A legbátrabb város ünnepét tartják Balassagyarmaton
Az Ipolynál ketté szakított város címere - wikipedia
Szerdán, arra emlékezve, hogy 106 évvel ezelőtt a helyiek kiűzték a megszálló cseh csapatokat, ezzel a nyugat-nógrádi város Magyarország része maradhatott.
Csach Gábor (Fidesz-KDNP) polgármester az MTI-nek hétfőn elmondta, Balassagyarmaton 1998-ban városi ünneppé nyilvánította a képviselő-testület január 29-ét, az Országgyűlés pedig 2005-ben emléktörvényben hivatalosan is Balassagyarmatnak adományozta a Civitas Fortissima, azaz A legbátrabb város címet.
A határhoz közeli települést polgárok, diákok, vasutasok, katonák védték meg 1919. január 29-én.
A polgármester ismertette: szerda reggel a katonatemetőben tart megemlékezést a 16-os Honvéd Katonai Hagyományőrző és Kulturális Egyesület és a Balassi Bálint Gimnázium, majd a vasútállomáson emlékeznek a vasutas hősökre.
A központi ünnepséget a Civitas Fortissima téren rendezik, ahol Balla Mihály (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője mond beszédet.
A városháza előtt szabadtéri fotókiállítást nyitnak meg Egy vonatfotós élményei Nógrádból címmel Galbács Tamás munkáiból. A tárlatot március végéig nézhetik meg az érdeklődők.
Hagyományosan a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban lesz az ünnepi képviselő-testületi ülés, amelyen átadják a díszpolgári címet és a Pro Urbe díjakat. Köszöntőt mond Szakács Zoltán, a Civitas Fortissima Kör elnöke.
Szerdán díjmentesen látogatható lesz a balassagyarmati Civitas Fortissima Múzeum, ahol 15 órától óránként tartanak tárlatvezetést.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Barsi Balázs fontos könyvek, tanulmányok, könyvfordítások szerzője. A műfordítás vértelen szellemi hódítás, a világkultúra kincseinek legális honosítása, a gondolkodni és beszélni tudó ember univerzális megismerő tevékenysége. Barsinak, hasonlóan, mint Szabó Lőrincnek „a latin hozta a franciát, s így megint új ablakokkal tárúlt a világ.” Végül francia nyelven írta doktori értekezését is a gazdag ifjú bibliai példázatának exegéziséréről.
A reformkor elején megfogalmazódott, hogy nem csupán bazilikát kell építeni Esztergomba, hanem „magyar Siont”, „magyar Vatikánt”. A cél az volt, hogy a mohácsi csatavesztés előtti Magyar Királyság fénykorát felélesszék. A bazilika klasszicista épülete volt ennek az elgondolásnak a központi eleme.
Ha nincs Facebook, valószínűleg Magyar Péternek esélye nem lett volna politikai karriert építenie. A közösségi oldalon, az elérések tekintetében előnyt élvező élő videókra, és azok hálózat szerű megosztására támaszkodva megannyi embert ért el, de úgy tűnik, hogy ennek részben vége. Hamarosan a Facebook törli a korábbi élő videókat.