Diplomáciai nagyüzem Budapesten
Világ-csúcs a Puskásban – vezető politikusok tanácskoznak a magyarok fővárosában, ránk figyel a földkerekség.
Utoljára frissítve: 2024. november 7. 13:33
2024. november 7. 10:43

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) fogadja Emmanuel Macron francia elnököt (b) az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti tanácskozásán a Puskás Arénában 2024. november 7-én. (Fotó: MTI/Benko Vivien Cher)

Diplomáciai nagyüzem kezdődik ma Budapesten: csütörtökön az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának ad otthon Budapesten. Az eseményt élőben követheti a hirado.hu-n.

Folyamatosan érkeznek a meghívottak csütörtökön délelőtt a Puskás Arénába, az Európai Politikai Közösség budapesti találkozójára.

A csúcstalálkozóra 47 állam- és kormányfő és jelentős nemzetközi szervezetek vezetői kaptak meghívást. Az érkezőket Orbán Viktor miniszterelnök fogadja.
A kormányfő korábban kiemelte: ez lesz Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye, melyre nemcsak az uniós vezetők, például a németek, franciák, hollandok érkeznek, hanem itt lesznek az unión kívüliek, azaz az angolok, a törökök, a kaukázusiak meg az észak- és nyugat-balkániak is. A csúcstalálkozón két dologgal kell foglalkozni: az amerikai elnökválasztással és a hanyatlóban lévő európai versenyképesség megfordításával – tette hozzá.

„Érkeznek a vendégek a Puskásba. Egész Európa a pályán!” – írta Facebook oldalán Orbán Viktor miniszterelnök.

 

Mint ismert a mai csúcstalálkozó után pénteken az Európai Uniós állam-, illetve kormányfők informális ülésének ad otthont a magyar főváros.

 

Macron, az érdekvédő

Az európai érdekek közös védelmére szólított fel a francia elnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti találkozójának plenáris ülésén, hangsúlyozva, hogy Európának magának kell írnia saját történelmét.
Emmanuel Macron azt mondta: fordulóponthoz érkeztek az európai történelemben. A „Vlagyimir Putyin által indított háborúra” és kínaiak technológia és fejlődés területén tett lépéseire utalva hozzátette: a kérdés az, hogy Európa szeretné-e a mások által írt történelmet olvasni, vagy pedig maga akarja írni ezt a történelmet.

Hangsúlyozta: az európai országok gazdasága és az európai védelmi rendszer erős, az Európai Unió 440 millió lakost képvisel, az európai politikai közösség pedig több mint 700 millió embert jelent.

Fontos, hogy ne tűnjünk el geopolitikai szempontból, itt az idő, hogy cselekedjünk, hogy védjük a nemzeti és európai érdekeinket együttesen, higgyünk a stratégiai autonómiában, higgyünk a szuverenitásunkban is – hangoztatta.

Szerinte az európai érdekek védelme a prioritás, de ezt nem lehet a naiv transzatlantiság szellemében vagy a nacionalizmus jegyében megtenni.

Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban kijelentette: „az érdekünk az, hogy Oroszország ne nyerje meg ezt a háborút”. Arra is figyelmeztetett: fel kell építeni az európai biztonsági térséget, amiben a NATO-nak kulcsszerepe van, de Európa nem delegálhatja biztonságát az amerikaiakhoz.

MTI
  • Bandung árnyékában
    Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
  • Ezt a harcot még nem vívtuk meg
    Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
  • Diplomáciai nagyüzem Budapesten
    Világ-csúcs a Puskásban – vezető politikusok tanácskoznak a magyarok fővárosában, ránk figyel a földkerekség.
  • Színháztörténelem a vallomás műfajában
    Élő színháztörténelem – ez a képzet körvonalazódik előttünk, amikor elolvassuk Lőte Attila: Elsuhant esztendők – Egy színész jegyzetei a közönségnek című kötetét. A Napkút Kiadó által közkinccsé tett alkotás az eltelt bő hat évtized színművészeti históriáját ragyogtatja elénk személyes vallomásként.
  • Új európai stratégia szükséges Ukrajna kapcsán
    Orbán Viktor a felszólalásában kifejtette: Amerikában republikánus győzelem született, ez pedig azt a "kérdést teszi az asztalra nekünk európai vezetőknek", hogy vajon Európa egyedül képes lesz-e az eddigi katonai és pénzügyi támogatás fenntartására Ukrajna irányába.
MTI Hírfelhasználó