Genfi Konszenzus Nyilatkozat
2025. január 30. 09:25

Magyarország szerepe szélesedhet azt követően, hogy Donald Trump döntésére az Egyesült Államok ismét csatlakozott a Genfi Konszenzus Nyilatkozathoz - jelentette ki Valerie Huber, a nő- és családpolitikáról szóló nemzetközi együttműködés egyik kezdeményezője szerdán.

A washingtoni központú Intézet a Nők Egészségéért elnöke az MTI-nek annak nyomán nyilatkozott, hogy az új amerikai adminisztráció megújította a tagságát a szervezetben, amelynek titkársága Budapesten működik.

Valerie Huber, aki 2020-ban egyik kezdeményezője volt a nyilatkozatnak, hangsúlyozta, hogy Magyarország nélkül a dokumentum által létrejött nemzetközi koalíció már nem létezne, hiszen Brazília kiesésével a magyar önkéntes felajánlás alapján költözött a magyar fővárosba a titkárság.

A családpolitikai szakember nagyon biztatónak nevezte azt a tényt, hogy Donald Trump elnöki hivatalba lépése után 4 nappal intézkedett az Egyesült Államok visszalépéséről ismét a nyilatkozat aláíróinak körébe, és hozzátette, a meghozott döntés arra is jelzés, hogy az amerikai külpolitika nagyon más lesz majd, mint az előző 4 évben.

Egyben felidézte, hogy Joe Biden hivatalba lépését követően döntött arról, hogy az Egyesült Államok kilép a családpolitikai egyezményből.

Takács Szabolcs, Magyarország amerikai nagykövete az MTI-nek adott nyilatkozatában arra mutatott rá, hogy a magyar fél az elmúlt négy évben is konzekvens volt abban, hogy részese maradjon az együttműködésnek.

Hozzátette, hogy Donald Trump amerikai elnök tanácsadói és munkatársai tudatában vannak azzal, hogy Budapest kitartott a nyilatkozatban foglalt elvek mellett, és ezt értékelik.

"Ez egy újabb olyan komoly eleme lehet a magyar-amerikai kapcsolatoknak, és a társadalompolitikai együttműködés területén is rendkívül szimbolikus, azt mutatja, hogy a két fél ugyanúgy gondolkodik az egészséges társadalom jövőjéről" - fogalmazott a magyar diplomata.

A Genfi Konszenzus Nyilatkozatot 2020 őszén amerikai kezdeményezésre 5 ország, köztük Magyarország írta alá. Jelenleg 40 csatlakozó állam van a világ minden részéből.

A dokumentum célul tűzi ki a nők egészségének és előrejutási lehetőségeinek kiterjesztését, valamint kimondja, hogy minden nemzet szuverén joga az, hogy az egészséget, az élet védelmét és a családok támogatását nemzeti szakpolitikai és törvényhozási döntések révén biztosítsa.

Az Egyesült Államok visszalépését az együttműködés aláírói közé múlt pénteken jelentette be az amerikai adminisztráció.

mti
Címkék:
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
MTI Hírfelhasználó