Végvárak, vitézek
A romantikus regény nyomán írt darab visszarepíti a nézőket a 16. századba, bepillantást enged a magyar végvárak életébe, valamint egy mai táncelőadás színfalak mögötti, rejtett világába.
2023. október 14. 07:43

Barka Dávid (b) Babocsai László és Tókos Attila (j) Oglu aga szerepében a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Végvárak, vitézek című táncszínjátékának próbáján a Müpa Fesztivál Színházban 2023. október 13-án, az ősbemutatót megelőző napon. A Fekete István A koppányi aga testamentuma című regénye ihlette előadást Zsuráfszky Zoltán és alkotótársa, Zs. Vincze Zsuzsa koreografálta és rendezte, zenéjét Eredics Benjamin komponálta. MTI/Balogh Zoltán

Fekete István A koppányi aga testamentuma című regénye ihlette Végvárak, vitézek című táncszínjáték ősbemutatóját láthatja a közönség szombaton a Müpa Fesztivál Színházban. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes produkciójában a történelem és a mai kor egy "színház a színházban" előadásban elevenedik meg.

A táncosok felváltva kalandoznak a régmúlt és a jelen világában, látványos, virtuóz táncokat, színes színpadképeket láthat a közönség.
   
A produkciót, amelyet Zsuráfszky Zoltán és alkotótársa, Zs. Vincze Zsuzsa koreografált és rendezett, vasárnap, majd november 5-én és 6-án is műsorra tűzik - áll szervezők MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
   
A történet szerint egy vidéki nagyváros színházában A koppányi aga testamentuma című regény ihlette táncjáték előadására készülnek a szereplők. A romantikus regény nyomán írt darab visszarepíti a nézőket a 16. századba, bepillantást enged a magyar végvárak életébe, valamint egy mai táncelőadás színfalak mögötti, rejtett világába.
   
A párhuzamos történetek erkölcsi alapigazságokra mutatnak rá: az egymás iránti megbecsülés fontosságára, az ellenfél tiszteletére, a becsületesség és a bátorság példáira - ám mindezt könnyed és vidám formában. A palettáról nem hiányozhatnak a szerelmi bonyodalmak sem - áll az ismertetőben.
   
Mint írják, a kalandos táncszínjátékban az eredeti népzenei feldolgozások keverednek Eredics Benjamin zeneművével, amely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatának díjazott alkotása.
   
A bemutató a Liszt Ünnep keretében a Magyar Nemzeti Táncegyüttessel közös programként, a Müpa szervezésében valósul meg.

MTI
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó