Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint elképzelhető egy olyan tűzszüneti megoldás, amelynek alapján a NATO "védőernyő" alá vehetné a kijevi kormány által ellenőrzött ukrajnai területeket, az orosz megszállás alatt lévő térségek visszaszerzéséről pedig később diplomáciai úton lehetne dönteni.
Zelenszkij a Sky News brit kereskedelmi hírtelevíziónak adott, péntek este ismertetett interjúban kijelentette: eddig senki nem tett Ukrajnának olyan javaslatot, amelynek értelmében "csak ez vagy az az ukrán terület kerülne be a NATO-ba".
Mégis tény azonban, hogy egy ilyen megoldás véget vethetne az Oroszországgal vívott háború "forró szakaszának" - fogalmazott az ukrán államfő.
Kijelentette: a NATO-csatlakozásra szóló hivatalos meghívásnak a nemzetközileg elismert ukrán határok közé eső terület egészére vonatkoznia kell, nem csupán egyes ukrán területekre, mivel az utóbbi megoldás elismerné, hogy bizonyos ukrán országrészek Ukrajnához, más térségek Oroszországhoz tartoznak.
Hozzátette: az ukrán alkotmány tiltja annak elismerését, hogy Ukrajna orosz megállás alatt lévő területe Oroszország része.
Zelenszkij megismételte ugyanakkor, hogy ha Ukrajna véget akar vetni a háború "forró szakaszának", akkor a NATO védőernyőjét egyelőre a Kijev által ellenőrzött ukrajnai területekre kell kiterjeszteni, "mégpedig gyorsan".
Az ukrán elnök szerint ezután lehetőség nyílhat arra, hogy Ukrajna diplomáciai úton szerezze vissza területének többi részét.
Zelenszkij úgy fogalmazott: számos ország javasolta Ukrajnának a tűzszünet elfogadását, de a kérdés az, hogy "ez a tűzszünet hol lenne". Hozzátette: a tűzszünetnek garantálnia kell, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök "nem jön vissza" újabb ukrán területekért.
Az ukrán államfő szerint éppen azért lenne szükség a NATO-védőernyő "azonnali" kiterjesztésére a kijevi ellenőrzésű ukrán területekre, hogy "Putyin ne jöhessen vissza".
Zelenszkij a pénteki Sky News-interjúban kijelentette: Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel közvetlenül szeretne majd együttműködni, és személyesen vele szeretné megosztani elképzeléseit, mivel Trump környezetéből "egymástól eltérő hangok hallhatók".
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Rétvári Bence, az EU-tagországok belügyminisztereinek tanácsülését követően kijelentette: a 40 éves schengeni térség soha ilyen rossz állapotban nem volt. A belső határok nélküli Európa messzebb van, mint az elmúlt 40 évben szinte bármikor, ami a hibás migrációs politikának köszönhető - hívta fel a figyelmet.
Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára beszédet mond a Napsugár Baptista Bölcsőde átadásán Ecseren 2025. június 13-án. MTI/Bruzák Noémi
Orbán Viktor azt mondta: az ukránok képtelenek fönntartani a saját államukat, "mi fizetjük" az ukrán nyugdíjasok nyugdíját, az állami alkalmazottak fizetését, az ukrán közszolgáltatások működését, "mi tartjuk fönn" a hadseregüket.