Két ügyben is a Médiatanácsnak adott igazat a bíróság az RTL-lel szemben
2025. április 25. 12:08

Két ügyben is pert nyert a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa az M-RTL Zrt.-vel szemben. Az RTL médiaszolgáltatója egyrészt a Reggeli című műsorszám 2023. október 25-i adása miatt kiszabott hárommilliós, másrészt a 2023. november 5-én 19 óra 29 perces kezdettel sugárzott Sztárbox miatt kirótt tízmilliós bírság, valamint a jogsértésekről szóló közlemények közzétételére vonatkozó kötelezés jogszerűségét vitatta - jelentette a Gondolának az NMHH.

A Fővárosi Törvényszék első fokon elutasította az M-RTL Zrt. keresetét, amelyet a Médiatanács 2024. január 30-án meghozott határozatával szemben nyújtott be. A határozatban a Médiatanács azt állapította meg, hogy a csatorna a 2023. október 25-én 05 óra 59 perces kezdettel sugárzott Reggeli című műsorszám közzétételével megsértette a megalázó, kiszolgáltatott helyzetben lévő személyek öncélú és sérelmes bemutatásának tilalmára vonatkozó törvényi rendelkezést, ezért szankciót alkalmazott a médiaszolgáltatóval szemben. A kifogásolt műsorrészben a műsorvezetők Fekete Pákót saját maguk és a nézők szórakoztatása céljából mintegy újból levizsgáztattak állampolgári alapismeretekből, megalázó helyzetbe hozva a vendéget.

Egyetértett a Fővárosi Törvényszék a Médiatanáccsal abban, hogy a kiszolgáltatott és megalázó helyzetet a műsorvezetők teremtették meg azzal, hogy nem tanúsították az adott szituációban elvárható fokozott figyelmességet, és kihasználták a műsor vendégének nyelvtudásbéli hiányosságait. A Fővárosi Törvényszék ítélete kimondja továbbá, hogy az emberi méltóságot sértő megjelenítés többek között azáltal valósult meg, hogy a műsorvezetők a személyiség meghatározó elemének számító állampolgárság erkölcsi súlyát kisebbítették, amikor lealacsonyító módon játszották el a vizsga szituációját. A törvényszék hangsúlyozta: az ilyen jellegű bemutatás a közönség számára nemhogy nem informatív, de még romboló, téves képet is közvetít a magyar állampolgárságról, mint alapvető értékről.

A másik ügyben a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében megerősítette, hogy a Médiatanács 2024. január 30-i határozatában helytállóan és jogszerűen állapította meg, hogy az RTL a 2023. november 5-én 19 óra 29 perces kezdettel sugározott Sztárbox című műsorszám közzétételével megsértette a műsorszámok korhatári kategóriába sorolására és sugárzási időpontjára vonatkozó törvényi előírásokat. A bíróság egyetértett a Médiatanács azon következtetésével, mely szerint a műsorszámot magasabb, IV. korhatár-kategóriába kellett volna sorolni, ugyanis annak témája és bemutatásának módja alkalmas lehetett félelmi reakciók kiváltására a kiskorú korosztályokban, különösen annak legfiatalabb rétegeiben.

A bírói testület egyetértett az elsőfokú bíróság azon megállapításával, miszerint a műsorszámban megjelenített küzdelmek nem tekinthetők sporttevékenységnek, ezért közzétételük sem minősül sportesemény közvetítésének. A mérkőzések résztvevői nem profi és nem is amatőr sportolók, hanem ismert emberek, celebek és influenszerek. A műsorszám műfaját tekintve nagyszabású szórakoztató show-műsor, amelynek a védendő korosztályba tartozó nézői nem lehettek felkészülve a küzdelem súlyos következményeit bemutató jelenetek látványára. E jelenetek káros hatását fokozták a mérkőzéseket megelőző, esetenként durva, az ellenfelet degradáló, negatív színben feltüntető üzenetváltások, ellenpontozás nélkül közreadott fenyegetések.

Az ítélet hangsúlyozza, hogy a kiskorúak egészséges erkölcsi, pszichikai fejlődése alkotmányos érték, amire a műsorszerkesztési, műsorszolgáltatási szabadság gyakorlása során maximálisan tekintettel kell lenni. A kiskorúak védelmére vonatkozó előírások alapvető célja a médiaszabályozásban a védendő korosztály távol tartása az olyan médiatartalmaktól, amelyeket nem feltétlenül tudnak megfelelően értékelni. A bíróság kiemelte, hogy a gyermekek jövőbeni énképe, habitusa jelentős mértékben függ az őket érő hatásoktól, e körben pedig a médiának kiemelt felelőssége van. A korhatári besorolás megválasztásánál éppen ezért fokozottan tekintettel kell lenni az adott korosztály legfiatalabb rétegeire is, ezt azonban a médiaszolgáltató az adott Sztárbox-műsorszám esetében elmulasztotta.

A fentiekre tekintettel a Fővárosi Ítélőtábla a Médiatanács fellebbezése nyomán az elsőfokú bíróságnak a Médiatanács határozatát megsemmisítő ítéletét megváltoztatva – a kereset vonatkozó részének elutasításával – a médiaszolgáltató jogsértésének tényét jogerősen megállapította, az alkalmazott jogkövetkezmény tekintetében pedig új eljárásra utasította a Fővárosi Törvényszéket - zárul a Gondolához eljuttatott NMHH-jelentés,

gondola
Címkék:
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
  • A szélsőség miatt elveszhet hazánk függetlensége
    Kollár Kinga brüsszeli kijelentéséről szólva Orbán Viktor úgy nyilatkozott, a Tisza-párti európai parlamenti képviselő "gyurcsányi szemérmetlenséggel vágta a magyarok képébe", hogy mindennap azért dolgozik párttársaival, hogy "Magyarország ne kapja meg a neki járó forrásokat", és erre büszke is.
  • Soltész Miklós: a béke kérdésében Ferenc pápa mindig partnere volt Magyarországnak
    Az államtitkár kifejtette: "azt is elmondtuk, hogy nyilván szeretetből a bajba jutottaknak segítettünk, ez nem is kérdés, viszont a legnagyobb szeretet, meg a legnagyobb segítség az, amikor helybe visszük a segítséget a Hungary Helps programon keresztül".
  • Bóka János: nincs pénz Ukrajna uniós tagságára
    Az Európai Unió a háború kitörése óta, tehát úgy, hogy Ukrajna még nem tagja az EU-nak, már legalább 138 milliárd eurós támogatásban részesítette az országot, ez majdnem annyi, mint az Európai Unió egyéves költségvetése, és ez még nem foglalja magában azt a legalább 500-600 milliárd eurós támogatást, ami Ukrajna újjáépítéséhez lenne szükséges - fejtette ki a miniszter.
MTI Hírfelhasználó