A magyar nemzet végvárai a szórványban vannak, nekünk pedig az a kötelességünk, hogy végvárainkat segítsük, végvárainkat erősítsük - hangsúlyozta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter pénteken Budapesten.
Kardosné Gyurkó Katalin, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) generációk közötti együttműködés segítéséért felelős miniszteri biztosa és Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter érkezik a magyar szórvány napja alkalmából tartott Nemzedékek öröksége elnevezésű budapesti konferenciára 2024. november 15-én. MTI/Soós Lajos
Hankó Balázs a Magyar szórvány napja alkalmából első alkalommal, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) dísztermében megrendezett, Nemzedékek Öröksége elnevezésű tanácskozást megnyitó beszédében kiemelte: egy olyan világban élünk, amely az identitásunkat megpróbálja eltiporni, ezért bőven akad feladatunk.
Ilyenkor büszkén, egyenes gerinccel, nyílt tekintettel azt kell mondani: magyarok és keresztények vagyunk. Ez az, ami sok nemzedéket megtartott, ez az, ami az elkövetkezendő évtizedekben és évszázadokban is megtarthatja és megerősítheti nemzetünket ebben a felbolyduló világban
- fogalmazott a miniszter.
Kijelentette: 2025-ben előrelépés várható a Kulturális és Innovációs Minisztérium több, identitásunkat erősítő programjában és a tárca több kezdeményezése Kárpát-medencei dimenzióban léphet.
Ezek közé tartozik többek között a Déryné Program és a Lázár Ervin Program tervezett Kárpát-medencei kiterjesztése, a Csoóri Sándor Program pedig már így is több mint 200 külhoni népművészeti, népzenei egyesületet támogat, mind a színművészek, mind az előadóművészek esetében - sorolta az eredményeket Hankó Balázs.
"Sikeresen működik a magyar egyetemi szakképzési modell, amire büszkék lehetünk"
- szögezte le a tárcavezető. Hozzátette: biztosítani kell a magyar fiatalok számára, hogy olyan magyar egyetemi képzésben részesülhessenek, amelynek köszönhetően a nemzeti identitásukat is megőrzik úgy, hogy közben versenyképes tudással és munkával erősíthetik a magyar társadalmat, a magyar gazdaságot.
"Az innovációs források sem állhatnak meg a határoknál, éppen ezért vagyunk elkötelezettek abban, hogy 2025-ben mindazon innovációs támogatások, amelyeket biztosítunk, továbbvitelre és kibővítésre kerüljenek a teljes Kárpát-medencében" - hangsúlyozta Hankó Balázs, aki kiemelt fontosságúnak nevezte a külhoni magyar egyetemek, a magyar kutatók és a magyar gazdasági szereplők támogatását.
"Magyarnak lenni büszkeség, magyarnak lenni kiváltság, magyarnak lenni közös küldetésünk" - zárta beszédét a miniszter.
Kardosné Gyurkó Katalin, a Kulturális és Innovációs Minisztérium a generációk közötti együttműködés segítéséért felelős miniszteri biztosa célként nevezte meg, hogy mindenki a saját szülőföldjén élhesse meg a nemzeti identitását.
"A Kárpát-medence ezer éve a hazánk, a szülőföldünk és ebbe beletartoznak a szórványtelepülések is" - tette hozzá.
A szórványmagyarság hosszú ideje kitart: őrzik a magyarságukat, annak ellenére, hogy sokszor úgy érezhették: elfelejtettek őket - hangsúlyozta a miniszteri biztos.
"Nem szabad lemondanunk egyetlen egy magyarról sem. Azon kell tehát dolgoznunk, hogy a megmaradás feltételeit megteremtsük" - szögezte le Kardosné Gyurkó Katalin. "A szórványmagyarság nélkül nem lehetünk egészek, nem lehetünk teljesek" - fogalmazott.
A pénteki tanácskozáson felszólal többek között Gubík László, a Magyar Szövetség Párt elnöke; Szilágyi Zsolt, a Rákóczi Szövetség hálózatfejlesztési igazgatója; Szőcs Gyula Kálmán, a Nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium Alapítvány elnöke; valamint Steigervald Krisztián generációkutató is.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
"Ha a hollandok gyorsabban akarnak futballozni, akkor nekünk is gyorsabban kell futni. - válaszolt viccesen a pénteki sajtótájékoztatón az MTI-nek Willi Orbán. - De komolyra fordítva a szót, ugyanúgy kompaktnak kell lennünk csapatként. Az a célunk, hogy ugyanolyan jól védekezzünk, mint azt Budapesten tettük".
-
Emberi és keresztényi szempontok alapján is véget kell vetni a háborúnak. De van egy másik, egy magyar érv is: "nekünk ez a háború a zsebünk szempontjából, a gazdaságunk, a jövedelmünk, az életszínvonalunk szempontjából egy istencsapása" – fogalmazott a kormányfő.
-
Súlyos ellentmondást jelez a „Soros-ügynöközés” is. Ebből ugyanis az a döbbenetes következtetés vonható le, hogy Magyar Péternek a „Soros-ügynökökről” is meg lehet a véleménye, miközben elfogadja a támogatásukat – leplezi le a szélsőséget Bánó Attila.