A brit kormány olyan szankciórendszer kidolgozását és bevezetését tervezi, amelynek célja a szervezett embercsempész csoportok megfosztása finanszírozási forrásaiktól.
A londoni belügyminisztérium csütörtöki ismertetése szerint ez lesz a világ első olyan önálló szankciócsomagja, amely kifejezetten az embercsempészethez kötődő szervezett bűnözés ellen irányul.
A részleteket David Lammy külügyminiszter ismerteti csütörtök délutáni alsóházi felszólalásában, de a belügyi tárca előzetes beszámolója szerint olyan intézkedéstervezetről van szó, amely már az illegális pénzáramlás forrásainál gátat emel a szervezett embercsempész csoportok finanszírozása elé.
Az idén ez már a második olyan intézkedéstervezet, amelyet a munkáspárti brit kormány a szervezett embercsempészet visszaszorítása végett bejelent.
A londoni belügyminisztérium által az év első munkanapján ismertetett reformtervek alapján a brit Országos Bűnüldözési Ügynökség (National Crime Agency, NCA), valamint a rendőrség és más bűnüldözési hatóságok még a hivatalos vádemelésről szóló ügyészségi döntés előtt, közvetlenül a londoni felsőbíróságnál indítványozhatják a súlyos szervezett bűnözői tevékenységekkel gyanúsítottak jogainak jelentős korlátozását úgynevezett köztes rendelkezéssel.
A kérvényezhető intézkedések közé tartozik utazási korlátozások elrendelése, a laptopok és a mobiltelefonok használatának tilalma, a közösségi médiafelületek használatának megtiltása, annak korlátozása, hogy a gyanúsítottak kivel tarthatnak kapcsolatot, valamint a pénzügyi szolgáltatások igénybevételének megtiltása.
Az előző, konzervatív párti brit kormány azt tervezte, hogy a szervezett embercsempész csoportok által útnak indított, csónakokkal illegálisan Nagy-Britanniába érkező menedékkérőket a közép-afrikai Ruandába telepíti át, a jogi és parlamenti csatározások miatt azonban az áttelepítési program a Konzervatív Párt tavaly júliusi választási vereségéig nem indult el.
A jelenlegi munkáspárti kormány választási ígéretének megfelelően a hivatalba lépése utáni első héten törölte a ruandai áttelepítési programot, és új határbiztonsági parancsnokságot hozott létre az illegális átkeléseket szervező embercsempészek elleni fellépés céljával.
A testület tevékenységéhez jogi hátteret biztosító törvény, amelynek tervezete néhány hét múlva a parlament elé kerül, ugyanolyan hatásköröket biztosít a szervezett bevándorlási bűnözés ellen, mint amilyenekre a brit terrorizmusellenes törvény ad felhatalmazást a hatóságoknak a terrorszervezetek elleni fellépéshez.
Tavaly 36 816 menedékkérő érkezett illegálisan, embercsempészek szervezésében a La Manche csatornán át Franciaországból az angol partokra, 25 százalékkal többen, mint egy évvel korábban.
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Magyarország kiáll az ország kormánya mellett a szuverenitás és a biztonság érdekében tett erőfeszítéseiben" - írta az X-en közzétett bejegyzésében a kormányfő.
-
A hírportál csütörtökön Itt a magyar válasz a lengyel külügyminiszter elképesztő húzására címmel azt írta: a wPolityce.pl lengyel hírportál arról számolt be, hogy a Radoslaw Sikorski vezette lengyel külügyminisztérium éles diplomáciai támadást indít Magyarország ellen.
-
Latorcai Csaba azt mondta, a vasárnapi időközi országgyűlésiképviselő-választáson a Fidesz-KDNP jelöltjeként induló Csibi Krisztina méltán tudja továbbvinni a választókerület néhai képviselőjének, Potápi Árpádnak az örökségét.