Fokozott biztonsági intézkedéseket léptettek életbe csütörtökön Párizsban, ahol a francia labdarúgó-válogatott Izraelt fogadja a Stade de France nemzeti stadionban. A készültség célja elkerülni az Ajax holland és a Makkabi Tel-Aviv izraeli futballcsapat múlt heti amszterdami meccsét követő erőszakos cselekményeket.
Atlétikai aréna is a Stade de France – wikipedia
A Párizs északi külvárosában megrendezésre kerülő Nemzetek Ligája-mérkőzés sporttétjét nagymértékben beárnyékolja a geopolitikai helyzet. A Saint-Denis-ben található stadion körül, és kivételes módon a stadionban is, valamint a tömegközlekedési eszközökön és Párizs belvárosában négyezer rendőr és csendőr ügyel a rendre.
A francia hatóságok azonban egyértelműen kizárták, hogy lemondjanak a mérkőzés megrendezéséről, vagy áthelyezzék azt, ahogy Belgium tette szeptemberben.
"Egyesek a Franciaország-Izrael mérkőzés áthelyezését követelik. Nem fogadom el: Franciaország nem fogja áthelyezni, mert ez lemondást jelentene az erőszakos és antiszemita fenyegetésekkel szemben" - írta pénteken Bruno Retailleau belügyminiszter az X-en.
Izrael vasárnap felszólította szurkolóit, hogy ne menjenek el a Stade de France-ba, de egy rendőrségi forrás szerint "körülbelül száz izraeli szurkoló" jelen lesz a mérkőzésen.
"Nyilvánvalóan azt mondom, hogy jöjjenek. Minden biztonsági feltétel szavatolt a közlekedésben, a stadion bejáratánál és a mérkőzés alatt. Tehát egyszerre akarok megnyugtató, ugyanakkor nagyon határozott lenni. Azoknak, akik rendbontást akarnak, a biztonsági erők válasza nagyon határozott lesz" - mondta Laurent Nunez rendőrprefektus a France Info közszolgálati hírrádió műsorában csütörtökön.
A stadionban a rendőrök előre meghatározott helyeken és azonnali beavatkozásra felkészülve fogják a rendet biztosítani, amire még soha nem volt példa.
A rendfenntartó erők mellett mintegy 1600 biztonsági őrt is mozgósítanak a Stade de France-nál, és a RAID, az országos rendőrség elitegysége látja el az izraeli csapat biztosítását, amely hétfői Franciaországba érkezése óta kiemelt védelmet élvez.
A hatóságok biztosítják a zsidó vallási helyeket és közösségeket is Párizsban és a környező külvárosokban - derül ki a prefektúra feljegyzéséből az AFP hírügynökség értesülése szerint. A prefektúra azt is kérte a rendfenntartó erőktől, hogy legyenek fokozottan éberek azokon a helyeken, ahol az izraeli csapat szurkolói tartózkodhatnak, mindenekelőtt a kóser éttermekben és bárokban. A hatóságok attól is tartanak, hogy az elővárosi lakótelepek fiataljai is megzavarhatják a közrendet.
A 80 ezer férőhelyes Saint-Denis stadionban viszont alig 13 ezer nézőre számítanak. A jegyek névre szólnak, s a belépéskor mindenkinek ellenőrzik a személyazonosságát.
A VIP lelátó azonban tele lesz. Emmanuel Macron elnök azért lesz ott, hogy "a testvériség és a szolidaritás üzenetét küldje az amszterdami mérkőzést követő tűrhetetlen antiszemita cselekmények után", az elnöki hivatal tájékoztatása szerint. Mellette lesz két elődje, a jobboldali Nicolas Sarkozy és a baloldali François Hollande is, valamint Michel Barnier miniszterelnök is jelen lesz a mérkőzésen - tudta meg a francia sajtó.
A stadionban csak francia és izraeli zászlók megengedettek, a palesztin transzparensek, valamint a "politikai jellegű üzenetek" tiltottak - közölte Laurent Nuńez. Minden más zászlót, még a francia régiók zászlóit is tilos bevinni a stadionba.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésére benyújtott módosító indítványa szerint a szivárvány színeivel kellene kivilágítani a Kolosy téren álló 269 éves Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomot. A beadványt több politikus is provokációnak nevezte. Barabás emellett a Facebook oldalán próbálta félremagyarázni, saját világlátásához igazítani a szivárvány szimbólum jelentését. Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát kérdeztük a váci református iskola bővítésének alapkőletételénél az esetről, keresztényüldözésről és a Nyugat-Európa szerte tapasztalható templomátalakításokról.
Hind Kabawat az első nő és egyben keresztény, aki miniszteri tisztséget tölt be a szíriai kormányban. Március 29-i hivatalba lépésétől ő vezeti a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot. Nyugati megfigyelők üdvözölték a nők irányába történő nyitást, az új szociális miniszter személyének megválasztását egyben pedig a kisebbségek iránti elfogadóbb magatartásnak tekintik.
Soltész Miklós a Taksonyi Német Nemzetiségi Óvoda bővítésének átadóünnepségén arról beszélt, hogy a magyar kormány ugyanúgy fontosnak tartja az egyházak és a nemzetiségek oktatási-nevelési intézményeit, mint minden más oktatási-nevelési hazai intézményt.