Újabb erdélyi magyarellenes futballincidens miatt tesz feljelentést a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, a Brassói SR Municipal és a Székelyudvarhelyi FC közötti mérkőzésen történt magyarellenes támadások kivizsgálását kérve a román hatóságoktól - írta keddi közleményében a jogvédelmi szervezet.
A sepsiszentgyörgyi székhelyű szervezet azt írta: "megdöbbenéssel értesült" a Brassói SR Municipal és a Székelyudvarhelyi FC között április 13-án rendezett harmadosztályú bajnoki mérkőzés után történt "elfogadhatatlan eseményekről".
Mint közölték, a Brassóban tartott találkozót követően a hazai csapat szurkolói áttörték a stadion biztonsági kerítését, és rátámadtak a vendégcsapat játékosaira. "A magyar nemzetiségű labdarúgókat ütlegelték, miközben a lelátón maradt szurkolók nyíltan magyarellenes rigmusokat skandáltak" - írták.
Hozzátették: a székelyudvarhelyi csapat két játékosa - Bara Levente és Berkeczi Csongor - fizikai sérüléseket szenvedett, a csapat többi tagja pedig csak az öltözőbe menekülve tudta elkerülni a további támadásokat. A jogvédelmi szervezet szerint nem csupán sportszerűtlenség, hanem bűncselekmények történtek.
"Felszólítjuk a román hatóságokat, hogy ne nézzenek félre! Az elkövetők azonosítása, büntetőjogi felelősségre vonása, valamint a klubot sújtó szankciók elengedhetetlenek ahhoz, hogy világos üzenetet küldjünk: az etnikai alapon elkövetett erőszaknak nincs helye sem a sportpályán, sem a társadalomban" - hangsúlyozták.
Aláhúzták: "rendkívül aggasztónak" tartják, hogy Romániában egyre gyakoribbá válnak a sporteseményekhez kapcsolódó, kifejezetten magyarellenes indíttatású támadások.
"Ezek a cselekmények nemcsak az érintett személyeket, hanem egész közösségünket érintik. Az, hogy egy játékosnak a származása miatt kell félnie a testi épségét veszélyeztető támadástól, elfogadhatatlan egy jogállamban " - írták.
A szervezet feljelentést tesz az illetékes szerveknél, mivel nem engedheti meg, hogy a sport "gyűlöletkampányok és fizikai támadások színtere legyen" - tették hozzá.
"A román hatóságoknak egyértelmű jelzést kell adniuk arra nézve, hogy a továbbiakban a magyarellenesség ne gyűrűzzön szét a társadalomban. Ez már félelmetes és kiábrándító, hogy ebben az országban a sport lassan már csak a magyargyűlöletről szól" - idézték a közleményben a Mikó Imre Jogvédelmi szolgálat igazgatóját, Benkő Erikát.
A Székelyhon című székelyföldi hírportál helyszíni beszámolója szerint a Brassóban megrendezett mérkőzésen egy néző a hivatalos személyek szektorából bejutott a pályára, majd agresszíven odafutott a székelyudvarhelyi játékosokhoz. Bara Leventét, majd Berkeczi Csongort is megütötte úgy, hogy Barának kihasadt a szája.
A vendégcsapat által megnyert mérkőzés végén a brassói szurkolók rasszista, magyarellenes szövegeket skandáltak, majd áttörték a kerítést és mintegy húszan berohantak a pályára. A vendégcsapat játékosai az öltözőbe menekültek, míg végül a csendőrség és a rendőrség teremtett rendet - írta a Székelyhon.
A román futballszurkolók magyarellenessége pár hete került újra a figyelem középpontjába, miután a kolozsvári Universitatea Cluj szurkolói március 31-én egy mérkőzés után magyar fiatalokat bántalmaztak. A rendőrség azonosította az elkövetőt, aki ellen hatósági felügyeletet rendeltek el.
Míg az áldozat állítása szerint az Universitatea szurkolói azért köthettek beléjük, mert magyarul beszéltek, a rendőrség és az ügyészség is azt állítja, hogy az incidens nem volt etnikai indíttatású.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
"Most itt is gyaníthattuk, hogy vannak olyan európai parlamenti képviselők, akiktől nem áll távol a gondolat, hogy a saját hazája ellen dolgozzon" - fűzte hozzá Orbán Viktor.
Veres András megjegyezte: a mai média világában pár másodpercre lehet az emberek figyelmét lekötni, de az Istennel való kapcsolat nem lehet egy pillanatnyi élmény része, az tartós, mély figyelmet igényel.
Bécs városa által idén is felmérés készült az általános és középiskolások között a vallási meggyőződésükről. Az eredmény sokkoló: a diákok többsége ma már muszlim hitű, nem keresztény.