Egyhangúlag megszavazta Gali Baharav-Miara főügyésznő menesztését hivatalából a miniszterekből álló különleges bizottság Izraelben.
A végső döntést ajánlásuk alapján a jövő heti kormányülésén hozhatják meg a kabinet döntéseinek alkotmányos normáit is ellenőrző főügyésznő menesztéséről.
Baharav-Miara vasárnap az alkotmánybíróságként is működő legfelsőbb bírósághoz fordult jogorvoslatért, a kormány lépésének felülvizsgálatára kérte a grémiumot, és a szerinte "kirívóan jogellenes" leváltási folyamat leállítását kérte.
Úgy vélte, menesztésének öt hete zajló folyamata nemcsak a jogállamiságot ássa alá, hanem súlyos és halmozódó károkat okoz a közszolgálatban dolgozók politikusoktól fennálló függetlenségének és az ügyészi hivatal intézményi önállóságának.
Gali Baharav-Miara szerint a kormány olyan precedenst kíván teremteni, amely lehetővé tenné, hogy politikai megfontolások alapján bármikor leváltható legyen a főügyész, aki a kormány jogtanácsosa is. "A kormány saját érdekei szerint módosítja a játékszabályokat menet közben - ezzel aláásva a közintézmények függetlenségét" - írta petíciójában.
Előzőleg Baharav-Miara kétszer is megtagadta részvételét a leváltását előkészítő miniszteri bizottság előtt. Azt mondta, hogy az eljárás pusztán látszatmeghallgatás, amelynek kimenetele már előre eldőlt.
A kormány azzal érvelt, hogy "alapvető és tartós nézeteltérések" akadályozzák a hatékony együttműködést a főügyésznővel, és ez indokolttá teszi a leváltását.
Az utóbbi harminc évben Izraelben a volt legfelsőbb bírósági bíróról, Aser Grunisról elnevezett feddhetetlenségi és szakmai kiválasztóbizottság döntött a főügyész leváltásáról és kinevezéséről. Ennek a bizottságnak az volt a célja, hogy biztosítsa a jogi főtanácsadó függetlenségét a politikai befolyástól, és kizárólag szakmai és jogi megfontolások alapján döntsön ilyen horderejű kérdésekben.
A jelenlegi kormány megváltoztatta a főügyész leváltásának szabályait, saját miniszteri bizottságot hozott létre a kormány néhány tagjából és nem független szakmai testületből.
A legfelsőbb bíróság elnökhelyettese, Noam Solberg bíró pénteken elutasította az eljárás felfüggesztésének kérelmét, de úgy döntött, hogy a kormány által esetlegesen meghozott menesztési döntés nem léphet azonnal hatályba, hanem csak törvényességének jogi felülvizsgálata után.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
A válogatott sorozatban másodszor, története során hatodszor játszhat világbajnoki döntőt, szerdai ellenfele a világkupa-győztes görög csapat lesz, amelyet a csoportkör nyitányán, tíz nappal ezelőtt 10-9-re legyőzött.
Számos nyomásgyakorló szervezetet támogatnak a forrásból, hazánkban többek között a Magyar Helsinki Bizottság, a Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület és a Szubjektív Értékek Alapítvány is részesült a pénzekből.
Ugyan miért lenne lényegesen nehezebb dolga a magyar bajnokság második helyezettjének egy görög vagy egy izraeli csapat ellen? Ennyire nulla az NB I, hogy még az ezüstérmesnek is be kell rezelnie egy kelet-európai vagy egy ázsiai csapattól?