Az állam 15 milliárd forintos programot hirdetett nagyvállalatok számára – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára hétfőn az M1-en. Bódis László a műsorban elmondta: az úgynevezett nagyvállalati fókuszterületi innovációs program keretében a támogatásért cserébe azt várja az állam, hogy az érintett hazai nagyvállalatok új technológiákat, termékeket vagy szolgáltatásokat hozzanak létre egy egyetemmel vagy egy kutatóhellyel közösen. A helyettes államtitkár a gyógyszeriparból hozott példát: az egyetemeken számos, az egészséggel kapcsolatos kutatás zajlik, amelyekből gyógyszerek, terápiák, eljárások jöhetnek létre, viszont a vállalati szektor ezeket a termékeket piacra is képes vinni.
A nagyvállalati fókuszterületi innovációs programban a Neumann János program három fókuszterületére összpontosítanak: a digitális átállásra (ide tartozik a mesterséges intelligencia, az önvezető járművek vagy a kvantumtechnológia), az egészséges életre (gyógyszerfejlesztés, biotechnológia, orvostechnikai eszközök) és a zöld átállásra (klímasemleges energia termelése és tárolása, valamint az agráriumhoz kapcsolódó fejlesztések) – részletezte. „Az a célunk, hogy minél több, innovatív magyar termék érjen el ne csak a hazai, de a külpiacokra is, hiszen tudjuk azt, hogy innovatívnak lenni Magyarországon nagyon megéri” – fogalmazott, hozzátéve, hogy egy innovatív vállalat 58 százalékkal hatékonyabban működik, 31 százalékkal több bért fizet és 90 százalékkal többet exportál, mint nem innovatív társai. Bódis László a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta azt is, hogy 2010-ben több mint 30 ezer kutató-fejlesztő dolgozott az országban, ma pedig ez a szám több mint 62 ezer, és ezek az emberek döntő részben (körülbelül a kétharmaduk) a vállalati szektorban dolgozik.
A pályázat keretösszege 15 milliárd forint, egy pályázat, egy projekt minimum 1,5, legfeljebb 3 milliárd forintra pályázhat azzal, hogy a támogatás intenzitása 50 százalék körül alakul, a feltételek között szerepel, hogy egy egyetemmel vagy kutatóintézettel közösen kell létrehozni az új technológiát. A kormány olyan fejlesztéseket támogatna, amelyek már a stratégiai tervekben szerepelnek – mondta.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Egy terrorista orvos állított ki bizonyítványt a willkommenskultur rögeszméjéről. Azok a szélsőséges bírók, akik hazánkra hadüzenettel fölérő pénzbüntetést róttak ki terrorellenes politikánk miatt, most lapítanak, gyáván meghúzzák magukat. De maradnak luxus körülményeik között...
-
A hatóság továbbra is öt áldozatról beszél, noha azt elismerik, hogy negyven sebesült súlyos állapotban van. Új információ, hogy a terroristát majdnem fejbe lőtte egy rendőr.
-
A kormányfő a december végén záruló soros magyar EU-elnökséggel kapcsolatban megjegyezte: a pikírt oldalvágásokat talán megspórolhatják, de "ilyen elszigeteltséget még életemben nem láttam", "itt volt a fél világ", Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseményét rendeztük meg.