A Don-kanyar kápolna
2025. január 12. 22:49

Pákozd, 2025. január 12. Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára beszédet mond az urivi áttörés 82. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a pákozdi Don-kanyar Emlékkápolnánál 2025. január 12-én. MTI/Vasvári Tamás

A pákozdi Don-kanyar emlékkápolna emlékeztet a túlélők és hozzátartozó családtagok fájdalmára és szenvedésére, figyelmeztet a háborúk szörnyűséges pusztításaira és azok évtizedekig kiható lelki és fizikai fájdalmaira, de egyben megbékélésre is felszólít - hangoztatta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi ügyekért felelős államtitkára az urivi áttörés 82. évfordulóján megtartott megemlékezésen.
Soltész Miklós a Fejér vármegyében található Katonai Emlékpark Pákozd nemzeti emlékhely mellett álló, 32 éve felszentelt emlékkápolna felújítása kapcsán mondott avatóbeszédében úgy fogalmazott:

"Magyarország kormánya nevében tisztelettel adózom a hősök emléke előtt, együtt érzek a családok máig is meglévő fájdalmával". Az államtitkár köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik a hősök emlékét ápolják és nem engedik a múltat végképp eltörölni, a magyar történelmet átírni.

Rámutatott: kötelesség, de egyben megtiszteltetés volt számukra, hogy a kápolna felújításához hozzájárulhattak a Magyar Honvédség elkötelezett állománya és a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség minden aktív tagja mellett.

+6
Soltész Miklós azt mondta, a kommunista, marxista ideológusok által kiadott jelszó, miszerint el kell törölni mindent, ami a múlthoz köthető, kivédhető, ha "minden nemzetben és közösségben gondolkodó ember teszi a maga felelősségteljes dolgát: fölemeli a szavát és a nemzet érdekében cselekszik a közszereplő, a tanító és a tanár neveli és valódi szabadságra oktatja a fiatalokat, a szülő és a nagyszülő mesél és beszél a múltról a gyermekeknek, az egyházak a felnövekvő korosztályoknak megtanítják, miként különböztessék meg a jót a rossztól, az igazat a bűntől, míg a költők, az írók, a történészek figyelmeztetik a nemzetet, ha a múlt fontos, szép vagy esetleg tragikus, de mégis sorsunkat és életünket formáló eseményéről megfeledkezik, vagy azokat mások át akarják írni".

Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára kiemelte, hogy annak idején az óriási túlerő, valamint a hosszú és nagyon kemény tél közepette kellett a magyar hadseregnek a Don-kanyarban lévő harctérre indulnia és ott bátorsággal helytállnia.

"Bár időben távoli generációk tagjaira emlékezünk, mégis számtalan magyar család érintett a tragédiában, és őrzik az áldozatok emlékét mind a mai napig" - fogalmazott.

Hozzátette, hogy az urivi áttöréskor meghalt katonák nem hősnek születtek, de hősökké váltak: életet, jövőt terveztek, munkájuk, hivatásuk volt, családot alapítottak, gyermekeket neveltek, de kérlelhetetlen paranccsal szólt közbe a háború.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a Don-kanyar a jelenkor és a jövő generációi számára is üzen.

"Az üzenet nem más, mint az a történelmi tanulság, hogy minden nemzet viseli tetteinek, vagy éppen a tettei hiányának vagy sodródásának következményeit is" - mondta, hangsúlyozva: éppen ezért az egész magyar nemzet feladata, sőt kötelessége megvalósítani és megőrizni a nemzeti önrendelkezést.

A megemlékezésen a történelmi egyházak képviselői megáldották a felújított emlékkápolnát, majd emléktűz gyúlt a doni hősök tiszteletére.

MTI
  • Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár
    A kormányfő szerint ugyanaz lesz a helyzet, mint a migráció esetén, Magyarország ott is először egyedül volt, most ha "körülnézünk, szinte kivétel nélkül mindenki velünk van, ugyanez történik majd a háború és a béke és az ukrán tagság ügyében is".
  • Hankó Balázs: az identitásőrzésben kell erősnek lennünk
    Hankó Balázs a Merre tart Közép-Európa a veszélyek korában? című eseményen hangsúlyozta, a nemzetközi és a világtrendeket nézve Európában egy szándékos "identitáselmosás" alakult ki, amely a közösségi média, a közösségi oldalak világának segítségével próbálja eltörölni az identitást, a hitet, a kereszténységet, a nemek vonatkozásában pedig elmossa a határokat.
  • Egységes Kárpát-medencei nemzet
    Csepeti Ádám kiemelte, a kormány nagy erőt és figyelmet fordít arra, hogy az elszakított nemzettesteket különböző csatornákon és különböző eszközökön keresztül folyamatosan támogassa.
MTI Hírfelhasználó