mnb
A Magyar Nemzeti Bank „Deák Ferenc” megnevezéssel 15 000 Ft névértékű ezüst és 3000 Ft névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki a „haza bölcse” születésének 220. évfordulóján. Az emlékérmék az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc egyik legfontosabb eredményére, az első felelős magyar kormány megalakulására is felhívják a figyelmet, amelynek szintén idén ünnepeljük a 175. évfordulóját. A jubileumi emlékérméket Bitó Balázs iparművész tervezte. Ünnepélyes kibocsátásukra az Igazságügyi Minisztérium által életre hívott Deák 220 – Joggal a hazáért című tudományos konferencia keretében kerül sor.
Deák Ferenc hagyatéka "alapnyomat" a mindenkori magyar igazságügyi miniszter, illetve minden miniszter számára - jelentette ki az Országgyűlés európai ügyek bizottságának elnöke kedden Budapesten, a Joggal a hazáért elnevezésű konferencián mondott zárszavában.
Varga Judit a Deák Ferenc születésének 220. évfordulója alkalmából rendezett tanácskozáson hangsúlyozta: Deák Ferenc tevékenysége iránymutatást jelent akkor is, amikor a magyar kormány a jogállamisági harcait vívja Brüsszelben.
Hagyatéka arra tanít, hogy ki kell várni a megfelelő pillanatot, és akkor egyet előre lépni; ebben a csatában nagy szükség van Deák Ferenc gondolataira - tette hozzá a fideszes politikus.
Úgy fogalmazott, hogy csak egy nagy nemzetnek lehetnek olyan politikusai, mint amilyen Deák Ferenc volt, és a csillagok szerencsés együttállásának köszönhető, hogy a reformkorban és az azt követő időszakban tevékenykedett.
Felidézte, hogy Deák hobbyja a fafaragás volt és talán ez a praktikum iránti vágy vezette a kiegyezést alkotó jogszabályok megfogalmazásához is.
Munkásságát a megingathatatlan hazaszeretet, a nemzeti szuverenitás védelme és az ennek eléréséhez használt békés eszközök jellemezték. És miközben nem vágyott soha irányító szerepre, bárhová került, mindenhol vezetőként tekintettek rá - fűzte hozzá.
Deák tudta - folytatta Varga Judit -, hogy a kiegyezés megalkotása nem ígér gyors politikai babérokat. Azt is tudta, hogy a forradalom és szabadságharc vívmányainak feladása egyenlő lenne Magyarország szuverenitásának feladásával.
Ugyanakkor felismerte, hogy az erőszak nem vezethet tartós békéhez, ezért mindig a diplomáciai megoldás mellett érvelt - ismertette.
Végül a Deák-mauzóleumon is olvasható feliratot idézte: "Kockáztathatunk mindent a hazáért, de a hazát kockáztatnunk semmiért nem szabad".
Vagyis Deák Ferencre a nemzeti szuverenitás őrangyalaként tekinthetünk - hangsúlyozta Varga Judit.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Advent negyedik gyertyája felidézi a napkeleti bölcseket Betlehembe vezető csillag fényének tiszta ragyogását, valamint a Jézus nyilvános fellépését megelőző idők legnagyobb prófétáját, az Úr küldöttét, Keresztelő Szent Jánost, aki a pusztába kiáltó szóként hirdette a Messiás közeli eljövetelét.
-
Egy terrorista orvos állított ki bizonyítványt a willkommenskultur rögeszméjéről. Azok a szélsőséges bírók, akik hazánkra hadüzenettel fölérő pénzbüntetést róttak ki terrorellenes politikánk miatt, most lapítanak, gyáván meghúzzák magukat. De maradnak luxus körülményeik között...
-
A hatóság továbbra is öt áldozatról beszél, noha azt elismerik, hogy negyven sebesült súlyos állapotban van. Új információ, hogy a terroristát majdnem fejbe lőtte egy rendőr.