Duda: az ukrán elnöknek vissza kellene térnie a tárgyalóasztalhoz
2025. március 2. 13:50

Az Egyesült Államokon kívül nincs más erő, amely megállíthatná az Ukrajnával szembeni orosz agressziót, a Donald Trump amerikai elnökkel történt szóváltás után Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek vissza kellene térnie a tárgyalóasztalhoz - jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök szombaton Varsóban.

Duda a varsói repülőtéren tartott sajtóértekezletet, mielőtt elindult az Egyesült Államokba, hogy részt vegyen az ENSZ Közgyűlésén.

A Trump és Zelenszkij közötti pénteki szóváltásra vonatkozó újságírói kérdésre Duda kijelentette: az eddigi tapasztalatokat figyelembe véve, nem lát az Egyesült Államokon kívül olyan erőt a világon, mely "képes volna megállítani az orosz agressziót".

Zelenszkijnek "vissza kellene térnie az asztalhoz, nyugodtan üljön vissza, és higgadtan tárgyaljon az Ukrajna számára biztonságos megoldásról" – fogalmazott Duda.

Egy másik újságírói kérdésre Duda felidézte: a találkozót az ovális irodában tartották, amelyet egyesek "nem alaptalanul a világ politikai központjának tartanak". A legfontosabb európai politikusok is "megértik, hogy léteznek bizonyos magatartási kánonok és szabályok, amelyeket eddig mindenki betartott" – fűzte hozzá.

Donald Tusk lengyel kormányfő péntek este az X-en reagált a Trump és Zelenszkij közötti találkozóra. "Nem három napon, nem is három hónapon, hanem három éven át tanúsított bátorság és elszántság. Tisztelet Zelenszkij elnöknek. Ukrajna - veletek vagyunk" – állt a bejegyzésben.

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szintén péntek este az X-en azt írta: Lengyelország "az igazságos béke eléréséig fogja támogatni Ukrajnát".

Mateusz Morawiecki, az Európai Konzervatívok és Reformerek (EKR) pártcsalád elnöke, volt lengyel kormányfő szombaton az X-en leszögezte: Zelenszkij látogatása a Fehér Házban "rávilágított az ukrán-amerikai kapcsolatokban fokozódó feszültségre", és megmutatta, "mi minden múlik a tárgyalások értelmes, megszakítás kiprovokálását elkerülő" folytatásán. A három háborús év azt is megmutatta, hogy "az Európa által elkövetett hibákat még mindig nem sikerült jóvátenni" – fogalmazott Morawiecki.

"Kizárólag jelképes gesztusnak" nevezte az európai politikusoknak a pénteki tárgyalások megszakítására reagáló "twitter-offenzíváját". "Ha Európa valóban segíteni akar, akkor az uniós vezetőknek ma inkább azt kellene bejelenteni, hogy jövő héten mennyi pénzt, lőszert és katonai felszerelést adományoznak" – vetette fel az EKR elnöke.

Az Ukrajna "feltétlen támogatásáról" szóló kijelentések megfogalmazásakor nem szabad megfeledkezni arról, hogy az Egyesült Államok továbbra is Lengyelország, egész Európa, ezen belül Ukrajna kulcsfontosságú szövetségese és biztonságának szavatolója – húzta alá Morawiecki, és üdvözölte Giorgia Meloni olasz kormányfő pénteki kezdeményezését egy európai-amerikai csúcstalálkozó megrendezésére.

mti
Címkék:
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
  • Méregzöld klímaőrület
    Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
  • Ingyenes nyelvtanulási modul a Krétában
    Közleménye szerint több millió szülő kap lehetőséget arra, hogy a mesterséges intelligenciára épülő Idegennyelvi Fejlesztő Modulban angolul, németül, spanyolul vagy akár franciául fejlessze a nyelvtudását.
  • A brüsszeli bürokraták alkalmatlanságának árát fizeti meg az európai gazdaság
    "Most mindenki sápítozik és mindenki sikoltozik az amerikai vámintézkedések miatt. De a kérdés, hogy hol volt Brüsszel. Hol voltak az Európai Bizottság jól fizetett bürokratái az elmúlt hónapokban? Miért nem tettek egy olyan tárgyalási ajánlatot az Egyesült Államoknak, amellyel ezek a vámintézkedések elkerülhetőek lettek volna?" - fűzte hozzá a külügyminiszter.
  • Semjén Zsolt: Angelo Rotta lánglelkű pap volt
    Semjén Zsolt kiemelte: Angelo Rotta 1930 és 1945 között képviselte a Szentszéket Budapesten, és ez alatt a 15 év alatt kicsit magyarrá is lett, egyre mélyebben átérezte a magyar nemzet sorstragédiáit és a magyar valóságot. Azzal pedig, amit az embermentés terén véghezvitt, öröke beírta nevét a magyar történelembe.
MTI Hírfelhasználó