A G20-as csúcson a globalisták elszigeteltek maradtak, nem csatlakoztak a szankciókhoz – mondta a Magyar Hírlapnak Kiszelly Zoltán, a Századvég Politikai Elemzések Központja igazgatója. A háború kapcsán hangsúlyozta, a spanyol polgárháború a minta, amikor kifogytak a spanyolok a férfi haderőből, akkor a falangisták Marokkóból átvitték a spanyol gyarmati hadsereget. Ezért van szükség a globalista Condor-légióra. Kiszelly szerint a magyar ellenzék beragadt a háborús-narratívába, onnan jön a pénz, ezért kell a szankciókat és ennek okán a háborús narratívát támogatni.
2023. március 6. 09:22
A háború vagy béke kérdése uralta a múlt héten a világpolitikát és a magyar belpolitikát is – jelentette ki lapnak Kiszelly Zoltán, a Századvég Politikai Elemzések Központ igazgatója. Az orosz–ukrán háborúban a felek a tavaszi sártenger előtti időszakban még megpróbálták javítani a pozíciójukat. Az oroszoknak ez Bahmutnál nem sikerült, az ukránok tartják a frontot. A politológus úgy fogalmazott, az oroszoknál most az erőgyűjtés zajlik, az ukránok pedig ellenoffenzívára készülnek, a Krím félszigetet akarják elzárni, visszafoglalni. Ez szimbolikus vereség lenne az oroszok számára, az ukránoknak viszont erkölcsi győzelem, amelytől az orosz háborús morál további romlását remélik.
Az ukránok most éppen – folytatta az elemző – a tervezett ellentámadásukhoz követelnek újabb fegyvereket, harci repülőket. Csakhogy az a probléma – utalt rá Kiszelly –, hogy az egyre modernebb technikát az ukránok nem tudják kezelni, ezért a harci gépek bevetéséhez szükségük lenne egy új Condor-légióra. (A Condor-légió a spanyol polgárháborúban a nacionalista erők fegyveres hadteste volt, amely a német légierő és a Német Hadsereg önkénteseiből verbuválódott.) Egy ilyen katonai segítségnyújtáshoz azonban meg kellene dolgozniuk a nyugati közvéleményt, hogy elfogadják a harci vadászgépek küldését – hangsúlyozta a politikai elemző.
Rámutatott: a németek ezért szövetségeket építenek, ezért ment Olaf Scholz német kancellár Washingtonba, hogy ne maradjanak egyedül a vadászgépek szállításában. Mindezek azonban a háború eszkalálódásának biztos jelei, és a harci gépek várható küldése esetén az oroszok már a totális háborúra készülnének – tette hozzá. Miután az ukrajnai háborúra vonatkozó konszenzus nélkül ért véget a világ legfejlettebb államait tömörítő G20-csoport külügyminisztereinek újdelhi találkozója, egyértelművé vált, hogy a kínai béketerv a világ kétharmadának szól – emelte ki Kiszelly Zoltán. Hozzátette: a világ kétharmada nem támogatja a nyugati szankciókat, sőt, ebben egyfajta újgyarmatosítást lát. A harmadik világ országai ugyanis szeretnének olcsó orosz olajat vásárolni, a Nyugat viszont erről beszélné le őket. Ezért nem csatlakoznak a nyugati szankciókhoz, ezért mondott nemet India is, sőt a miniszterelnökük arról beszélt, hogy inkább a gabonaszállításokat kellene növelni.
Mindenki tudja, hogy új hidegháború küszöbén állunk – hangsúlyozta a politológus, amelynek jele, hogy az Amerikai Egyesült Államok a NATO egyes tagállamainak bevonásával próbálja meg enyhíteni Ázsiában vagy épp Ausztráliában a globális kínai befolyást. Ugyanakkor, jegyezte meg, a kínaiak a múlt héten megtiltották, hogy a négy nagy globális könyvvizsgáló cég auditálja Nyugaton a mérlegüket. Ennek hiányában a jelenlegi szabályok szerint a kínai cégek részvényei nem foroghatnak a nyugati tőzsdéken. Ez is a szétválás jele – fogalmazott Kiszelly. Minket, magyarokat pedig azért „masszíroz” az amerikai kormányzat meg David Pressman budapesti amerikai nagykövet, hogy álljunk be a sorba, és a nyugati világ szankciós politikáját kövessük.
A lap felvetésére egy másik béketervről, amellyel a Vatikán állt elő, is beszélt az elemző, aki Sztálin szavait idézte – Hány hadosztálya van a Vatikánnak? – , és azt mondta, a Vatikán ereje a pápa erkölcsi entitásában fogant, neki nem hadosztályai vannak, hanem tekintélye, üzeneteire az egész világ odafigyel. A béke kérdésében a pápa most a magyar álláspontot erősítette meg a nyugati világon belül – érvelt a politikai elemző.
A parlamenti szezonnyitó kapcsán Kiszelly kifejtette, idehaza jól érzékelhetően fotel- és Facebook-ellenzékről beszélhetünk. Eddig az ellenzéket az akkumulátorgyárak foglalkoztatták, ám most, hogy konfliktus robbant ki a Magyar Orvosi Kamara és a kormány között az ügyeleti rendszer átalakítása okán, átnyergeltek erre a területre. Ilyen szempontból látszik, hogy fotelben ülnek, és a lájkbajnokságot akarják megnyerni. Nem visznek végig ügyeket, nem állítanak valódi alternatívát. Ha reggel olvasnak valamit az újságban, délre csinálnak egy sajtótájékoztatót, este bemennek valamelyik ellenzéki buborékmédiába, vagy legyártják a saját videójukat, aztán visszaülnek a fotelbe. Ez az ellenzéki működés rendje.
Kiszelly Zoltán hozzátette: a kormány az ügyleti rendszert akarta átalakítani, amire az orvosi kamara etikai vizsgálattal kezdett fenyegetőzni. A konfliktus lényege, hogy két megyében kipróbálják az ügyeleti rendszert, és ha sikeres, akkor tovább viszik a reformot. A kamara viszont szabotálta, blokkolta ennek az új rendszernek a próbaüzemét, a kormány ezért döntött a kamara jogosítványainak megnyirbálása mellett – jelentette ki az elemző.
Két friss közvélemény-kutatásról is kérdezték a politológust. Kiszelly ennek kapcsán felvetésükre, hogy az ellenzéket leuraló DK nagyon távol áll az általa hangoztatott, húszszázalékos támogatottságtól, megjegyezte: miután a Nézőpont Intézet tíz, a Medián viszont tizenkét százalékra mérte a DK-t, egyezzünk ki tizenegy százalékban. A magyar társadalom fő témája a háború vagy béke kérdése – hangsúlyozta. Igazából csak a Fidesz mondja azt, hogy a béke pártján áll, az ellenzék viszont a háború oldalán. A Nyugat addig vinné a háborút, ameddig Ukrajna nem nyer, és az oroszok ki nem vonulnak teljesen Ukrajnából. A szankciók azonban nem érik el a céljukat, mert a világ kétharmada kereskedik Oroszországgal. A Fidesz tárgyalások útján akarja a konfliktust rendezni, mert a békét csak egy semleges Ukrajna tudja elhozni a térségben.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Soltész Miklós úgy fogalmazott, az elmúlt években több lépésben támogatták a település meglévő nemzetiségi óvodáját és mini bölcsődéjét, de Rátkán "mertek nagyot álmodni" azzal, hogy új intézményt építenek a gyermekek számára.
A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a Közép-európai Csúcstalálkozó című rendezvényen elmondott beszédében tiltakozását fejezte ki az Ukrajnával kapcsolatos friss brüsszeli javaslatok ellen, amelyek értelmében még több pénzt és fegyvert, továbbá katonai tanácsadókat is kellene küldeni, valamint lehetővé kellene tenni azt, hogy az ország már a hivatalos csatlakozása előtt csatlakozhasson az Európai Unióhoz.
Kollár Kinga, a Tisza Párt EP-képviselőjének botrányos kijelentéseiről kérdezték Magyar Pétert Vácon, ám testőrei meglehetősen agresszíven léptek fel - látható a Magyar Péter váci látogatásáról készült videóban.