Nacsa Lőrinc ünnepi beszédében kifejtette, hogy 2010 után a magyarországi nemzetpolitikai fordulat egyértelművé tette, hogy a magyarság megmaradásának kulcsa a nemzet egysége, aminek érdekében a külhoni magyarság visszakaphatta állampolgárságát, valamint a könnyített honosítás is elérhetővé vált.
2025. március 16. 14:00
Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára beszédet mond a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából rendezett ünnepségen a bécsi magyar nagykövetségen 2025. március 11-én. MTI/Filep István
A békét ma kívülről fenyegetik, a magyarok szabadságára pedig birodalmi törekvések akarnak ismét rátelepedni - jelentette ki Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár szombaton Washingtonban a helyi magyar központban, a Kossuth Házban tartott március 15-i megemlékezésen.
"Örömhír számunkra, hogy az egyik legfontosabb szereplő, az Egyesült Államok, immáron élére állt a békepártiak táborának" - fogalmazott a politikus.
Nacsa Lőrinc ünnepi beszédében kifejtette, hogy 2010 után a magyarországi nemzetpolitikai fordulat egyértelművé tette, hogy a magyarság megmaradásának kulcsa a nemzet egysége, aminek érdekében a külhoni magyarság visszakaphatta állampolgárságát, valamint a könnyített honosítás is elérhetővé vált.
Az államtitkár az MTI-nek adott nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy a magyarság együttműködése nem opció, hiszen egymásra utaltságról van szó.
Elmondta, hogy a washingtoni megemlékezésen a cserkészek adták az ünnepi műsort, ami láthatóvá teszi azt, hogy a közösségi munkának van eredménye, illetve azt is megmutatja, hogy van értelme a Kőrösi Csoma Sándor Programnak, hiszen az ösztöndíjasok a nemzeti ünnepek szervezésébe is bevonódnak világszerte.
Végh Sándor, a Kossuth Házat működtető Kossuth Alapítvány elnöke utalt arra, hogy 2025 a jövő nemzedék éve a magyar nemzetpolitikában, ami kiemelt jelentőségűvé tette a cserkészek közreműködését az ünnepi műsorban.
Hozzátette, hogy a magyarság megmaradását az anyaország határain kívül a fiatalok garantálhatják, ők viszik majd tovább március 15-e örökségét is.
Takács Szabolcs, Magyarország nagykövete azt hangoztatta, hogy a mai kor kihívásaival szemben fel kell vértezni a fiatalokat, aminek eszköze a magyar polgári értékrend, a családszeretet, a vallás megőrzése.
Megállapította, hogy ezt a munkát az Egyesült Államokban segíti az a tényező, hogy olyan kormányzat lépett hivatalba, amely a hazaszeretetet, patriotizmust, a család és vallás szerepét fontosnak tartja.
Az új adminisztrációval Magyarország szeretne együttműködni, amiben a magyar kormány számít az Egyesült Államokban élő magyar diaszpóra együttműködésére is - tette hozzá.
A diplomata emlékeztetett arra, hogy a Kossuth Alapítvány által, a Kossuth Házban rendezett esemény záróakkordja az amerikai fővárosban tartott többnapos ünnepi eseménysornak.
Washingtonban szerdán a Capitolium épületében Koncz Zsófia családpolitikáért felelős államtitkár részvételével koszorúzták meg Kossuth Lajos szobrát.
Csütörtökön a magyar nagykövetségen tartottak ünnepi megemlékezést, pénteken pedig, részben az ünnephez kapcsolódóan, a magyar külképviselet első alkalommal rendezett az Egyesült Államok minden magyar diszpóra szervezete számára tanácskozást, amelyen a magyar kormány nemzetpolitikájáról tartott előadást Nacsa Lőrinc, a területért felelős államtitkár.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Varga Zsolt együttese a harmadik negyed közepén már hat góllal is vezetett, s egy rövid kihagyást leszámítva gyakorlatilag végig a kezében tartotta az összecsapást.
A XXIV. Regejáró Misztrál-fesztivált tartották Nagymaroson. A Kossuth-díjas együttes az egyik legnemesebb magyar hagyományt alkotta és tölti meg élettel évről évre.
A boldog békeidőben, amikor sürgető aktualitások hiányában elgondolkodhattunk hosszútávú nemzeti sorskérdéseinkről, határozott véleményem volt, hogy első helyre a demográfiai problémát kell tennünk. Azóta a sorskérdés-versenybe újabbak is beneveztek. Olyanok, amelyek talán nem hosszútávúak, de erőteljesek. Ilyen a szomszédunkban dúló háború és mindaz, ami ehhez kapcsolódik. Reméljük, előbb-utóbb minden tartozékával együtt kiesik a versenyből. Egy komoly kihívó még maradt, a szuverenitás kérdése. Az évszázadok során ezt a küzdelmet úgy megszoktuk, hogy jelenlétét már észre sem vesszük - írja Harrach Péter, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, az mkdsz.hu-n megjelent cikkében.