Súlyos elmezavarban szenved a férfi, aki felmászott a Szent Péter-bazilika főoltárára, és megrongálta a gyertyatartókat - közölte a szentszéki szóvivő.
A közösségi oldalakon péntek este terjedtek el a bazilikában tartózkodóktól rögzített felvételek.
Egy férfi, hátizsákkal a vállán, felmászott a főoltárra, letépte az oltárt borító fehér terítőt, majd a földre döntötte az oltáron sorakozó hat gyertyatartót. A bazilika biztonságát felügyelő őrök azonnal intézkedtek, és a férfit a földre teperték.
A Vatikán által közölt információk szerint az elkövető román állampolgárságú.
Súlyos elmezavarban szenvedő személyről van szó, akit a vatikáni hatóságok kiadtak az olasz szerveknek - hangoztatta Matteo Bruni szentszéki szóvivő. Az ezernyolcszázas évekből származó gyertyatartók helyreállítási költségét harmincezer euróra becsülte.
A rendkívüli biztonsági ellenőrzések ellenére a Szent Péter-bazilikában nem ritka a vandalizmus. A legismertebb eset 1972-ben történt, amikor a magyar származású ausztrál Tóth László kalapáccsal rongálta meg Michelangelo Pietá nevű szobrát, amelyet akkor még nem védett biztonsági üveg.
2019-ben egy olasz mászott fel a főoltárra, és a földre döntött egy gyertyatartót.
2022-ben egy egyiptomi származású amerikai a Vatikáni Múzeum ókori gyűjteménye két szobrát döntötte le.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Simicskó István véleménye szerint a magyar határkerítésnek fizikai és szimbolikus jelentősége, üzenete is van, s ez a határkerítés nemcsak Magyarországot, de az egész keresztény, európai kultúrát is védelmezi.
Az így megformált „kard és kereszt” a művész megfogalmazásában egyben szimbóluma is a nagy király személyének és királyságalapító munkájának - elemez a művészettörténész.
Orbán Viktor elmondta: egymástól függetlenül különböző szakértői csoportok - nemcsak Magyarországon, hanem azon kívül is - az elrejtett, az Európai Bizottság egyedi döntéseinek körébe utalt tételeket is azonosították, összeadták.