A 66 éves magyar számítástechnika előtt tisztelgett a Neumann Társaság a magyar informatika napján szervezett konferencián kedden Budapesten.
njszt.hu
Kovács Levente, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) elnöke, az Óbudai Egyetem rektora megnyitójában kiemelte: a magyar informatika napja kezdeményezést 2022-ben indította el a társaság.
Az apropó, hogy 1959. január 21-én jelent meg sajtóhír az Esti Hírlapban az első magyar Neumann-elvű, elektronikus számítógépről, a Magyar Tudományos Akadémia kibernetikai kutatócsoportja által létrehozott M-3-ról. Hozzátette: az M-3 elkészülésének és működésbe állításának idejétől számítják a magyar informatika megszületését.
Az NJSZT fontosnak tartja az IT-örökség megőrzését, ezért fejleszti virtuális múzeumát, adatbázisát (itf.njszt.hu), és ezért tartja fenn szegedi állandó kiállítását, ahol az M-3 néhány megmaradt alkatrésze is látható; a teljes gép nem maradt fenn - mondta. Kitért arra, hogy az évfordulón a Budapesti Műszaki Egyetemmel és az ELTE-vel közösen ünnepelnek, ezzel kifejezve, hogy az egyetemi szféra magáénak érzi a magyar informatika ünnepét.
"Azt szeretnénk, hogy a magyar informatika napja ne csak a múlt büszkeségre okot adó személyeiről és alkotásairól szóljon, hanem ünnepeljük együtt a magyar informatikát és a magyar informatikusokat" fogalmazott az elnök.
Borhy László, az ELTE rektora elmondta, hogy a 66 évvel ezelőtt megépített első magyar elektronikus számítógép híven tükrözi mindazt az innovációt és tudományos teljesítményt, amelyet a magyar informatika képvisel. Az akkori gép forradalmasította a tudományos életet, mára azonban a számítógép a mindennapi élet szerves részévé vált. Az informatika világa folyamatosan fejlődik, és újabb kihívások elé állít mindenkit, az élet minden szegletét behálózza - mondta.
Imre Sándor, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja szerint Neumann János maradandót alkotott, eredményei változatlanul érvényesek. Magyarországon magas színvonalon képeznek nagy számban informatikusokat, és világszínvonalú vállalatok működnek az országban - tette hozzá.
Az NJSZT 1968-as megalapítása óta kiemelkedő szerepet vállal a digitális esélyegyenlőség megteremtésében. Tevékenységei között kiemelt szerepet kap az informatikai tehetséggondozás. A nemzetközi bizonyítványt nyújtó ECDL/ICDL vizsgarendszer meghonosítója és működtetője. A szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában található Informatika Történeti Múzeum alapítója és fenntartója.
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
A magyar miniszterelnök Ukrajna NATO-tagságáról azt mondta, hogy az nincs napirenden és nem is lesz, mert sohasem lesz egyhangú támogatás mögötte. Ukrajna NATO-tagsága azonnali, közvetlen, teljes háborút jelent Oroszországgal szemben; Magyarország ezt nem akarja - tette hozzá.
-
Háborút idéző támadást indítottak hatávadászaink ellen migránsbűnözők Ásotthalomnál.
-
Napjainkban a keresztényüldözés már nem csak az úgymond a kommunista és az iszlám diktatúrákban zajlik, hanem a magát kulturáltnak mondó nyugati világban is! – ad vészjelzést Vejkey Imre.