Az árrésstop hatására számos élelmiszernél az árcsökkenés elérte az 50 százalékot is
Suppan Gergely közölte, május 31-ig figyelik az intézkedés következményeit, figyelik az árak mozgását, amit napi szinten tudnak követni az árfigyelő rendszerből. Amennyiben az látszik, hogy nagyjából stabilizálódnak az árak, akkor talán óvatosan lehet engedni az árrésstopból, de mindenképpen meg kell várni a következő hetek áralakulásait - tette hozzá.
2025. április 5. 08:30
Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkára beszédet mond az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. új, a hazai összes kapacitás közel egyötödét biztosító, 8 megawatt (MW) teljesítményű, 16 megawattóra (MWh) névleges kapacitású akkumulátoros villamosenergia-tárolójának átadásán a Győri Ipari Parkban 2024. október 4-én. MTI/Krizsán Csaba
Számos élelmiszernél az árak csökkenése elérte akár a 40-50 százalékot is az árrésstop hatására, amely reális intézkedésnek tűnik, hiszen voltak olyan termékek, ahol 80-120 százalékos volt az árrés - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán.
Suppan Gergely közölte, május 31-ig figyelik az intézkedés következményeit, figyelik az árak mozgását, amit napi szinten tudnak követni az árfigyelő rendszerből. Amennyiben az látszik, hogy nagyjából stabilizálódnak az árak, akkor talán óvatosan lehet engedni az árrésstopból, de mindenképpen meg kell várni a következő hetek áralakulásait - tette hozzá.
Hangsúlyozta: ha viszont újra elkezdenek emelkedni az árak, akkor újabb beavatkozással készülnek. Ezért minden attól függ, a piacon hogyan alakulnak az árak, ugyanis rugalmasan ahhoz alkalmazkodnak, ami a piacon történik.
A műsorvezető arra is kitért, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a telekommunikációs díjak csökkentésére kérte az érintett cégeket, amelyek erre egy hét haladékot kaptak.
Suppan Gergely elmondta, hogy ha ez nem történik meg, akkor az árstop intézményéhez nyúlnak.
A cégeket korrekcióra akarják sarkallni, de a szolgáltatók közötti piaci verseny miatt nem akarják egységes szintre hozni a különféle díjakat - jegyezte meg.
A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet a bankszektorra is, ahol a legfontosabb, hogy a számlavezetési díjak ne emelkedjenek olyan mértékben, amilyen mértékben emelkedtek az év eleje óta, hiszen ezt indokolatlannak tartják.
A kormány arra törekszik, hogy a számlavezetési díjak visszatérjenek a tavaly év végi szintekre - jelezte.
Suppan Gergely kiemelte, arra számítanak, hogy az árrések szűkítése kis mértékben már a márciusi inflációban megjelenhet, de az igazán markáns hatása az áprilisi inflációs adatnál lesz. Így márciusban 5 százalék alá, áprilisban pedig már 4 százalék alá is becsúszhat az infláció - mondta.
"Ez feljogosít talán bennünket arra, hogy kerüljük az óvatoskodó megfogalmazást, amit a híradásokban láttam. Nem meghalt, meg kényszersorozás következtében. Agyonverték. Tehát agyonvertek egy magyar állampolgárt, ez a helyzet. És ez egy olyan ügy, amit ki kell vizsgálnunk" szögezte le a kormányfő.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Ez a siker azt jelenti, hogy ha a görögök - akiket a magyar válogatott pénteken legyőzött - érvényesítik a papírformát a vb-újonc horvátokkal szemben, akkor a nemzeti csapat a szerdai utolsó találkozó eredményétől függetlenül csoportelsőként közvetlenül a negyeddöntőbe jut.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Zelenszkij ukrán elnök és Ursula Von der Leyen európai bizottsági elnök arról tárgyal, hogyan lehetne kikerülni a magyar vétót Ukrajna uniós tagságával kapcsolatban. "Kár a gőzért! Sehogy. Inkább arról tárgyaljanak, hogy a kényszersorozások során senki ne haljon meg!" – írta ezzel kapcsolatban Orbán Viktor.