Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az uniós tagországok külügyminisztereinek brüsszeli tanácsülésén 2024. december 16-án. MTI/Purger Tamás
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter javaslatot tett az ENSZ terrorellenes műveleteinek egységesítésére szerdán New Yorkban, rámutatva, hogy jelenleg a területtel kapcsolatos tevékenységek szét vannak szórva a különböző szervezetek között.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az ENSZ Globális Terrorizmus Ellenes Koordinációs Kompakt ülésén először is leszögezte, hogy az emberiség ma a veszélyek, az állandó válságok korában él, és aláhúzta, hogy a bizonytalanságok súlyos biztonsági kockázatokat jelentenek világszerte.
Felszólalásában kiemelte, hogy a terrorfenyegetettség minden korábbinál erősebb, ráadásul a jelenség globális, így közös fellépésre van szükség, ezért az ENSZ-nek is az egyik legfontosabb feladata kell, hogy legyen a nemzetközi erőfeszítések összehangolása.
Üdvözölte ezért, hogy mára sikerült felszámolni azt az egészen méltatlan állapotot, hogy a terrorizmus elleni tevékenységek eddig nem képezték részét a világszervezet rendes költségvetésének.
Ezután rámutatott, hogy Magyarország nem tartozik a világ legnagyobb, leggazdagabb vagy legerősebb államai közé, mégis erején felül veszi ki a részét az ENSZ terrorellenes tevékenységéből.
Ennek alátámasztására kifejtette, hogy az ENSZ Terrorizmus Ellenes Hivatalának legnagyobb központja New York után Budapesten van, ahol immár huszonnyolcan dolgoznak, és ez a regionális központ nagy szerepet játszik a fellépés koordinálásában és annak a programnak a végrehajtásában, amelynek célja a szélsőségesek mozgásának korlátozása világszerte.
Illetve tudatta, hogy emellett tárgyalások folynak további tevékenységek Magyarországra telepítéséről is.
Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy az ENSZ működésében bizonyos reformokra lenne szükség, például egy egységes, terrorizmus elleni osztályt kellene létrehozni megfelelő költségvetéssel, ugyanis jelenleg a területtel kapcsolatos tevékenységek szét vannak szórva a különböző részlegek között.
Ennek kapcsán pedig leszögezte, hogy a terrorizmus elleni harc azért is különösen fontos Magyarország számára, mert azáltal az illegális bevándorlás visszaszorítása is eredményesebb lehet, mivel a két dolog egyfajta "ördögi kört" alkot egymással.
Megjegyezte, hogy hazánk a legforgalmasabb szárazföldi migrációs útvonalon fekszik Európában, ezért óriási erőfeszítéseket követel a hatóságok részéről a bevándorlóáradat megfékezése.
"Több mint félmillió illegális bevándorlót állítottunk meg eddig a határainkon, amiért szörnyű politikai támadásoknak vagyunk kitéve Európában" - fogalmazott.
"És ragaszkodunk ahhoz a jogunkhoz, hogy mi magunk dönthessük el, hogy kiket engedünk be az ország területére, és kikkel vagyunk hajlandóak együtt élni" - tette hozzá.
A miniszter végül aggodalmát fejezte ki az afrikai terrorfenyegetettség erősödése miatt, s arra is kitért, hogy a kontinens népessége a következő évtizedek során 950 millióval fog nőni az előrejelzések szerint, ezért rendkívül fontos segítséget nyújtani a térség országainak abban, hogy az embereknek megfelelő munkahelyeket, egészségügyi ellátást és oktatást tudjanak nyújtani.
"És amennyiben ez nem sikerül, akkor két nagyon rossz forgatókönyv lehetséges. Az egyik a valaha volt legsúlyosabb humanitárius katasztrófa, a másik a valaha volt legnagyobb migrációs nyomás Európában. Márpedig mi szeretnénk elkerülni mindkét rossz forgatókönyvet, ha lehetséges" - mondta.
Ezzel kapcsolatban pedig közölte, hogy Magyarország évente 1845 ösztöndíjas helyet biztosít az afrikai hallgatók számára az egyetemeken, és a kormány számos fejlesztési programot hajt végre helyben.
-
Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
-
Az amerikai elnökválasztás óta a „main-stream” módosulni látszik. Erre utal, hogy a nagy bankok egymással versenyezve hagyják el a Net-Zero límakartellt, és csoportosítják át a befektetéseiket a sokat szidott fosszilis energia bizniszbe. És ez bizony nagy baj, mert ha nem csurog a pénz a dekarbonizációra és a zöld energia programokra, akkor ez a hajó el fog süllyedni.
-
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a terrorfenyegetettség minden korábbinál erősebb, ráadásul a jelenség globális, így közös fellépésre van szükség, ezért az ENSZ-nek is az egyik legfontosabb feladata kell, hogy legyen a nemzetközi erőfeszítések összehangolása.
-
A munkacsoport célja, hogy teret adjon az üldözött vallási közösségek képviselőinek az uniós döntéshozók előtti megszólalásra. Emellett az Európai Parlamenten belüli jogalkotási munkában is érvényre kívánja juttatni az egyházakkal és vallási közösségekkel való együttműködés fontosságát, különösen a vallási szélsőségek elleni küzdelem terén.
-
A BRFK mindenki számára biztosítja a békés gyülekezéshez, véleménynyilvánításhoz való jogot, amíg azzal nem valósítanak meg szabálysértést vagy bűncselekményt.