Nagyszerű győzelmekkel - köztük egy vereséggel - bronzérmet nyert a magyar férfi tőrcsapat a tbiliszi vívó-világbajnokságon.
A legutóbb vb-második kínaiak, valamint a címvédő és olimpiai bajnok japánok elleni siker után a világranglistán második amerikaiaktól kikapott a Szemes Gergő, Dósa Dániel, Mihályi Andor, Tóth Gergely összeállítású együttes, amely a harmadik helyért a franciákkal küzdött meg.
A Párizsban olimpiai bronzérmes, az idei Eb-n második helyezett ellenfél ezúttal összességében nem okozott gondot. A továbbra is remeklő Szemes 5-0-s kezdéssel adta meg az alaphangot, és a magyarok végig vezetve simán nyertek. Ehhez az is kellett, hogy ezúttal nem volt többtusos vereség, Tóth Gergely 6-5-re marad alul Maxime Pautyval szemben, később a helyére beállt Mihályi megnyerte asszóját, is a harmadik körre visszaállt Tóth is hozta a második sajátját. Dósa mindhárom párharcában győzött, így Szemes a záróasszóra 40-26-os vezetésnél ment fel a pástra. Kikapott ugyan 8-5-re Pautytól, de az utolsó ember feladata mindig az, hogy sikeresen lezárja az ütközetet, ez pedig maximálisan sikerült neki.
Szemes Gergő a vegyes zónában úgy fogalmazott, hogy izgult is, meg nem is.
"Láttam, hogy mindenkinek jól megy, mindenki jól érzi magát a páston, és amikor én is vívtam, a stressz elmúlt, viszont amikor néznem kellett és láttam, hogy közeledünk az éremhez, újra előjött az izgalom" - mondta, hozzátéve, hogy bár egyre közelebb kerültek a bronzérem megszerzéséhez, azt érezte, hogy senki nem akarja, meri elhinni.
A csapategységről úgy vélekedett, hogy nagyon mások mindannyian, de éppen ezért egészítik jól ki egymást.
"Meg az őszinteség. Itt elképesztő őszinteség van ebben a csapatban. Itt semmi sincs az ágy alá söpörve" - vette át a szót Dósa. Úgy folytatta, hogy ha valakinek valami gondja van a másikkal, vagy rosszul vív, azt azonnal megbeszélik.
"Senki nem haragszik a másikra, senki nem rosszindulatú a másikkal szemben. Ez egy nagyon őszinte, nagyon egyenes csapat, ez az alapja annak, hogy ez így tud működni" - vélekedett.
Az elmúlt évekre visszatekintve, felidézte Szemes első világkupaérmét, amikor úgy érezte, hogy már nem egyedül viszi a hátán a magyar férfi tőrvívást, és két emberre már lehet csapatot építeni.
"Utána szintről szintre léptünk, egyre több világkupa-nyolcunk volt, egyre közelebb kerültünk a négyhez, ebben a szezonban ötből három világkupán nyolcban voltunk"
- sorolta, és azt meg sem említette, hogy tavaly már Eb-ezüstöt is sikerült nyerniük.
Az MTI kérdésére válaszolva ugyanakkor kitért arra, hogy a szintlépésekhez szerinte mi kellett.
"A juniorok, az U23-asok nagyon erősek. Lemegyünk egy edzésre, és ha nem figyelünk oda, kikapunk. Egymást verjük ide-oda, kell egy egészséges verseny otthon, hogy ki tudjuk nőni magunkat. Régen az volt, hogy lementünk edzésre, vívtunk egyet-egyet, nem kellett megerőltetnünk magunkat, úgysem kaptunk ki. Most, ha nem figyel az ember, a junioroktól kikapunk. Reméljük, hogy ez nem csak egy jó csapat a férfi tőrben, hanem ez egy erős férfi tőrvívás időszakának a kezdete."
Mihályinak és Tóthnak is volt egy-egy gyengébb asszója korábbi összecsapásokon, ezért - amint azt elmondták - a bronzmérkőzésre úgy álltak fel, hogy "meg kell dögleni, vért kell izzadni, és megcsináljuk".
Magyar férfi tőrözők ezt megelőzően legutóbb 1987-ben, Lausanne-ban nyertek világbajnokságon csapatban érmet, szintén bronzot, akkor Érsek Zsolt, Szekeres Pál, Szelei István, Busa István, Gátai Róbert összeállításban.
Tbilisziben most a magyar küldöttség második dobogós helyezését harcolták ki. Szerdán Szemes Gergő harmadik lett egyéniben.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Bakondi György úgy látja: nem utolsósorban a lakosság félelmeit érzékelve és az időközi választások eredményeit tükröző politikai változásokra reagálva a tagállamok felismerték, hogy nemzetállami szinten kell erőfeszítéseket tenni, mert az Európai Uniótól nem várható, hogy ezt a rendkívül fontos közbiztonsági, közegészségügyi és szociális helyzetet kezeljék.
A miniszterelnök-helyettes a rendezvényen arról beszélt, hogy a magyarság megmaradásához versenyképes tudás, a helyben maradás biztosítása és az anyanyelven való kommunikáció lehetősége is szükséges.
Brüsszel nem a békét, hanem a háborút finanszírozza, elveszítette versenyképességét, és stratégiailag elhibázott lépéseket tesz (pl. Nagy-Britannia kiengedése, Ukrajna beengedésének szándéka). A miniszterelnök szerint Magyarország célja ezzel szemben egy szuverén, gazdag és békepárti nemzet felépítése - leplezte le az EU tehetségtelen vezetőségét Orbán Viktor.