A 2014-es ukrajnai Majdanhoz hasonlította a Georgiában zajló eseményeket Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn Moszkvában a sajtónak nyilatkozva.
Peszkov szerint jól láthatóan kísérlet történik a helyzet megingatására.
„Számos országban láttunk már hasonló eseményeket. A legközvetlenebb párhuzamot az ukrajnai Majdan eseményeivel lehet vonni”
– hangoztatta Peszkov, hozzátéve, hogy a georgiai események „minden tünetét hordozzák egy narancsos forradalomra tett kísérletnek”.
„A georgiai hatóságok intézkedéseket tesznek a helyzet stabilizálására és a nyugalom helyreállítására” – nyilatkozott a Kreml szóvivője.
Hangsúlyozta, hogy Oroszország nem avatkozik bele Georgia belügyeibe. Hozzátette, hogy az orosz fél információkat kíván szerezni a dél-kaukázusi országban kormányellenes tüntetéseken őrizetbe vett állampolgárairól és arról, hogy milyen jogcímen indítottak eljárást ellenük.
Az ukrajnai rendezésről esetleg jövőre megkezdendő tárgyalások lehetőségével kapcsolatban azt hangoztatta, hogy Oroszország mindenképpen biztosítani fogja érdekeit ebben az ügyben.
„Minden attól függ, hogyan alakulnak az események, de számunkra a legfontosabb a kitűzött célok elérése”
- fogalmazott.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Ukrajnában egyre nő az elégedetlenség Volodimir Zelenszkij elnökkel szemben.
„A frontok dinamikája világos. Az Ukrajnában zajló folyamat is világos. Fáradtság tapasztalható Zelenszkijjel szemben. Ez a fáradtság egyre nő”- mondta.
Peszkov azt hangoztatta, hogy a Kremlnek nincsenek elvárásai Olaf Scholz német kancellár hétfői kijevi látogatásával kapcsolatban. A vonatkozó kérdésre azt válaszolta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök közvetítésével semmilyen üzenetet sem küldött Zelenszkijnek.
Rámutatott, hogy Németország továbbra is kitart Ukrajna feltétel nélküli támogatása mellett, ugyanakkor a Putyin és Scholz között nemrégiben lezajlott telefonbeszélgetést pozitív fejleményként értékelte.
Azzal kapcsolatban, hogy Joe Biden amerikai elnök két bírósági elítélő ítélet ügyében kegyelemben részesítette fiát, Hunter Bident, Peszkov kijelentette, hogy ez amerikai belügy, amelyet a Kreml nem kommentál.
Korábban Marija Zaharova külügyi szóvivő az Izvesztyija című lapnak nyilatkozva „a demokrácia karikatúrájának” nevezte a távozó amerikai államfő döntését.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök vonatkozó kijelentéseire kitérve Peszkov hangot adott álláspontjának, miszerint ha az Egyesült Államok igyekszik majd rákényszeríteni a többi országot a dollár használatára, az felerősíti a nemzeti valutákra való átállás tendenciáját.
„A dollár tartalékvalutaként kezdi elveszíteni vonzerejét számos ország számára. Ez egy olyan folyamat, amely a dollár vonzerejének erodálódását jelenti, ez tényleg folytatódik, és egyre erősödik”
– nyilatkozott a szóvivő.
Leszögezte, hogy Szíriában Moszkva folytatni fogja Bassár el-Aszad elnök támogatását.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
Úgy ülnek a buborékban, mint az istenek a Parnasszuson, és éjjel-nappal tolvajt kiabálnak, hogy eltereljék a figyelmet a végtelen korrupcióról, ami a sajátjuk – leplezi le az EU főkomornyikjait Kövesdi Károly.
-
Ez volt a két csapat kilencedik egymás elleni összecsapása, a magyar válogatott mérlege változatlanul hibátlan. Sikere a középdöntőre nézve azt jelenti, hogy az esti svéd-török összecsapás kimenetelétől függetlenül két pontot visz a középdöntőbe, ahová az északmacedónok nem jutottak be.
-
Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere a Klubrádióban azt mondta, a Fővárosi Közgyűlésben kialakult patthelyzet miatt szinte elkerülhetetlen, hogy akár már a nyáron új fővárosi önkormányzati választást írjanak ki – írja a hirado.hu.