Nagy István: ha Ukrajna EU-csatlakozása megvalósul, a támogatásokat elvinné az ukrán mezőgazdaság
2025. március 25. 08:03
Ha Ukrajna európai uniós csatlakozása megvalósulna, a támogatásokat elvinné az ukrán mezőgazdaság, az európai agráriumnak gyakorlatilag semmi nem maradna - jelentette ki a magyar agrárminiszter hétfőn Brüsszelben.
 
Nagy István a tagországok agrárminisztereinek tanácsülését követően magyar újságíróknak elmondta, a közös agrárpolitika (KAP), a mezőgazdaság jövőjéről szóló tárgyalást nagymértékben beárnyékolta "Ukrajna európai uniós csatlakozásának a réme".
 
Ukrajnát csak alapos felkészülés és alapos hatásvizsgálat után lehet felvenni az Európai Unióba azért, hogy ne jelentsen veszélyt a tagállamok mezőgazdaságának.
 
A magyar kormány szerint az ukrán csatlakozás egyik legnagyobb vesztese a mezőgazdaság lenne - szögezte le az agrárminiszter.
 
Magyarország azt szeretné, hogy olyan tükörszabályok lépjenek életbe, hogy egy termék - bárhol is állítsák elő a világban - ha megjelenik az Európai Unióban, ugyanazok a minőségi szabályok vonatkozzanak rá a termőföldtől az asztalig, mint ha az EU-ban állították volna elő - húzta alá.
 
Kiemelte, nagyon sok támogatás ment eddig Ukrajnába, az EU pedig ezt a költségvetési hiányt szeretné eltüntetni a különálló KAP-költségvetés megszüntetésével. Az Európai Bizottság egy nagy alapba akar összevonni minden uniós forrást, elfedve ezzel a tervezett támogatáscsökkentést - mondta.
 
Szavai szerint ez óriási veszélyeket hordoz magában, hiszen a terv megvalósulása esetén jóval kevesebb fog jutni az európai gazdálkodóknak.
 
"Tartunk ettől az elképzeléstől", mert Magyarország szerint "a gazdák jövőképét semmi sem veszélyeztetheti" - fogalmazott Nagy István. Hozzátette: az élelmezés, a szuverenitás, az élelmezésbiztonság mindenek feletti.
 
Kijelentette, a KAP-nak ki kell maradnia a tervezett egységes alapból. Elengedhetetlen a különálló és teljesen független KAP megtartása, megfelelő költségvetéssel és két erős pillérrel, amely magában fogalja a vidékfejlesztést és a beruházásokat is - hangsúlyozta.
 
"A gazdák versenyképességét, a biztonságos élelmiszerellátást, a mindennapi kenyerünket nem veszélyeztetheti egy felelőtlen agrárpolitika" - fogalmazott.
 
A magyar kormánynak mindig a magyar emberek és a magyar gazdák érdeke az első. Az számít, hogy a magyar gazdák otthon, biztonságban és kiszámítható jövőképpel tudjanak tervezni - emelte ki.
 
Az akvakultúra jövőjéről folytatott megbeszélésekkel kapcsolatban Nagy István elmondta, az ágazat fejlesztése elengedhetetlen, ha az EU csökkenteni szeretné Európa importfüggőséget a halászati termékek területén.
 
Jelezte, Magyarország a halastavi gazdálkodással példát tud mutatni az Európai Uniónak, hiszen a halállományok fenntarthatóságában óriási szerepet játszik majd az az akvakultúrás halastavi beruházás és annak támogatása, amellyel az európai halállományok iránti keresletet ki lehet elégíteni a jövőben.
 
"Magyarország eddig is vezető szerepben volt az akvakultúrát illetően, most pedig mint jó példa szerepel a többi ország előtt" - fogalmazott.
 
A ragadós száj- és körömfájás vírusának magyarországi megjelenésével kapcsolatban az agrárminiszter elmondta, a meghozott védintézkedéseknek köszönhetően sikerült lokalizálni és megakadályozni a további kitöréseket.
 
Magyarország a vírus megjelenésének első pillanatában bejelentette azt, a gyanú pillanatában védintézkedéseket hozott, és ezáltal segítette az állategészségügyi biztonságot szerte Európában. Ezeket az intézkedéseket nyomon követik, és példaként állították a többi uniós tagállam elé - tájékoztatott az agrárminiszer.
MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó