Borrell ukázt adott Moszkvának – infostart/MTI/AP pool/Francisco Seco
Josep Borrell felszólította Moszkvát, hogy az állítólagos dróntámadást ne használja fel ürügyként az agresszió kiterjesztésére. Stier Gábornak, a moszkvater.com főszerkesztőjének tett föl kérdéseket a Gondola.
– Főszerkesztő úr, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselője vélhetően a nemzetközi kapcsolatok tantárgyában jól képzett ember. Mennyire gondolhatja komolyan, hogy Moszkva egy Brüsszelből kapott, nyersen megfogalmazott ukáznak engedelmeskedni fog?
- Brüsszel egy ideje láthatóan szereptévesztésben van. Az Egyesült Államok kivételével úgy osztja ki a világ vezető hatalmait, mintha még mindig globális pólus lenne. Az Európai Unió azonban sajnos a nemzetközi térben egyre jobban marginalizálódik, súlyos belső problémákkal küzd, és az Egyesült Államok vazallusává vált. Ebben a helyzetben ugyancsak megmosolyogtató ez a kioktató hangnem. Azok az idők elmúltak, amikor az ilyen megszólalásokat Moszkva lenyelte, a nyugati kapcsolatok fenntartása érdekében hallgatott. A Kremlt jelenleg nem igazán érdekli, hogy mit mondanak a brüsszeli politikusok. Ami pedig a konkrét kijelentést illeti, a támadás egyrészt nem állítólagos volt, másrészt nyílt provokációként értékelhető. S hogy miként válaszolhat erre Moszkva? Az elmúlt egy év tapasztalatai alapján jó eséllyel puhábban, mint tenné azt az Egyesült Államok egy a Fehér Házat ért támadás esetén. Oroszországnak ugyanis nem igazán érdeke a háború további eszkalálása. De térjünk ki egy pillanatra arra is, hogy sokan teljesen kizárják, hogy Ukrajna áll a provokáció mögött, és ezt a szimbolikus akciót hamis zászlós támadásnak tekintik, amelynek célja, hogy Putyin ennek ürügyén odacsaphasson Kijevnek. Erre csak annyit tudok mondani, hogy itt mindenki megbolondult?!
– Borrell úr időnként Moszkva mellett Pekingnek is küld furcsán megformált jelzéseket. Mi vagyunk-e a hibásak és miért akkor, ha az az érzésünk, hogy ez a magas beosztású, fényűzően megfizetett ember, aki éppen nemzetközi politikával foglalkozik, nagyon régen nézett a térképre?
- Az Európai Uniót jelenleg nem igazi államférfiak, még csak nem is reálpolitikusok, hanem önmagukat egyfajta morális burokba zárt, a valóságtól elrugaszkodott, nem Európa érdekeit szem előtt tartó kisstílű politikusok irányítják. Ez különösen nagyon nagy baj a jelenlegi kiélezett helyzetben. A szájkarate ugyanis ilyenkor nem segít. Ebben az Európai Unió mindig is jó volt, most azonban hiányzik mögüle az igazi súly. Ezért aztán Kína vagy Oroszország ezeket a kirohanásokat egyáltalán nem veszi komolyan, miközben a gyengeséget látva Amerika kimondottan saját érdekei érvényesítésére, pontosabban alátámasztására használja Brüsszelt. A jelenlegi helyzetben annak sincs sok esélye, hogy az Európa szuverenitását erősíteni szándékozó halovány kísérleteket siker koronázza, hiszen egyrészt ez a gondolkodás messze nem az egész EU-t jellemzi, másrészt Brüsszel gyengesége miatt Washington ezeket a kísérleteket könnyedén visszaveri, és Európát beállítja a sorba. Aki pedig húzódozik, az megnézheti magát. Egyelőre legalábbis.
Stier Gábor – hirado.hu
– „A legfontosabb, amit tehetünk, hogy továbbra is támogatjuk Ukrajnát, katonailag, politikailag és gazdaságilag. A háború meg csak akkor érhet véget, ha Oroszország leáll a további támadásokkal, és kivonja seregei Ukrajnából" - szögezte le Josep Borrell. Ha elhinnénk, hogy az EU-főképviselő komolyan gondolja, amit megfogalmazott, akkor meg kellene állapítanunk, hogy ez a politikus rendkívül naiv. Ugyanakkor akár naiv, akár nem, egyértelmű, hogy az általa képviselt álláspont miatt még több tízezer ukrán és orosz katonának kell meghalnia, és számos település jut lerombolásra. Ez a fajta cinizmus miért marad büntetlen a jövőben is?
- Most ez komoly?! Az európai külpolitika irányítójának ennyire nincs köze a valósághoz? Ezt a cinizmussal vegyülő hozzá nem értést azonban bünteti a sors. Európa versenyképességének, súlyának csökkenésével. A politikusokat pedig a választásokon lehet és kell megbüntetni. Sajnos, Brüsszel a háború jelentette kiélezett helyzetben gyengébben muzsikál, mint valaha. Pontosabban az éles helyzetekben markánsabban kiütköznek az Európai Unió gyengeségei. Ezeken kellene dolgozni, javítani, ha az EU még bárkinek is segíteni szeretne a jövőben. Mert ha így megy tovább, lassan önmagán sem tud. Ezért pedig kár lenne!
Molnár Pál
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Bakondi György emlékeztetett: Szíriában megbukott az iráni és oroszországi támogatású rezsim, és nagyon vegyes összetételű, iszlám kötődésű, ezen belül elsősorban szunnita irányultságú csoportok kerültek hatalomra, akik között már meg is kezdődtek bizonyos leszámolások, így a kurdok elleni fellépés.
-
A kormányfő közölte: az elmúlt 15 évben a kormány 4200 milliárd forintot fordított közúti fejlesztésekre, 870 kilométernyi autópálya és autóút épült, bővült 2010 óta. Ma már 21megyei jogú város érhető el négysávos úton, és számuk jövőre 22-re nő.
-
Bennünket külön is elkeserít, hogy a hazai ellenzék lepaktál ezzel a brüsszeli maffiával. Egyesek ezt tették már a 2018-as parlamenti választások előtt – mutat rá a hazai szélsőbaloldal bűnére Bánó Attila.
-
„A Magyar Honvédség parancsnoksága olyan kiemelt alakulatokra kívánt toborozni, ahová új hadiipari technika érkezett. A hódmezővásárhelyi Lynx-kampány után a PzH 2000 HU önjáró tarackot üzemeltető fiatalokat hívnak.