Az elmúlt hét a Tisza elnökének bizarr kijelentéseit tartalmazó hangfelvételekről szólt a magyar közéletben. A következő hetek kulcskérdése, hogy a vállalhatatlan mondatoknak lesz-e hatása a Tisza Párt népszerűségére vagy a Fidesz-tábor aktivitására. Az előző hét első felében készült Nézőpont-kutatás egyelőre csak hibahatáron belüli elmozdulást mutat. A Fidesz-tábor bővülése (a teljes népesség 38 százaléka szimpatizál a kormánypárttal) és a Tisza-tábor enyhe aktivitáscsökkenése (a szimpatizánsok száma változatlanul 25 százalék, a párt legvalószínűbb listás eredménye viszont 35-ről 34 százalékra csökkent) tehát nem tekinthető trendfordulónak.
Mindazonáltal a Fidesz előnye a teljes népességben 11-ről 13 százalékra, a legvalószínűbb listás eredmény bázisán októberhez képest 11 százalékpontról 12 százalékpontra emelkedett. A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásai eddig is a Tisza Párt júniusi, EP-eredményéhez képest jobb, de a Fideszétől távol álló eredményét mutatták. Most ez a különbség, ha nem is szignifikánsan, de tovább nőtt.
A fenti adatok alapján elmondható, hogy a Fidesznek mintegy 2,9 millió, míg a Tiszának valamivel több, mint 1,9 millió bevallott szimpatizánsa van a teljes felnőtt népességben. Az elmúlt választásoknak megfelelő 70 százalék feletti részvétellel számolva és a rejtőzködő szimpatizánsokat is figyelembe véve, ez 2,5 millió aktív Fidesz-szavazónak és majdnem 1,9 millió aktív Tisza-szavazónak felel meg.
Ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, szinte biztosan bejutna a Mi Hazánk (legvalószínűbb listás eredmény nyolc százalék) és a DK (legvalószínűbb listás eredmény öt százalék) is a következő parlamentbe. A Kétfarkú Kutya Pártnak és a Momentumnak viszont nincs reális esélye erre. Előbbi szavazótáborának nem is fontos a párt parlamenti jelenléte, valószínű, hogy egy részük az esélyes kormányellenes pártra vagy jelöltjeire szavaz inkább éles helyzetben, ahogy az az EP-választások során is történt.
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
A presbiteriánus Trump az eskütételkor, ahogy 2017-es beiktatásakor is, két Bibliára helyezte a kezét: a családira, amelyet még az édesanyjától kapott, és Abraham Lincolnéra, amelyre a rabszolgaság intézményének véget vető és az Uniót megmentő 16. elnök esküdött 1861-es beiktatásakor.
-
Orbán Viktor szerint a történelemkönyvekben a soros elnökség fél éve úgy fog szerepelni, amelyben Donald Trump és az európai patrióták megkezdték a Nyugat-átalakítást. A miniszterelnök szerint Ázsia felemelkedésének korszakában élünk. Az angolszász dominancia véget ért. Magyarország előtt az a feladat áll, hogy ebben az új világban sikeres legyen. Ehhez a belső alapok megvannak, de a brüsszeli elitet is le kell győzni.
-