„A kérdés a dokumentumok végleges aláírása. Ez egy nagyon komoly kérdés, amelynek mind Ukrajna, mind Oroszország biztonságát komoly, hosszú történelmi távlatokra kell garantálnia ” – mondta az orosz államfő, hozzátéve, hogy ezért „egyetlen mellélövés, egyetlen érdesség” sem lehet a két ország közötti megállapodásban, beleértve azt is, hogy Volodimir Zelenszkijt illegitimnek tekinti, mivel ötéves hivatali ideje lejárt.
2025. január 28. 23:07
Az oroszok elnöke – TASS/Mihail Tyerescsenko
A Moszkva és Kijev közötti rendezési tárgyalások végeredményét Ukrajna legitim vezetésének kell aláírnia, ugyanakkor a tárgyalásokat meg lehet kezdeni a Moszkva által illegitimnek tekintett Volodimir Zelenszkij államfővel is – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök orosz kedden a Rosszija 1 tévécsatornának nyilatkozva.
Emlékeztetett rá, hogy az orosz államfővel folytatott tárgyalások tilalmáról szóló rendelet mindaddig érvényben van Ukrajnában, amíg ő, Vlagyimir Putyin hivatalban van. Hangot adott álláspontjának, miszerint a dekrétumot az ukrán parlament elnöke eltörölheti.
„Amikor a jelenlegi rezsimfőnök – ma már így nevezhetjük – aláírta ezt a rendeletet, akkor viszonylag legitim elnök volt, de most már nem tudja érvényteleníteni, mert illegitim.”
„Ebben van a trükk, a bosszúság, a csapda, érti? De alapvetően, ha ezt meg akarják tenni, akkor van rá legális módszer” – hangoztatta Putyin a Pavel Zarubinnak, az Összoroszországi Állami Televíziós és Rádiós Műsorszóró Társaság (VGTRK) újságírójának adott interjúban. Hangsúlyozta, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti esetleges megállapodásnak hosszútávon kell szavatolnia mindkét ország biztonságát.
„A kérdés a dokumentumok végleges aláírása. Ez egy nagyon komoly kérdés, amelynek mind Ukrajna, mind Oroszország biztonságát komoly, hosszú történelmi távlatokra kell garantálnia ” – mondta az orosz államfő, hozzátéve, hogy ezért „egyetlen mellélövés, egyetlen érdesség” sem lehet a két ország közötti megállapodásban, beleértve azt is, hogy Volodimir Zelenszkijt illegitimnek tekinti, mivel ötéves hivatali ideje lejárt.
Mindemellett kifejezte készségét arra, hogy tárgyalókat jelöljön ki a Zelenszkijjel folytatandó párbeszédhez, ha ő rész akar venni benne. Értésre adta: a lényeget abban látja, hogy ukrán részről ki fogja a végén aláírni a megállapodást. „Tárgyalni bárkivel lehet. (.) A dokumentumok aláírásának szempontjából mindennek úgy kell megtörténnie, hogy a jogászok megerősítsék azoknak az embereknek a legitimitását, akiket az ukrán állam felhatalmaz arra, hogy aláírják ezeket a megállapodásokat” – mondta Putyin. Egyebek között elmondta, hogy Ukrajnával a tárgyalások már a „különleges hadművelet” kezdetén megkezdődtek, Oroszország felajánlotta akkor a kijevi vezetésnek, hogy „vonuljon ki” a donyecki és a luhanszki „népköztársaságból” és akkor nem lesznek harcok. Mint fogalmazott, „nem korrekt” félrevezetni a közvéleményt és azt állítani, hogy Ukrajna akkor rendelt el tárgyalási tilalmat, amikor az orosz erők Kijev alatt álltak.
Elmondta, hogy a 2022 tavaszán Isztambulban elért orosz-ukrán megállapodás az ukrán javaslatokon alapult.
Putyin közölte, hogy néhány európai vezetővel folytatott telefonbeszélgetés után, az ő kérésükre rendelte el, hogy az orosz csapatokat visszavonják Kijev alól.
„Világos volt számunkra, hogy a félrevezetés nagyon is lehetséges (…) Ennek ellenére a komoly vérontás, a komoly háború elkerülésének megfontolásai alapján mégis beleegyeztünk” – nyilatkozott. Megismételte, hogy a Nyugat beszélte rá Kijevet a háború folytatására. Úgy vélekedett, hogy a konfliktus egy-két hónap alatt véget érhet, ha Kijevnek elfogy a szponzoroktól kapott pénze és a tölténye. Meglátása szerint „Ukrajna szuverenitása szinte nulla”. Kitért arra is, hogy jelzéseket küldött az előző amerikai elnöknek, Joe Bidennek az ukrajnai békés rendezés szándékáról.
A hirado.hu felületén korábban már foglalkoztunk egy annak idején lehetségesnek ítélt, 2022-es béketervezettel, amely a kiszélesedése előtt lezárhatta volna a háborút, de végül meghiúsult Boris Johnson, akkori brit miniszterelnök kijevi látogatása miatt. A Die Welt által nyilvánosságra hozott béketerv egyik fontos eleme lett volna az, hogy Oroszország csak az ukrán NATO-tagságot ellenezte volna, az Európai Unióhoz való csatlakozást ugyanakkor helyben hagyta volna. Továbbá az akkor, a háború kitörése idején a felek által ellenőrzött területek kérdésében is közelebb voltak az álláspontok, mint több ezer nappal később, a háború kitörésének harmadik február 24-ei évfordulója előtt.
„Ez volt a legjobb alku, amit köthettünk” – nyilatkozta 2024. májusában egy névtelenül nyilatkozó ukrán diplomata a meghiúsult béketerv részleteivel kapcsolatban.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Kollár Kinga, a Tisza Párt EP-képviselőjének botrányos kijelentéseiről kérdezték Magyar Pétert Vácon, ám testőrei meglehetősen agresszíven léptek fel - látható a Magyar Péter váci látogatásáról készült videóban.
"Sikeressé fogjuk tenni Magyarországot, hiába akarnak elgáncsolni bennünket" - fogalmazott a kormányfő. Hozzátette: "nagy harc lesz, sőt nem lesz, hanem nagy harc van. Ukrajnával együtt őket is meg kell állítani. Nagy feladat, de nem ijedünk meg tőle, nem hátrálunk meg, hanem győzni fogunk."
A biológiai nem rögzítettsége biztosítja a társadalom egészséges fejlődését és az alapvető közösségi normák fennmaradását - áll a preambulumban, amelyben az is szerepel: a magyar jogrendszer nem ismeri el a születési nem megváltoztatását, ezzel megőrizve a család intézményének stabilitását és a társadalmi rend biztonságát.