A Kúria helyben hagyta a másodfokú döntést, amely pénzbírsággal sújtotta a DK-s politikust. Varju a törvény szerint búcsút mondhat parlamenti mandátumának. Gyurcsány Ferenc rögtön reagált az ítéletre.
Varju László a másodfokú tárgyaláson (Fotó: Ficsor Márton/Mandiner)
Ítéletet hirdetett kedden délelőtt a választás rendje elleni bűntettel, súlyos testi sértéssel és garázdasággal vádolt Varju László DK-s országgyűlési képviselő harmadfokú perében a Kúria. A tárgyalásra most is eljött a DK több vezető politikusa, így Vadai Ágnes és Gyurcsány Ferenc pártelnök.
Az ellenzéki képviselő ellen egy a 2018-as országgyűlési választást megelőző ügye, valamint az ellenzék 2018 decemberi, az MTVA székházban véghez vitt randalírozása miatt emelt vádat még 2020-ban a Központi Nyomozó Főügyészség.
Előbbi esetben a vád szerint Varju, a DK képviselőjelöltjeként a kampány során, győzelmi esélyeinek növelése érdekében visszalépésre akart bírni egy független képviselőt, akinek ezért anyagi ellenszolgáltatást ígért.
A másik két vádpont az ellenzék 2018 decemberi, MTVA székháznál okozott botrányához kapcsolódik, amikor is Varju politikustársaival együtt randalírozott az épületben, összetűzésbe kerülve az ottani biztonsági szolgálattal. A képviselő a vád szerint egy biztonsági őrnek nyolc napon túl gyógyuló sérülést okozott.
Az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék 2023 januárjában bűnösnek mondta ki a képviselőt garázdaság vétsége és választás rendje elleni bűntettben,
és összesen 900 ezer forint pénzbüntetésre ítélte. A bíróság ugyanakkor felmentette Varjut a súlyos testi sértés vádja alól.
A képviselőt 900 ezer forint pénzbírságra ítélte a Fővárosi Törvényszék az ellenzék 2018 decemberi MTVA épületében megvalósított botrányokozása kapcsán, valamint egy független képviselő befolyásolása miatt. Varjunak a 474 ezer forintos perköltséget is meg kell fizetnie.
A Fővárosi Ítélőtábla azonban részben megváltoztatta az elsőfokú ítéletet és nem csak választás rendje elleni bűntettben és garázdaságban, hanem testi sértésben is bűnösnek találta a képviselőt, akinek ezzel együtt helyben hagyta az első fokon kiszabott 900 ezer forintos pénzbírságát.
A képviselőt testi sértésben is bűnösnek mondta ki a Fővárosi Ítélőtábla, a garázdaság és választás rendje elleni bűntett mellett. A tárgyalás első részén az ügyészeket és bírókat megfenyegető Gyurcsány Ferenc is részt vett, de az ítéletet már nem várta meg. A döntés részben jogerős.
Az indoklás szerint egy országgyűlési képviselő nem hatolhat be csak úgy kedvére egy tévé-stúdióba. A vizsgált esetben pedig csak akkor akadályozták meg a biztonsági őrök a továbbhaladását, amikor nekirontott a biztonsági őrök sorfalának, hogy behatoljon a stúdióba. Provokatív, támadó jellegű volt Varju fellépése és kihívóan közösségellenes – állapította meg a bíróság, hozzátéve, hogy az ellenzéki képviselőket nem érte jogtalan támadás.
A választás rendje elleni bűncselekmény kapcsán a rögzített felvételek alapján egyértelműen bizonyítottnak látta a bíróság azt is, hogy Varju felajánlotta az anyagi ellenszolgáltatást az azóta már elhunyt Horváth Imre a független képviselőnek, aki korábban ezt tanúvallomásában is megerősítette. A befolyásolási törekvére egyértelmű volt – mondta ki az ítélőtábla.
Varju végig tagadta bűnösségét és törvénysértőnek nevezte az ítéletet.
A másodfokú döntés ellen Varju felmentésért illetve enyhítésért fellebbezett, míg az ügyészség a képviselővel szemben felfüggesztett szabadságvesztés kiszabására tett indítványt.
A múlt kedden elkezdődött harmadfokú tárgyaláson először az eddigi ítéleteket ismertették, majd levetítették az ominózus jelenetet, amelyen Varju dulakodik az MTVA székház biztonsági őreivel, mivel ez volt az a vádpont, amelyen első és másodfokon ellentétes ítéletek születtek. A felvételen látszik, ahogy a képviselő nem tesz eleget a többszöri felszólításnak és kérésesnek, közben pedig a földön fekve mobiltelefonjával élőben közvetíti az eseményeket, kamerázva a biztonsági őröket, illetve minden közelben tartózkodó személyt.
A perbeszédek elhangzása után Varju az utolsó szó jogán azt mondta, hogy a jelenlegi rendszer számára ő egyértelműen tüske a köröm alatt. Beszédében ismét mindent tagadott, politikai támadásról beszélt. Az ítélethirdetést végül december 3-ra halasztották.
A Kúria végül helyben hagyta a másodfokú döntést, amely így jogerőre emelkedett.
A bíróság az ítélet indoklásában alapvetően leszögezte, hogy a képviselői jog gyakorlásának az erőszak nem megengedett eszköze.
Az MTVA székházban lezajlott dulakodás kapcsán a Kúria szerint a helyes tényállás az, hogy miközben a vádlottat a biztonsági őrök megpróbálták eltávolítani, Varju megragadta és kirántotta az egyik őr lábát, aki ennek következtében a földre esett és nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett. Az őr végül tizenkét hét alatt épült fel.
Az igaz, hogy Varjunak joga volt belépni az MTVA székházába. Ebben senki nem is akadályozta meg. Ugyanakkor képviselői jogosítványok között nem szerepel semmilyen tesi kényszer alkalmazása – nyomatékosította a Kúria. Márpedig Varju a többszöri felszólítás ellenére erőszakkal próbált bejutni az intézmény védett területére. Viselkedése pedig alkalmas volt az intézmény rendeltetésszerű működésének akadályozására és kihívóan közösségellenes magatartásnak minősül. A bíróság szerint fel sem merült, hogy intézkedésük során a biztonsági őrök túllépték volna hatáskörüket. Testi kényszert csak azután alkalmaztak Varjuval szemben, hogy ő erőszakkal lépett fel ellenük.
Az országgyűlési képviselők jogállására vonatkozó törvény szerint ki kell mondani az összeférhetetlenségét annak a képviselőnek, – akit – képviselői megbízatásának ideje alatt – bűntett miatt jogerősen elítéltek.
Mivel pedig Varjut választás rendje elleni bűntettben is bűnösnek mondták ki jogerősen, a képviselőt meg kell fosztani mandátumától.
Gyurcsány Ferenc a Facebookon reagált az ítéletre. Azt írta: „Ha Varjutól Orbánék a Kúria segítségével elvették a mandátumát, akkor választáson, az újpestiekkel közösen Laci újra győzni fog! A DK őt indítja újra az időközi választáson!”
Baranya Róbert
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
Most egy „családon belül erőszakoskodó, éjszakai botrányhős”, aki saját képviselőtársait „Soros-ügynöknek”, „agyhalottnak”, szimpatizánsait „büdös szájúnak”, idősebb voksolóit „nyugdíjaskommandónak” tartja, egy gyermekekért aggódó, felelős politikusként próbálja magát feltüntetni – leplezi le a szélsőséget Szánthó Miklós.
-
A hatályos jogi szabályozás az újraszámlálás lehetőségét, csak szűk körben tette lehetővé, s csak törvénysértés esetére. Az általunk benyújtott módosítás ezen változtatna, ugyanis a jövőben törvénysértés nélkül is lehetne a szavazatok újraszámlálását kérni, pusztán azért, mert kis különbség van az első és a második helyezett között – rögzíti Vejkey Imre.
-
Orbán Viktor kiemelte, a migráció az a kérdés, ahol elég egyszer hibázni: ahol gyenge kormányok, gyenge vezetői beengedték a migránsokat, onnan soha többé nem tudják kirakni őket.