A miniszter szerint az európai hagyományokból, tradíciókból álló alapok megvédése annak a nemzetnek a küldetése, amely büszkén vallja, hogy magyar, büszke keleti gyökereire, kultúrájára, keresztény hitére, elkötelezettségére, kiáll családjaiért, fiataljaiért.
2024. december 29. 09:34
Jelent a Magyar Románcok című, a Győri Balett és a Duna Művészegyüttes közös előadásából a 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat záró eseményén a Nemzeti Táncszínházban 2024. december 28-án. A programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre. MTI/Máthé Zoltán
Az európaiság alapja a hagyományok tisztelete, az egyenes beszéd, és az a hit, hogy még mindig több köti össze az európai nemzeteket, mint amennyi szétválasztja azokat - hangoztatta a kulturális és innovációs miniszter az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat záró rendezvényén szombaton Budapesten.
Hankó Balázs ünnepi beszédében kiemelte, Európa a lelkünkben, a szívünkben van, és ha az európai alapeszmékből - a régről gyökerező művészet, a keresztény hit és a modern demokrácia - bármelyiket megtagadnánk, elvesznénk.
Mint mondta, "európainak lenni étosz és életérzés, erkölcsi igazság, amit manapság értékeknek hívnak, mert sokak sajnos az igazság relativizmusát hirdetik".
A miniszter szerint az európai hagyományokból, tradíciókból álló alapok megvédése annak a nemzetnek a küldetése, amely büszkén vallja, hogy magyar, büszke keleti gyökereire, kultúrájára, keresztény hitére, elkötelezettségére, kiáll családjaiért, fiataljaiért.
Hankó Balázs szólt arról is, a programsorozat meghirdetésekor - a magyar soros uniós elnökség elején - cél volt az európai gondolat létét és lényegét megerősíteni, és világossá tenni azt, hogy mi magyarok az erős, versenyképes, a családok biztonsága iránt elkötelezett és hagyományaihoz hű Európában és európaiakban vagyunk érdekeltek.
"Meggyőződésünk az is, hogy van felhatalmazásunk, hogy megvédjük az erős és tradícióit követő Európát" - emelte ki.
Az uniós elnökséget összegezve a miniszter azt mondta, kemény, harcos, munkás és eredményes fél éven van túl az ország. A magyar kormányt az inspirálta, hogy olyan döntések szülessenek, amelyek az eredeti és a máig érvényes Európa-eszme mentén értelmezhetők.
Mint mondta, büszkék arra, hogy Bulgária és Románia a schengeni övezet része lett, amely lépéssel bővítették az európai együttműködés körét és szűkítették a megkötöttségeket, erősítették a magyar-magyar kapcsolatokat.
A tárcavezető sikerként értékelte az európai gazdasági versenyképesség ügyének fókuszba helyezését, és kiemelte, hogy végig elhivatottan képviselték és képviselik az európai béke ügyét.
"Európa nem fog fejlődni és nem tudja értékeit megtartani, ha benne háború dúl" - mondta.
"Ha Európát akarjuk, akkor békét akarunk" - fogalmazott, hozzátéve, "ha nem lesz béke, nem lesz Európa sem."
Hankó Balázs a jövő évről szólva azt mondta, a következő év sorsfordító lehet Európa történetében.
Ha magunk mögött tudhatjuk a háborút, ha a gazdaság meg tud erősödni, a kapcsolataink az Egyesült Államokkal, Ázsiával és más kontinensekkel ismét gyümölcsözőek lesznek, akkor Európa újra az az Európa lehet, amely a világot formálni képes - hangoztatta.
Ha vigyázunk a hagyományaira büszke és erős nemzetek Európájára, akkor Európa is vigyázni fog ránk - mondta a miniszter.
Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház ügyvezető igazgatója köszöntőjében arról szólt, a programsorozat nemcsak ünneplése a magyar kultúra gazdag történetének és hagyományainak, hanem alkalmat adott arra is, hogy bemutassák a világviszonylatban is egyedülálló magyar kulturális örökséget.
A Nemzeti Táncszínháznak a programsorozat lehetőséget adott, hogy a Karöltve címet viselő tánckoreográfiában megmutassák a különleges magyar táncörökséget.
"Olyan produkció született, ahol a különbözőségek tisztelete és az együttműködés szelleme adta a valódi erőt" - tette hozzá.
Az elmúlt fél évben a Karöltve hidat képezve szimbolikusan összekötötte a programsorozat helyszíneit; Magyarországot és az Európai Uniót, az alkotókat és a tánckedvelőket, miközben bemutatta a tánc felszabadító élményét, nemzetünk egységét és a táncművészetben rejlő lehetőségek végtelenségét - fogalmazott Ertl Péter.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
A világban jelenleg nagy változások vannak folyamatban, "újraosztás zajlik", aminek több látható jele is van. Ide tartozik például, hogy másfélszer annyit költ a világ fegyverkezésre, mint húsz évvel ezelőtt, továbbá, hogy egyre több a háborús konfliktus, tíz év alatt ötszörösére nőtt a kereskedelmi korlátozások száma, a globális migrációs folyamatoknak pedig már csaknem 300 millió ember része - sorolta Orbán Balázs.
A rivális Triha ötödik találatával zárkózott fel ismét egy gólra, majd egy rossz átadást lefülelve ismét ő tört kapura, és ki is használta a ziccert (9-9). Bő egy perccel a vége előtt fórt kapott a magyar válogatott, Rybanska használta ki a lehetőséget, eldöntve ezzel a meccset.
Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a környékbeli gazdák és önkormányzatok nevében mondott köszönetet a kormányzati és szakmai erőfeszítésekért, amelyek lehetővé tették a „Vizet a tájba” program megvalósítását. Mint fogalmazott, az elmúlt évtizedek feszült várakozása után végre megszületett az a szakmai és költségvetési döntés, amelynek köszönhetően „újra élhet” a Homokhátság.