Marie Antoinette francia királyné történetét bemutató tárlat látható a Pozsonyi várban
2025. május 15. 08:35
Marie Antoinette francia királyné történetét bemutató kiállítással bővítette a Pozsonyi várban megtekinthető tárlatai számát a Szlovák Nemzeti Múzeum a versailles-i múzeummal együttműködve.
Az egyébként főként a régió történelméhez kötődő kiállításokat kínáló Pozsonyi várban nemrégiben megnyílt tárlat egy már régebben megtekinthető - a város keltakori emlékeit bemutató - kiállításhoz csatlakozva színesíti a nézőközönséget célzó kínálatot. A Versailles-i Történelmi- és Kastélymúzeummal együttműködve megvalósított tárlat, amely már az első visszajelzések szerint is pozitív nézői fogadtatásra talált, jövő év február végéig látogatható.
A "Marie Antoinette - Bécstől Versailles-ig és egészen a guillotine alá" címet viselő kiállítás a Pozsonyi vár lovagtermében kapott helyet és az ugyancsak szomorú véget ért XVI. Lajos francia király nejének történetét követi végig, főként Marie Antoinette ruháit, bútorait, képeit és más személyes tárgyait bemutatva. A tárlat anyagát részben szlovákiai múzeumoknak erre a célra összeállított kiállítási tárgyai képezik, részben pedig a koprodukciós tárlat létrehozásához segítséget nyújtó francia múzeumból származnak.
A tárlat összeállítói szerint annak egyik különleges tárgya egy Marie Antoinette-ről készült festmény, amelyet csak tavaly, Párizsban sikerült megvásárolnia a szlovák múzeumnak és amelynek érdekessége, hogy a királynét rendhagyó módon nem olyan rokokó stílusú ruhában jeleníti meg, mint a róla készült festmények többsége, hanem egy későbbi időszakban, sokkal visszafogottabb stílusban készült ruhában.
A kiállítás egyedi lehetőséget nyújt beletekinteni az Ausztriában született és Franciaországban kivégzett királyné hétköznapjaiba, aki édesanyja Mária Terézia házasságpolitikájának eredményeképpen alighanem a legismertebb francia királynévá vált - írta a tárlattal kapcsolatban közreadott jelentésében a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség. Hozzátették: a kiállítás közben megmutatja azt is, hogy miképpen változott a főúri divat a XVIII. század második felében.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
A világ két hónapig Rómára figyelt, együttérzéssel a pápa betegségére és halálára, és várakozással a konklávé döntésére. Amit láttunk, a tárgyilagos kívülállókban is elismerést váltott ki. Ha visszaemlékezünk az elmúlt évszázadra, nagy formátumú embereket látunk Péter székében, akik tisztségüket küldetésnek tekintették, és alázatos szolgálattal teljesítették - írja Harrach Péter kereszténydemokrata politikus, egykori miniszter a Vasárnap.hu-n megjelent publicisztikájában.
Az a neoliberális birodalmi szemlélet, amely ma jellemzi a brüsszeli „elit” magatartását, nem csak gátja a tagországok normális együttműködésének, hanem legfőbb ellensége az unió egészséges fejlődésének. Ezt a folyamatot sürgősen meg kellene állítani, mert félő, hogy hamarosan késő lesz – véli Bánó Attila.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke Kőszegen tartott a minap lakossági fórumot, ahol többek között Orbán Viktor román elnökválasztásról tett kijelentéséről kérdezte a dollármédia egyik meghatározó orgánuma, a 444. A KDNP elnöke hangsúlyozta, hogy a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) mögött áll.