A pilóta nélküli légijármű-rendszerekre vonatkozó (könnyű UAS) üzembentartói tanúsítványt kapott a győri Széchenyi István Egyetem, amellyel Európában első felsőoktatási intézményként saját felhatalmazásban végezhet drónműveleteket - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény az MTI-t. Az engedély birtokában az egyetem rugalmasabban végezhet drónokkal kapcsolatos kutatás-fejlesztési tevékenységeket.
Közleményük szerint az Európai Unióban a regisztrált 1,8 millió UAS-üzembentartó közül mintegy 30 rendelkezik az úgynevezett LUC (Light UAS Operator Certificate) engedéllyel.
A tanúsítvány lehetőséget biztosít a drónüzemeltetők számára, hogy hatósági átvilágításukat követően bizonyos kockázati szint alatti műveleteiket saját hatáskörben engedélyezzék, így nem szükséges minden alkalommal külön engedélyt kérniük azok elvégzésére. Mindez nagymértékben csökkenti az adminisztrációs terheket, miközben biztosítja a szabályozási és repülésbiztonsági követelményeknek való maximális megfelelést.
Az engedély megszerzése jelentős előnyökkel jár, birtokában az egyetem rugalmasabban végezhet drónokkal kapcsolatos kutatás-fejlesztési tevékenységeket, ami különösen a műszaki és mérnöki területeken, ahol a drónok felhasználása egyre nagyobb szerepet kap.
Az oktatás terén az engedély lehetővé teszi a hallgatóknak, hogy az iparági szabványoknak megfelelően tanuljanak és végezzenek gyakorlati munkát, szakértői felügyelet mellett. Mindez növeli a felsőoktatási intézmény munkaerőpiaci versenyképességét és hozzájárul ahhoz is, hogy a legújabb technológiákat alkalmazva dolgozzanak innovatív projektekben.
Az engedély megszerzése az egyetem Digitális Fejlesztési Központja és a Cloud for Intelligent Airspace (CloudIA) Zrt. többéves együttműködésének eredményeként valósult meg.
A közleményben idézik Drotár Istvánt, a Digitális Fejlesztési Központ vezetőjét, aki szerint az egyetem ezzel a lépéssel bizonyította elkötelezettségét a technológiai innováció és az ipari együttműködés mellett.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.