyev bírálta továbbá Borrell azon kijelentését, amelyben a főképviselő Európát egy kerthez, a világ többi részét pedig dzsungelhez hasonlította. "Ha mi dzsungel vagyunk, akkor menjenek innen és ne avatkozzanak az ügyeinkbe!" - jelentette ki.
Párizs és Baku között régóta feszült a kapcsolat: Franciaország azzal vádolja Azerbajdzsánt, hogy szította az Új-Kaledónián kirobbant zavargásokat, Azerbajdzsán pedig nem veszi jó néven Párizs Örményországnak nyújtott támogatását.
A klímacsúcson Macron nem jelent meg személyesen, az elnököt Agnes Pannier-Runacher környezetvédelmi miniszter képviselte volna, aki szintén elfogadhatatlannak nevezte Aliyev kijelentéseit, és lemondta a jövő hét végére tervezett részvételét a konferencián.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
Semjén Zsolt éves meghallgatásán kifejtette: az egyházi tanintézményekbe átlagosan négyszeres a túljelentkezés.
-
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy Európának még az országunknál szerencsésebb részein sincs ilyen széles léptékű, alapellátástól a kórházi ellátásig biztosított külön gyermekgyógyászat, illetve nem sok ország mondhatja el magáról, hogy védőnői és gyermekorvosai is vannak.
-
Az EU számtalan problémával néz szembe, és Brüsszel legtöbbször nem a megoldás, hanem a probléma része, ezért fontos, hogy legyenek olyan tagállami kezdeményezések, amelyek egész Európa érdekét szolgálják.