Szecessziós falragasztárlat a Szentendrei Képtárban
2025. április 21. 11:32
A századforduló plakátművészetébe nyújt betekintést a Szentendrei Képtárban májustól megtekinthető A szecesszió forradalma – Plakátművészet az aranykorban című tárlat – közölte a Ferenczy Múzeumi Centrum az MTI-vel.
A közleményben kiemelték, hogy a kiállítás a legnagyobb francia, cseh és német plakátművészek, mások mellett Eugene Grasset, Bruno Paul és Alfons Mucha alkotásai mellett szentendrei művészek szecessziós ihletettségű munkáit is bemutatja.
Mások mellett Ferenczy Károlynak, Czóbel Bélának, Schubert Ernőnek és Boromisza Tibornak a Ferenczy Múzeumi Centrum gyűjteményéhez tartozó műveit is közönség elé tárják.
Felidézték, hogy a századforduló időszakára – az 1880-as évektől az első világháború előestéjéig – a szecesszió sajátos, újító stílusa nemzetközi és rendkívül befolyásos irányzattá nőtte ki magát.
Akkoriban Párizsban, a művészi plakát térhódításának epicentrumában az ipari termelés és a növekvő kereskedelmi verseny hatására árucikkeket vagy szórakozási lehetőségeket kínáló, élénk színvilágú hirdetések, falragaszok ezrei lepték el a belvárosi épületek falait, az utcák hirdetőoszlopait.
A plakátművészet a századfordulóra elért Magyarországra is. A plakátok vizualitását a szecesszióra jellemző, síkba szerkesztett, burjánzó növényi motívumok és a misztikus-szimbolikus minőséget képviselő, érzéki nőalakok határozták meg.
Ezekből az alkotásokból mutat be válogatást a Szentendrei Képtárban május 1-jétől augusztus 31-ig megtekinthető kiállítás, amelynek kurátora Iberhalt Zsuzsa művészettörténész.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Ferenc pápa argentin jezsuita szerzetes, a 266. római pápa, az első latin-amerikai katolikus egyházfő. Jorge Mario Bergoglio néven született 1936. december 17-én Buenos Airesben, 2013. március 13-án választották a katolikus egyház fejévé.
Dr. Simicskó István kijelentette: nagy bölcsesség és nyugalom kell a mostani időszakhoz. Ott kell lennünk az emberek között, megkérdezzük a véleményüket az országjáráson és a véleménynyilvánító szavazáson is – mondta a frakcióvezető.
"Egy olyan országot akarnak felvenni, amely nem szuverén. Tehát ennek az országnak nem tudjuk, hol a keleti határa, nem tudjuk, mekkora a területe. Nem tudjuk, mekkora a népessége. Nem tudja magát fenntartani. Az amerikaiak meg mi tartjuk fenn" - hívta fel a figyelmet Orbán Viktor Ukrajna kapcsán.