Bóka János: a Nemzetközi Büntetőbíróság morális iránytűjét vesztett politikai szervezetté vált
2025. július 26. 20:05
A Nemzetközi Büntetőbíróság eredeti céljaitól eltérve morális iránytűjét vesztett politikai szervezetté vált, és a terroristák oldalára állt - fogalmazott az európai uniós ügyekért felelős miniszter a szombaton közzétett Facebook-bejegyzésében.
Bóka János kiemelte: "Magyarország kormánya megdöbbenéssel értesült arról, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság bírói tanácsa a részes államok közgyűlése elé citálja hazánkat, amiért idén áprilisban nem tartóztattuk le a Budapestre látogató Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, aki rendíthetetlenül veszi fel a harcot a terroristákkal és terrorista szervezetekkel szemben".
Megfogalmazása szerint a döntés újabb bizonyítéka annak, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság eredeti céljaitól eltérve morális iránytűjét vesztett politikai szervezetté vált, és a terroristák oldalára állt. Magyarország egy ilyen intézménnyel sem jogi, sem politikai közösséget nem tud vállalni - hangsúlyozta a tárcavezető, majd kiemelte: pontosan ezért döntött úgy az Országgyűlés, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
A miniszter szerint a bírói tanács határozata értelmetlen, jogilag támadható, és tovább erodálja a testület amúgy is megrendült politikai hitelét és tekintélyét. Ezzel a döntésével és Izrael Állam miniszterelnökének meghurcolásával csak azt bizonyítja, hogy a terroristák oldalán állnak, őket támogatják - hívta fel a figyelmet.
Magyarországnak a jövőben sem áll szándékában letartóztatni Izrael Állam demokratikusan megválasztott és legitim miniszterelnökét: ez hazánk területén sem a nemzetközi jog általános szabályai, sem Magyarország belső jogrendje szerint nem lehetséges - hangsúlyozta Bóka János.
A tárcavezető kiemelte: a mostani határozat Magyarország és a Nemzetközi Büntetőbíróság jövőbeli együttműködése szempontjából is irreleváns, hiszen Magyarország a testület működésében nem kíván részt venni. Emellett a letartóztatási parancs objektivitása és pártatlansága, valamint az alapjául szolgáló eljárásban a Nemzetközi Büntetőbíróság joghatósága is vitatott - tette hozzá.
"Magyarország a Közel-Keleten is a békében és - nemzetközi partnereinkkel együttműködve - a feszültség enyhítésében érdekelt" - fogalmazott Bóka János, aki szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság tevékenysége ezekhez a célokhoz mindeddig semmivel sem járult hozzá.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Bakondi György úgy látja: nem utolsósorban a lakosság félelmeit érzékelve és az időközi választások eredményeit tükröző politikai változásokra reagálva a tagállamok felismerték, hogy nemzetállami szinten kell erőfeszítéseket tenni, mert az Európai Uniótól nem várható, hogy ezt a rendkívül fontos közbiztonsági, közegészségügyi és szociális helyzetet kezeljék.
A miniszterelnök-helyettes a rendezvényen arról beszélt, hogy a magyarság megmaradásához versenyképes tudás, a helyben maradás biztosítása és az anyanyelven való kommunikáció lehetősége is szükséges.
Brüsszel nem a békét, hanem a háborút finanszírozza, elveszítette versenyképességét, és stratégiailag elhibázott lépéseket tesz (pl. Nagy-Britannia kiengedése, Ukrajna beengedésének szándéka). A miniszterelnök szerint Magyarország célja ezzel szemben egy szuverén, gazdag és békepárti nemzet felépítése - leplezte le az EU tehetségtelen vezetőségét Orbán Viktor.