A magyar EU-elnökség felnyitotta Európa szemét
2024. december 3. 16:45

Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége felnyitotta Európa szemét az oktatás, a kutatás és a családügyek területén, hiszen csak erős nemzetek tehetik erőssé Európát, Magyarország ebben elkötelezett - jelentette ki a kultúráért és innovációért felelős miniszter Brüsszelben kedden.

Európai Parlament - A Kulturális és Oktatási Bizottság ülése

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter sajtótájékoztatót tart, miután ismertette a magyar elnökségi programot az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottságának (CULT) ülésén Brüsszelben 2024. december 3-án. MTI/Bodnár Boglárka

Hankó Balázs az Európai Parlament kulturális szakbizottsága előtt a magyar uniós elnökség oktatási, kutatási, családügyi, sportügyi és kulturális területen elért eredményeiről tartott meghallgatását követően magyar újságíróknak nyilatkozva azt mondta: erős nemzetek erős Európájára van szükség.

Európa csak akkor lehet valóban erős, ha az Európai Unió családbaráttá válik, ha büszke lesz kulturális gyökereire és nemzeti identitására, valamint versenyképes oktatása, innovációs környezete lesz - emelte ki.

Kiemelte: olyan kérdésekben sikerült a magyar uniós elnökségnek előre lépnie, ami Európa jövője szempontjából kiemelkedően fontos, ilyen a versenyképesség és a demográfia.

Hankó Balázs a magyar elnökség sikerei között egyebek mellett a novemberben elfogadott Budapesti Nyilatkozatot említette, amely – mint kiemelte – azt rögzíti, miként válhat Európa valamennyi európai uniós tagállam hozzájárulásával versenyképessé és sikeressé.

Olyan kutatásokra van szükség, amelyek erősítik, segítik az európai államok gazdaságát, hiszen versenyképességi fordulatra van szükség - hangsúlyozta.

Az oktatás területét érintve a miniszter közölte: a vonatkozó uniós stratégiai partnerség a magyar modellt követi, amelyben az egyetemek a szakképző intézményekkel és a vállalatokkal együttműködve gyakorlatorientált, duális képzést alkalmaznak. Szavai szerint olyan átalakulás valósult meg a magyar felső- és szakoktatásban, amely a képzés területén világhatalommá tette Magyarországot.

A magyar egyetemek egyre többször találhatók meg a nemzetközi rangsorok vezető pozícióiban – emelte ki.

A kultúra identitásőrző szerepét kiemelve Hankó Balázs arról számolt be, hogy a magyar elnökség munkájának köszönhetően elfogadott, vonatkozó tanácsi következtetés legfontosabb javaslata a vidéken élők számára szeretné elvinni az identitás megőrzéséhez szükséges kultúrát.

A tanácsi dokumentum fontosságát hangsúlyozva úgy fogalmazott: „erős nemzetek erős Európájának erős identitáson kell alapulnia”.

A családügyek területét említve a miniszter elmondta: a magyar soros félév során elfogadott tanácsi következtetések a család és a munka közötti egyensúly vagy a nők, édesanyák mentális egészsége vonatkozásában a demográfiai megoldást segítik elő.

Hankó Balázs kijelentette: az Európai Parlamentben vannak olyan képviselők, akik a magyar egyetemisták kizárását tovább akarják folytatni az uniós oktatási és kutatási programokból, akik olyan hazugságokon alapuló állításokat tesznek, miszerint "a magyar modell nem autonóm".

„A magyar egyetemisták védelmében el kellett mondanom, hogy az egyetemistákat, a magyar kutatókat politikai áldozattá teszi az Európai Parlament és az Európai Bizottság. Diszkriminatív az Európai Bizottság azon döntése, mely az Erasmus és a Horizont oktatási és kutatási programokból kizárja a magyar egyetemistákat és a magyar kutatókat" - fogalmazott.

A kialakult helyzetre a magyar parlament által elfogadott új, a modellváltó egyetemekre vonatkozó törvényjavaslat megoldást jelentene – emelte ki.

„A labda itt pattog Brüsszel oldalán. Várjuk a kérdés megoldását. Várjuk a magyar egyetemisták, a magyar kutatók jogos jussának biztosítását” – tette hozzá nyilatkozatában Hankó Balázs.

MTi
Címkék:
  • Bandung árnyékában
    Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
  • Ezt a harcot még nem vívtuk meg
    Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
  • A közbeszéd lealjasítása zajlik a baloldalon
    Most egy „családon belül erőszakoskodó, éjszakai botrányhős”, aki saját képviselőtársait „Soros-ügynöknek”, „agyhalottnak”, szimpatizánsait „büdös szájúnak”, idősebb voksolóit „nyugdíjaskommandónak” tartja, egy gyermekekért aggódó, felelős politikusként próbálja magát feltüntetni – leplezi le a szélsőséget Szánthó Miklós.
  • Maradjon szilárd a demokráciába vetett bizalom
    A hatályos jogi szabályozás az újraszámlálás lehetőségét, csak szűk körben tette lehetővé, s csak törvénysértés esetére. Az általunk benyújtott módosítás ezen változtatna, ugyanis a jövőben törvénysértés nélkül is lehetne a szavazatok újraszámlálását kérni, pusztán azért, mert kis különbség van az első és a második helyezett között – rögzíti Vejkey Imre.
  • Mi vagyunk a migrációpárti Brüsszel ellenzéke
    Orbán Viktor kiemelte, a migráció az a kérdés, ahol elég egyszer hibázni: ahol gyenge kormányok, gyenge vezetői beengedték a migránsokat, onnan soha többé nem tudják kirakni őket.
MTI Hírfelhasználó