Fischer János születésének 80. évfordulója
2025. április 25. 04:12

Fiscjher János, biokémikus, egyetemi tanár, Sopron, 1945. ápr. 20. – Szeged, 1999. febr. 17.

Kép: archív  

A Pécsi Tanárképző Főiskola biológiai tanári szakát 1968-ban végezte el, majd gimnáziumi biológia tanári oklevelet és egyetemi doktori címet szerzett Debrecenben a Kossuth Lajos Tudományegyetemen. 1974-ig a Pécsi Tudomány Egyetem idegklinikáján dolgozott a Neuropathologiai Laborban. 1974-től Romhányi György munkatársa, 1978-ban védte meg a „Polialdehidekké alakítható makromolekulák orientációjának polarizációs optikai elemzése komplex biológiai struktúrákban” című kandidátusi értekezését. Ez alapműnek, a disszertáció alapműnek számít a polarizácios optika irodalmában.

Fischer meghatározta a sejtfelszíni cukorkomponensek térbeli orientációját az ún. „anizotrop PAS reakcióval”, az „aldehid-biszulfit toluidinkék”-reakcióval (ABT),amelyt Romhányival közölt 1975.Ez a reakció a mikroszkop feloldó képesseget 2-5 Angström közé helyezte. 1979-ben a Káliumpermanganát-biszulfit-toludinkék reakcióval (PBT) a rugalmas rostok helikális struktúráját és az ergasztoplazmatikus RNS rendezettségét mutatta be.

Emődy Leventével együtt meghatározta számos patogén baktérium és gomba felszíni cukorkomponenseinek térbeli helyzetét.

Prof. Gallyas Ferenccel az ezüstimpregnációs módszerrel az érfalak egyes szöveti elemeinek szelektív kimutatását végeztek el.

1987-ben szerezte meg a tudományok doktora címet a lektinekkel kapcsolatos munkájával.

Szegeden Molnárral (1992) együtt tanulmányozták a patogén baktériumok „charge-transzfer” reakció mechanizmusait.

1999-ben halt meg.

Halála után 2006. szeptember 15-én Szegeden az MTA Biológiai Intéztében Makovitzky kezdeményezesére, emlékére „Fischer János“ Memorial Symposium” címmel nemzetközi szimpóziumot szerveztek, melynek anyagát a vezetö hisztokemiai újságban, az acta histochemica suppl. kötetében közölték.

 

Makovitzky József (Prof. em. Universität Heidelberg és

Universität Freiburg i. Br.

gondola
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
  • A szélsőség miatt elveszhet hazánk függetlensége
    Kollár Kinga brüsszeli kijelentéséről szólva Orbán Viktor úgy nyilatkozott, a Tisza-párti európai parlamenti képviselő "gyurcsányi szemérmetlenséggel vágta a magyarok képébe", hogy mindennap azért dolgozik párttársaival, hogy "Magyarország ne kapja meg a neki járó forrásokat", és erre büszke is.
  • Soltész Miklós: a béke kérdésében Ferenc pápa mindig partnere volt Magyarországnak
    Az államtitkár kifejtette: "azt is elmondtuk, hogy nyilván szeretetből a bajba jutottaknak segítettünk, ez nem is kérdés, viszont a legnagyobb szeretet, meg a legnagyobb segítség az, amikor helybe visszük a segítséget a Hungary Helps programon keresztül".
  • Bóka János: nincs pénz Ukrajna uniós tagságára
    Az Európai Unió a háború kitörése óta, tehát úgy, hogy Ukrajna még nem tagja az EU-nak, már legalább 138 milliárd eurós támogatásban részesítette az országot, ez majdnem annyi, mint az Európai Unió egyéves költségvetése, és ez még nem foglalja magában azt a legalább 500-600 milliárd eurós támogatást, ami Ukrajna újjáépítéséhez lenne szükséges - fejtette ki a miniszter.
MTI Hírfelhasználó