Kovács Bence Gábor, a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpont tudományos segédmunkatársa az Egy Árpád-házi szent királylány lehetséges archeogenetikai azonosítása címmel tartott sajtótájékoztatón a Magyarságkutató Intézetben 2024. május 30-án. MTI/Máthé Zoltán
A Magyarságkutató Intézet (MKI) archeogenetikai kutatásainak köszönhetően azonosíthatja a magyar történelem egyik legnagyobb szentje, Árpád-házi Szent Margit koponyaereklyéjét - hangzott el az intézet csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója a sajtóeseményen felidézte: Erdő Péter bíboros 2018-ban vizsgálatra kérte fel az Onkológiai Intézet archeogenetikai csoportját Árpád-házi Szent Margit feltételezett koponyájának vizsgálatára.
Ekkor történt meg az első mintavételezés és archeogenetikai elemzés Szent Margit koponyaereklyéjéből, valamint Béla macsói herceg csontvázából. Az akkori technikai lehetőségek, valamint a DNS változásai azonban nem tették lehetővé, hogy százszázalékos biztonsággal kijelenthető legyen, hogy valóban Szent Margit fejereklyéjéről van szó - hangsúlyozta Kásler Miklós.
Kiemelte: Béla macsói herceg - aki Szent Margit nővérének, Annának volt a fiúgyermeke - idén történt vizsgálata során azonban olyan eredményeket kaptak, melyek a legnagyobb valószínűséggel kijelenthetővé teszik, hogy Szent Margit koponyáját azonosították. Néhány kiegészítő vizsgákat azonban még hátra van, hogy ez teljes bizonyossággal kijelenthető legyen - fűzte hozzá.
Kovács Bence Gábor, az MKI Archeogenetikai Kutatóközpont tudományos segédmunkatársa emlékeztetett: először 2020-ban a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontja vizsgálta a Szent Margitnak tulajdonított fej- valamint koponyaereklye DNS-ét. Ezután következtek a mitokondriális analízisek - tette hozzá.
Az archeogenetikában ahhoz, hogy azonosítsunk valakit, kell egy referenciaegyén, 2020-ban Béla macsói hercegre esett a választás, ekkor azonban a csekély mennyiségű és rossz minőségű DNS-ből adódó technikai limitáció miatt még nem sikerült ezt a kutatást elvégezni - magyarázta Kovács Bence Gábor.
Hozzátette: pár hónappal ezelőtt azonban sikeresen vettek mintát újra Béla macsói herceg maradványaiból, és el tudták végezni a teljes genom analízisét.
Ahogy megnézték a két minta úgynevezett anyai, avagy mitokondriális haplocsoportjának az egyedi mutációit, azt látták, hogy a két személy valószínűsíthetően egymás rokonai, ezért feltételezhető, hogy a Szent Margit-ereklye hiteles - mondta Kovács Bence Gábor.
Kiemelte: a pontos azonosításhoz a kutatók a következő lépésként elvégzik Szent Margit mintájának genomdúsítását, így meghatározhatóvá válnak a genetikai távolságok a családfán, valamint a rokonsági kapcsolati fokok is.
Szent Margit IV. Béla király és Laszkarisz Mária leánya, IV. Béla és Laszkarisz Mária unokája pedig Béla macsói herceg, tehát a mitokondriumoknak azonosnak kell lenniük - magyarázta a kutató.
A magyar szent – wikipedia
Elvégzik a teljes genomvizsgálatokat, rokonsági és genetikai távolságokat fognak számolni belőle és ezáltal valószínűleg meg fogják tudni mondani, hogy a Szent Margit-ereklye tényleg hiteles-e - hangsúlyozta Kovács Bence Gábor.
Ez a kutatás nemcsak azért fontos, mert az MKI egy újabb szentet tud azonosítani, hanem mert elsődleges célul tűzte ki az intézet, hogy minél több Árpád-házi személyt azonosítsanak - emelte ki a kutató.
-
A magyarok felhőtlenül ünnepelhették első királyukat, és a több mint egy évezrede fennálló államukat.
-
Az egy évvel ezelőtt ránk kényszerített szabályozás megbukott, új rendeletet kell alkotnunk. Új szabályozás nélkül a migráció szét fogja bomlasztani az Európai Uniót, ezt meg kell állítanunk. De az első a béke - jelentette ki Orbán Viktor.
-
Szép dolog, hogy az Európai Uniós piacra termelünk, de pontosan ugyanannyit ér nekünk, ha például Kína vásárolja meg azonos összegért a termékeinket – rögzítette a kormányfő.
-
Aki szót emel az EU "iránytévesztésével" szemben és elutasítja "Brüsszel túlkapásait", attól megvonják a forrásokat, megkérdőjelezik a médiaszabadságát, határvédelmét, igazgatási szerveződéseit, belső döntéshozatalát, külpolitikáját, családvédelmét, kétségbe vonják demokráciáját és alkotmányosságát, elvitatják az érdekeit.
-
Sose rejtettük véka alá, hogy szellemi és politikai értelemben az európai politika mérgező elemei kik, és ezeket nevükön is neveztük és nevezzük. Ezért állunk szellemi össztűz alatt! – fogalmaz Mohácsy István.