Magyar főnemesi családról nyílik kiállítás Székelyudvarhelyt
2025. március 13. 15:00
Mikó - Egy alkotó erdélyi család címmel nyílik kiállítás a Mikó főnemesi családról március 15-én, szombaton Székelyudvarhelyen, a Haáz Rezső Múzeumban.
Székelyudvarhely ősi magyar címere - kronikaonline
A szervezők MTI-nek küldött közleménye szerint a történelmi tematikájú időszakos kiállítás olyan relikviákat tár a közönség elé, amelyek egyazon család több száz éves történetének lenyomatai, de nem szerepeltek még együtt ugyanazon kiállítótérben.
A közleményben felidézik, hogy a Mikó család már a középkorban közigazgatási, bíráskodási és katonai vezető tisztségeket töltött be Háromszéken, majd az Erdélyi Fejedelemség korában tagjai fontos országos hivatalokat láttak el.
Báthory András, Bethlen Gábor, I. és II. Rákóczi György, valamint Apafi Mihály fejedelem bizalmi emberei, testőrei, tanácsurai, főkövetei, tisztségviselői voltak. Szolgálataik és hűségük fejében számos vármegyei és székelyföldi birtokot kaptak.
A Mikó család a 18. században a Habsburg uralkodókat is hűen szolgálta, ennek köszönhetően grófi rangot kapott és belépett az erdélyi főnemesi arisztokrácia soraiba.
A kiállítás a család évszázadokon át gyakorolt szerepköreit járja végig.
Mikó-címer - wikipedia
"Találkozhatunk a hivatalviselő és katonáskodó Mikókkal, az oszmán Portára küldött fejedelmi követekkel, az egyházpatrónusokkal, a kastélyépítőkkel, végül pedig a család legkiemelkedőbb tagjával, az intézményteremtő Mikó Imrével, akinek 1876-ban bekövetkezett halálával a sok száz évre visszatekintő, az erdélyi kultúra és közélet egyik legaktívabb alkotó családja halt ki" - áll a közleményben.
A tárlatmegnyitót szombaton 18 órától tartják a Haberstumpf-villában. Köszöntőt mond Miklós Zoltán-István, a házigazda múzeum, Péterváry-Szanyi Brigitta, a veszprémi Lackó Dezső Múzeum és Karda-Markaly Aranka, a csíkszeredai Csíki Székely Múzeum igazgatója. A kiállítás kurátora Szász Hunor, a Haáz Rezső Múzeum történésze.
A több mint tíz közgyűjtemény és egyházi intézmény együttműködése révén létrejött tárlat augusztus 30-ig tekinthető meg a Haáz Rezső Múzeumban. Utána a csíkszeredai Mikó-várban található Csíki Székely Múzeumban lesz látható.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
A kormányfő szerint ugyanaz lesz a helyzet, mint a migráció esetén, Magyarország ott is először egyedül volt, most ha "körülnézünk, szinte kivétel nélkül mindenki velünk van, ugyanez történik majd a háború és a béke és az ukrán tagság ügyében is".
A kereszténydemokrata politikus szerint Varga Juditon a csütörtöki interjúban a hitelesség látszódott, „olyan hitelesség, amely egy árulóban, mint Magyar Péter sohasem lesz. Judit minden mondatából tisztán érződött, hogy miken ment keresztül nőként, édesanyaként és politikusként.”