Tisza vagy Fidesz? Ki vezet jelenleg?
Magyar Péter hangfelvétel-botrányának hetében készült novemberi Nézőpont-kutatás csak hibahatáron belüli változást mutat a pártversenyben. A legvalószínűbb listás eredmény alapján a jelenlegi kormánypárt előnye 12 százalékpont (46 százalék) legnagyobb kihívójával, a Tiszával szemben (34 százalék) – írja a Nézőpont Intézet közleménye.
2024. november 18. 15:48

Az elmúlt hét a Tisza elnökének bizarr kijelentéseit tartalmazó hangfelvételekről szólt a magyar közéletben. A következő hetek kulcskérdése, hogy a vállalhatatlan mondatoknak lesz-e hatása a Tisza Párt népszerűségére vagy a Fidesz-tábor aktivitására. Az előző hét első felében készült Nézőpont-kutatás egyelőre csak hibahatáron belüli elmozdulást mutat. A Fidesz-tábor bővülése (a teljes népesség 38 százaléka szimpatizál a kormánypárttal) és a Tisza-tábor enyhe aktivitáscsökkenése (a szimpatizánsok száma változatlanul 25 százalék, a párt legvalószínűbb listás eredménye viszont 35-ről 34 százalékra csökkent) tehát nem tekinthető trendfordulónak.

Mindazonáltal a Fidesz előnye a teljes népességben 11-ről 13 százalékra, a legvalószínűbb listás eredmény bázisán októberhez képest 11 százalékpontról 12 százalékpontra emelkedett. A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásai eddig is a Tisza Párt júniusi, EP-eredményéhez képest jobb, de a Fideszétől távol álló eredményét mutatták. Most ez a különbség, ha nem is szignifikánsan, de tovább nőtt.

A fenti adatok alapján elmondható, hogy a Fidesznek mintegy 2,9 millió, míg a Tiszának valamivel több, mint 1,9 millió bevallott szimpatizánsa van a teljes felnőtt népességben. Az elmúlt választásoknak megfelelő 70 százalék feletti részvétellel számolva és a rejtőzködő szimpatizánsokat is figyelembe véve, ez 2,5 millió aktív Fidesz-szavazónak és majdnem 1,9 millió aktív Tisza-szavazónak felel meg.

Ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, szinte biztosan bejutna a Mi Hazánk (legvalószínűbb listás eredmény nyolc százalék) és a DK (legvalószínűbb listás eredmény öt százalék) is a következő parlamentbe. A Kétfarkú Kutya Pártnak és a Momentumnak viszont nincs reális esélye erre. Előbbi szavazótáborának nem is fontos a párt parlamenti jelenléte, valószínű, hogy egy részük az esélyes kormányellenes pártra vagy jelöltjeire szavaz inkább éles helyzetben, ahogy az az EP-választások során is történt.

MTI
  • Bandung árnyékában
    Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
  • Ezt a harcot még nem vívtuk meg
    Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
  • Büntetni akar, tehát diktatúrára készül
    Ami még ennél is jobban zavar, hogy emberek tömege képes imádattal, kritikátlanul vonulgatni utána, mint bacsa után a birkanyáj – alkot hasonlatot Kövesdi Károly.
  • Tisza vagy Fidesz? Ki vezet jelenleg?
    Magyar Péter hangfelvétel-botrányának hetében készült novemberi Nézőpont-kutatás csak hibahatáron belüli változást mutat a pártversenyben. A legvalószínűbb listás eredmény alapján a jelenlegi kormánypárt előnye 12 százalékpont (46 százalék) legnagyobb kihívójával, a Tiszával szemben (34 százalék) – írja a Nézőpont Intézet közleménye.
  • Jövőre ismét lesz Magyar Filmszemle
    Tizenhárom év szünet után jövő év februárjában újból megrendezik a Magyar Filmszemlét, amelyre nyolc kategóriában lehet nevezni hétfőtől december 7-ig – hangzott el az eseményt beharangozó hétfői sajtótájékoztatón.
MTI Hírfelhasználó