Lengyelország magyar védőszentje 800 éve született
2024. március 6. 21:56
Nyolcszáz éve született Lengyel Szent Kinga, magyar hercegnő, 1715 óta Lengyelország és Litvánia védőszentje.
Kép: Szent Kinga sószobra a wieliczkai sóbányában – Wikipedia
Az Árpád-házi Kinga (a Kunigunde név magyar változata.) 1224. március 5-én született Esztergomban. IV Béla magyar király és Laskaris Mária bizánci császár lányának, IV Béla elsőszülött gyermekeként. Ő a Magyarországi Szent Margit és Gnieznói Boldog Jolenta nővére, valamint Thüringiai Szent Erzsébet unokahúga.
Kinga gyermekkorától kezdve mélyen hivö volt; korán fogadalmat tett, és életét Istennek szentelte. 1239-ben Boleszláv lengyel herceg megkérte a tizenöt éves Kinga kezét. Az ifjú menyasszonyt pompás diadalmenetben kísérték Esztergomból Krakkóba. Királyi férje tiszteletben tartotta a szüzességi fogadalmát, sőt maga is fogadalmat tett.
A magyar hercegnő teljes hozományát a tatárok elleni védekezéshre forditotta, pénzt adományozott az ország tatárjárás utáni újjáépítésére,kórházak, templomok és kolostorok építésével, köztük a nagy kulturális jelentőségű ószandezsi (Stary S±cz) kolostorral.
1249-ben visszatért Magyarországra, hogy apjától segítséget kérjen a rászoruló lengyel nép számára. Ennek eredményeként ajándékba kapta a máramarosszigeti sóbányát.
1251-ben üzembe helyezte a híres Groß Salze (Wieliczka) sóbányákat
A királynő gyakran részt vett a kormányzati ügyekben, és a nép nagyra becsülte jótékonysági tevékenységéért. V. Boleszláv király 1257. március 2-án feleségének adományozta a Krakkótól délre fekvő Alt Sandez környékét, ahol a királynő Klarissa kolostort alapított, hálából a fejlesztési munkájáért.
1279-ben, negyven évnyi tházasság után meggyászolta férjét, majd kérte felvételét a Klarissza Rendbe. Ettől kezdve életét Istennek szentelte, bár a lengyelek arra kérték, hogy vegye át az ország kormányzását. 1284-től haláláig az alt sandez-i kolostor apátnője volt. Ott a sokgyermekes családok támogatójaként szerzett magának hírnevet. 1292. július 24-én halt meg.
1690-ben Kingát boldoggá, 1999-ben pedig szentté avatta II János Pál pápa.
Szent Kunigunde-t ünnepeltel 2024 marcius 3.-n a bambergi domban ünnepi Istebtisztelet keretében. Ferjevel együtt itt van eltemetve.
Prof. Dr. em. Makovitzky József
Kép: Sznt Kinga sószobra a wieliczkai sóbányában. Fotó: Wikipedia
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
Családi, baráti kapcsolatait rendkívül fontosnak látja abban a folyamatban, amelyben a legmagasabbra eljutott - ezt is elmondta Kapu Tibor, a harmadik magyar űrhajós a vele készült interjúban.
A homoszexuálisok menetéről is véleményt formált a kormányfő a TV2-nek adott interjúban. Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy mit gondol a Pride-on történtekről, úgy válaszolt: nem volt ott, úgyhogy a szemtanúk hitelességével nem tud erről beszámolni. Mi a "fészkes fenét is kerestem volna én ott" - jegyezte meg.
Azt írja, hogy a titkosszolgálatokat is be kell vetni a magyarok ellen, együttműködve újságírókkal. "Független és elfogulatlan arcélét nem oly szigorúan őrizve a végén odaveti: ha Magyarország háborút akar az EU-val, hát kapjon egyet" - idézte a brüsszeli szélsőségest Dömötör Csaba.