Washingtonban első alkalommal rendezték meg az Egyesült Államokat átfogó magyar diaszpóra értekezletet pénteken, amit Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkár hivatalos látogatásához időzítettek.
A magyar nagykövetségen tartott eseményen a Miniszterelnökség szakterületért felelős államtitkára többi között tájékoztatást adott a magyar kormány nemzetpolitikai terveiről, törekvéseiről, a különböző támogatásokról.
Nacsa Lőrinc egymással való együttműködésre kérte a helyi magyar közösségeket is. Mint mondta,
ha egy amerikai városban több magyar szervezet működik, akkor rendezzék közösen ünnepeiket, amit a magyar állam is ekként tud támogatni.
Megállapította, hogy "a diaszpórában működő magyar szervezetek nem egymással versenyeznek, hanem az idővel a megmaradás érdekében".
A nemzetpolitikáért felelős államtitkár az MTI-nek adott interjúban arra is felhívta a figyelmet, hogy az amerikai magyar diaszpóra szervezetek, közösségek vezetői partnerek lehetnek és segíthetnek abban, hogy építsék az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolatát, ami az új adminisztráció hivatalba lépésével új alapokra került.
Takács Szabolcs, Magyarország nagykövete az MTI-nek arról számolt be, hogy az első alkalommal megtartott egész Egyesült Államokat átfogó diaszpóra tanácskozást szeretnék hagyománnyá tenni, hogy a jövőben is évente legalább egyszer egy országos értekezletet tartsanak, akár az Egyesült Államok más-más részein.
A diplomata a napi munka részének nevezte, hogy minden olyan adminisztratív és bürokratikus akadályt elhárítsanak, ami megnehezíti az amerikai magyarság életét.
Ezek közül kiemelte az előző, Biden-adminisztráció idején hozott beutazási szigorítást, és példaként, valamint rövid távon megoldandó kérdésként említette a vízumok körüli nehézséget, ami az Egyesült Államokban tartózkodó Kőrösi Csoma Ösztöndíjasokat is érintette, akik azért érkeznek, hogy segítsék a helyi magyarságot identitásának erősítésében, bővítésében.
A washingtoni magyar nagykövetségen megtartott tanácskozásra érkeztek diaszpóra vezetők többi között Floridából, Georgia államból, Kaliforniából, valamint Cleveland és Chicago városokból.
Pataki Ildikó, a Magyar Diaszpóra Tanács észak-amerikai regionális elnöke az amerikai magyarság közelmúltbeli összefogásának példáit említette. Kiemelte a közelmúlt floridai hurrikánjai, az Észak- és Dél-Karolinát sújtó árvizek, valamint a kaliforniai tűzvész magyar károsultjainak megsegítésére indult kezdeményezéseket.
A jövőre vonatkozó tervekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy már készülnek a 2026-os évre, az 1956-os magyar forradalom- és szabadságharc 70. évfordulójára, és szeretnék az Egyesült Államok fennállásának közelgő 250. évfordulóján is megmutatni a magyarok hozzájárulását az ország felépítéséhez.
Az Amerikai Magyar Koalíció "America250" programját mutatta be az ernyőszervezet elnöke, Lauer-Rice Andrea, aki szintén a közelgő kerek évfordulókra való felkészülést emelte ki, valamint bemutatta kezdeményezésüket az amerikai magyar fiatalok hálózatát, az úgynevezett HYPE-programot.
A washingtoni Kossuth Házat működtető Kossuth Alapítvány elnöke az amerikai fővárosban működő magyar szervezetek közötti koordinációról beszélt, valamint szintén kiemelte a generációváltást annak érdekében, hogy a diaszpóra szervezetei tovább működhessenek, akár a fiatalabb nemzedékek igényeihez illesztve a programjaikat is.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.