Varga Mihály pénzügyminiszter (bal) az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) ülése előtt Luxembourgban október 8-án. MTI/Bodnár Boglárka
Az uniós pénzügyminiszterek olyan fontos témaköröket vitatnak meg, mint a helyreállítási alap végrehajtása, az ukrajnai finanszírozás, vagy az éghajlatváltozás elleni fellépés - a döntéseknek pedig hozzá kell járulniuk Európa versenyképességének javításához - jelentette ki a magyar pénzügyminiszter kedden Luxembourgban.
Varga Mihály az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) ülését megelőzően újságíróknak nyilatkozva kiemelte, az uniós tanács olyan fontos témaköröket vitat meg, amelyek Európa alapműködését érintik.
Ezek között a miniszter elsőként a koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő uniós terv végrehajtásának áttekintését említette, amellyel kapcsolatban azt mondta: "szomorú tényként rögzítem", hogy Magyarország még csak nyolc százalékát kapta meg a neki járó támogatásoknak.
A tanácsülés ukrajnai háborúból fakadó gazdasági és pénzügyi hatásokkal kapcsolatosan tervezett vitájával kapcsolatban közölte, a miniszterek megbeszélése kiterjed a Kijev számára folyósítani tervezett, az ország helyreállításának támogatását célzó 50 milliárd euró értékű segélycsomagra is. "A jól előkészített napirendi pont" döntéssel nem zárul, arról a tagállamok unió mellé rendelt nagykövetei írásbeli eljárás útján fognak dönteni - tájékoztatott.
Elmondása szerint a pénzügyminiszterek tanácsa véleménycserét fog folytatni az európai szemeszter 2024-es ciklusából levont tanulságokról, hogy még több eljárási folyamat jövőbeli sikerét biztosítsa.
A szakminiszterek emellett klímavédelemmel kapcsolatos nemzetközi egyeztetéseket készítenek elő az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének 29. éves (COP29) novemberi ülésére, valamint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) Washingtonban folytatni tervezett megbeszélésekre is - mondta.
Varga Mihály reményét fejezte ki, hogy a pénzügyminiszteri tanácsülés megbeszélései, valamint döntései egy erősebb és ellenállóképesebb Európát eredményeznek.
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
A tárgyalásokon szóba kerül Ukrajna ügye is; a két vezető korábban már többször egyértelművé tette, hogy nem lehet szó Ukrajna NATO-tagságáról, és az ország uniós csatlakozása is sok veszélyt rejtene magában, különösen az európai mezőgazdaságban - mondta a sajtófőnök.
-
„A beszéd bármilyen szép, csak beszéd és nem tett” – írta Petőfi Sándor egy, a maitól egészen különböző korban és évszázadban, és ez az örökérvényű igazság mennyire helytálló egy másik kontinensen is. Míg a leköszönő amerikai elnök csak beszélt a háború folytatásáról, mint lehetséges demokrata „megoldásokról”, addig Donald Trump többet tett a békéért, mint számos elődje összesen. Az Ábrahám-megállapodásokkal letette a névjegyét, amely először hozta meg a béke reményét a Közel-Keleten. Most másodszorra is elnöknek választotta az amerikai nép.
-
A presbiteriánus Trump az eskütételkor, ahogy 2017-es beiktatásakor is, két Bibliára helyezte a kezét: a családira, amelyet még az édesanyjától kapott, és Abraham Lincolnéra, amelyre a rabszolgaság intézményének véget vető és az Uniót megmentő 16. elnök esküdött 1861-es beiktatásakor.