A 35 évvel ezelőtti könyves-gyertyás tüntetésre Marosvásárhelyt
2025. február 10. 22:11
A helyi magyarság több száz tagja emlékezett felvonulással hétfőn a 35 éve, 1990. február 10-én az anyanyelvi oktatás biztosításáért tartott könyves-gyertyás tüntetésre Marosvásárhelyen.
Helyszíni beszámolók szerint a felvonuláson több százan vettek részt, zömében diákok, a 35 évvel ezelőtti eseményhez hasonlóan könyvvel és gyertyával a kezükben. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) marosvásárhelyi szervezete által szervezett felvonulás a sportcsarnok elől indult, majd a résztvevők Aranka György szobrához vonultak és megkoszorúzták. A képes beszámolók szerint az eseményen az RMDSZ több helyi politikusa is jelen volt.
A Székelyhon beszámolójában azt írta, a megemlékezésen egyedül az ifjúság képviselője, Kovács Ákos kapott szót, aki megköszönte a szülőknek, nagyszülőknek, hogy kiálltak a magyarság közösségi jogaiért, a magyar oktatásért.
Kovács Mihály Levente, a szervező marosvásárhelyi RMDSZ-szervezet elnöke Facebook-oldalán úgy fogalmazott: a marosvásárhelyi magyarok nem feledik, hogy amit egyszer kiharcoltak, azt meg is kell őrizniük, védeniük. A Székelyhonnak nyilatkozva közölte: nagy az előrehaladás a kisebbségi jogok tekintetében, de a közösség jogos igényét, a katolikus iskolának az újraalakítását még nem sikerült rendezni. "Bízunk benne, hogy ebben a mandátumban sikerrel járunk" - fogalmazott az alpolgármester.
Az emlékezést este gálaműsor és díjátadó követte a Kultúrpalotában, ahol elismerő oklevelet adtak át a 35 évvel ezelőtti tüntetés szervezőinek.
Marosvásárhelyen 1990. február 10-én több tízezren, egyes becslések szerint mintegy százezren vettek részt a Könyv és gyertya elnevezésű felvonuláson, követelve az önálló magyar középiskola létrehozását, valamint a magyar tannyelvű elméleti és gyakorlati oktatás biztosítását az orvosképzésben.
A tüntetők harangzúgás közepette, kezükben gyertyával és könyvvel vonultak a város központján keresztül a sportcsarnokig. A néma tüntetésnek egyetlen szónoka volt Sütő András író személyében.
Az erősödő radikális zöld mozgalmak a nyugati világban is veszélyeztették a gazdasági növekedést, hiszen – Kenneth Ewart Boulding amerikai közgazdász szerint – „Ha valaki azt képzeli, hogy egy véges világban végtelenül lehet növekedni, az vagy bolond, vagy közgazdász.”
Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
Az ezredes megemlíti, hogy az amerikaiaktól kapott fegyverek jelentős része, akár a fele is, az ukrán katonaság által eladásra kerül, és ezek a fegyverek a mexikói drogkartelleknél kötnek ki. Bár Zelenszkij ukrán elnök tagadja ezeket az állításokat, a valóság az Davis szerint, hogy a fegyverek illegális kereskedelme egy nyílt titok, de a média nem foglalkozik vele.
Donald Trump egy hétfőn sugárzott interjúban arról is beszélt, hogy a Gázai övezetben élő palesztinoknak nem lenne joguk visszatérni a területre, mert azon kívül, kicsit távolabb biztonságos közösségekben élhetnének.
"Ő nem csupán a tudomány terén hozott felfedezéseket, hanem példaértékű módon alakította a közösségi és vallási életet is" - húzta alá. Kifejtette: az idősebb Bolyai nem csupán tudós, hanem szellemi vezető is volt, tudta, hogy a tudás és a vallás összefonódása alapvető a jövő nemzedékek fejlődése érdekében.