Történelmi mítoszaink valós történelmünk átlényegült változatai. A mítosz megnöveli az ember lelki erejét, és így a túlságosan nehéznek, legyőzhetetlennek látszó akadályokat is le tudja bírni, a „lehetetlent" is meg tudja valósítani – fogalmaz Salamon Konrád.
2023. március 16. 00:02
Salamon Konrád – magyarnaplo.hu
Az 1848-as forradalom 175. évfordulóján Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült SALAMON KONRÁD történész, muzeológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Történeti Intézete Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszékének volt főiskolai tanára. Őt kérdezte a Gondola.
– Professzor úr, miért fontos, hogy fiataljaink a valódi magyar történelmet ismerjék meg?
– Mert a történelem az élet „egyik" tanítómestere. Tehát ha a történelmünket rosszul ismerjük meg, akkor tévútra kerülünk és saját magunkat akaratlanul is becsapva kudarcok sorozatát kell elszenvednünk.
– Miért lényeges, hogy ismerjük meg és őrizzük elevenen a magyar történelmi mítoszokat is, miközben észben tartjuk, hogy azok mítoszok?
– Történelmi mítoszaink valós történelmünk átlényegült változatai. A mítosz megnöveli az ember lelki erejét, és így a túlságosan nehéznek, legyőzhetetlennek látszó akadályokat is le tudja bírni, a „lehetetlent" is meg tudja valósítani.
– Történelmünk óceán, kis tengereket, öblöket ismerhetünk meg belőle életpályánkon. Mégis miért nélkülözhetetlen, hogy folyamatosan gyarapítsuk történelmi ismereteinket?
– A történelmi ismeretek gyarapítása következtében egyre jobban megértjük valós helyzetünket, történelmünk eddigi teljesítményeit, aminek következtében újabb és újabb ötletek, elképzelések fogalmazódhatnak meg bennünk feladataink megoldásával kapcsolatban.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ha ezeket a több tízmilliárd eurós összegeket úgy tudják osztogatni és költögetni, hogy közben az Unióban nem létezik audit, nincs számvevőszék és elszámoltatás, nem csoda, hogy minden „okvetetlenkedés”, ami az átláthatóságot és a transzparenciát szolgálná, az ő szemükben nemtelen támadás a „civil társadalom” ellen!
Ukrajnával szomszédos országként úgy látjuk, ha felveszik Ukrajnát az Európai Unióba, felveszik a háborút is – közölte a miniszterelnök hétfőn az EU parlamenti elnökeinek konferenciáján az Országházban.