Hankó Balázs: a tudomány nemzetközi, de a tudós hazafi
2025. július 27. 11:06

A tudomány nemzetközi, de a tudós hazafi, így elvárható a magyar tudósoktól, hogy a nemzetközi tudomány szolgálata mellett saját nemzetük megerősítésén dolgozzanak - hangoztatta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton Tusnádfürdőn.

A tárcavezető a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján a jogászhallgatók által működtetett rendezvénysátor vendégeként beszélt a magyar kreativitás támogatásáról, nemzeterősítő szerepéről.

Úgy értékelte, Magyarország szuverenitásának, a Kárpát-medencei magyarság megerősödésének alappillérét képezik a kiváló egyetemek, amelyek nemcsak a tudás kiválóságát, hanem a magyar identitás kiválóságát adják.

"Magyarországon 12 egyetem van a legjobb öt százalékban, három a legjobb két százalékban és van egyetemünk a legjobb egy százalékban. És amikor az Egyetemek 2030 programról beszélünk, akkor azt mondjuk, hogy lesz magyar egyetem, a világ legjobb 100 egyeteme között, és lesznek magyar egyetemek Európa legjobb száz egyeteme között" - részletezte a miniszter.

Kárpát-medencei kitekintésben a célkitűzések között említette azt is, hogy a magyar tannyelvű, "magyar identitással" oktató Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Románia egyik legjobb egyeteme legyen az elkövetkezendő években, Kárpátalján pedig a beregszászi főiskola 2026-ban, Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulóján egyetemi szintre emelkedjen.

Mint mondta, a kormány a magyar innováció és a magyar tudomány megújításán dolgozik.

"Mi magyarok, létszámunkat tekintve kilencvenhatodikak vagyunk a világrangsorban, de a Nobel-díjasok számában tizenegyedikek vagyunk az egymillió lakosra vonatkoztatva. Azaz tudunk valamit. Az olimpiai érmek vonatkozásában tizenharmadikak vagyunk" - emelte ki a tárcavezető.

A tudás és az innováció területén megvalósuló jelentős előrelépésként emelte ki az Élvonal csúcskutatási és tehetséggondozó alapítvány létrehozását, amelyet Krausz Ferenc, az egyik legfrissebb magyar Nobel-díjas vezet, és amelynek a kuratóriumában rajta kívül másik két Nobel-díjas is részt vesz.

"A magyar szuverenitás az egyben jelenti a kultúrát, a keresztény és a nemzeti identitáson alapuló kultúrát, egyben jelenti családjainkat, mint alapvető közösségeinket, és igen, esélyt adunk az ifjúságnak a megújított felsőoktatáson, a megújított tudományos innováción keresztül" - hangoztatta a kulturális és innovációs miniszter Tusványoson.

MTI
  • Erdők és műanyagok
    Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
  • Egy távoli, hiteltelen „bíróság" ítéleteinek vetnék alá a társadalmat
    Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
MTI Hírfelhasználó