Sikeres nemzetépítés a nemzet minden tagjának bevonásával lehetséges
A CSMMSZ 1990-ben alakult meg, és máig a jelenleg mintegy 11 ezer főt számláló csehországi magyarság legnagyobb és legbefolyásosabb szervezete. Jelenleg hét helyi egyesületben - Brünn, Karlovy Vary, Lovosice, Pilsen, Prága, Ostrava, Teplice - tevékenykedik. A tagok száma mintegy 400-450 körül mozog.
2025. május 25. 08:48
Nacsa Lőrinc - KDNP
A magyar kormány meggyőződése, hogy sikeres nemzetépítés csak a nemzet valamennyi tagját bevonva valósulhat meg - jelentette ki Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombaton Prágában, a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége (CSMMSZ) megalakulása 35. évfordulója alkalmából megtartott ünnepségen.
"Ezért fontos, hogy a világ minden pontján, ahol magyarok élnek, legyenek életerős közösségek, amelyeknek fontos anyanyelvük és hagyományaik ápolása, nemzeti identitásuk megerősítése" - mutatott rá az államtitkár.
"Örömmel tölt el, hogy a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének köszönhetően itt, Csehországban is megtalálják a számításaikat azok, akiknek fontosak ezek az értékek, mert ezáltal nemcsak megmaradni, hanem erősödni is tudunk" - emelte ki.
A CSMMSZ, a csehországi magyarok legnagyobb és egyetlen országos szervezete, szombaton Prágában ünnepi ülésen emlékezett meg megalakulásának 35. évfordulójáról.
Az államtitkár méltatta a CSMMSZ eddigi munkáját és a magyar kormányzat nevében további sikereket kívánt a szervezetnek és a csehországi magyaroknak.
"Biztosíthatom önöket arról, hogy ahogy az elmúlt 15 évben mindvégig, úgy a továbbiakban is számíthatnak Magyarország kormánya és a nemzetpolitikai államtitkárság támogatására" - zárta beszédét Nacsa Lőrinc.
Az államtitkár az ünnepi ülés előtt találkozott a CSMMSZ vezetőivel. Rákóczi Anna, a CSMMSZ országos elnöke és több vezetőségi tag tájékoztatta Nacsa Lőrincet a szervezet tevékenységéről, és köszönetet mondott a magyar kormánytól kapott támogatásokért.
Az ünnepi ülésen részt vett Baranyi András, Magyarország prágai nagykövete, valamint Kassai Hajnal, a prágai Liszt Intézet igazgatója. A csehországi magyarokat köszöntötték a szlovákiai Csemadok képviselői, jelen voltak a cseh kulturális tárca képviselői is.
A CSMMSZ 1990-ben alakult meg, és máig a jelenleg mintegy 11 ezer főt számláló csehországi magyarság legnagyobb és legbefolyásosabb szervezete. Jelenleg hét helyi egyesületben - Brünn, Karlovy Vary, Lovosice, Pilsen, Prága, Ostrava, Teplice - tevékenykedik. A tagok száma mintegy 400-450 körül mozog.
A magyar szövetség adja ki az évente hat alkalommal ezer példányban megjelenő, Prágai Tükör című közéleti és kulturális folyóiratot, amely az egyetlen országos magyar nyelvű újság Csehországban.
A Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége képviselve van a cseh kormány mellett működő nemzeti kisebbségi tanácsban, valamint a kulturális és az oktatási tárca kisebbségekkel foglalkozó szakbizottságában.
A CSMMSZ részt vesz a Magyar Diaszpóra Tanács munkájában, és tagja a Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetségének.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Varga Zsolt együttese a harmadik negyed közepén már hat góllal is vezetett, s egy rövid kihagyást leszámítva gyakorlatilag végig a kezében tartotta az összecsapást.
A XXIV. Regejáró Misztrál-fesztivált tartották Nagymaroson. A Kossuth-díjas együttes az egyik legnemesebb magyar hagyományt alkotta és tölti meg élettel évről évre.
A boldog békeidőben, amikor sürgető aktualitások hiányában elgondolkodhattunk hosszútávú nemzeti sorskérdéseinkről, határozott véleményem volt, hogy első helyre a demográfiai problémát kell tennünk. Azóta a sorskérdés-versenybe újabbak is beneveztek. Olyanok, amelyek talán nem hosszútávúak, de erőteljesek. Ilyen a szomszédunkban dúló háború és mindaz, ami ehhez kapcsolódik. Reméljük, előbb-utóbb minden tartozékával együtt kiesik a versenyből. Egy komoly kihívó még maradt, a szuverenitás kérdése. Az évszázadok során ezt a küzdelmet úgy megszoktuk, hogy jelenlétét már észre sem vesszük - írja Harrach Péter, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, az mkdsz.hu-n megjelent cikkében.