Francia EP-képviselő: Adja vissza a Szabadság-szobrot az Egyesült Államok!
Raphael Glucksmann, francia európai parlamenti képviselő azt követelte, hogy az Egyesült Államok adja vissza Franciaországnak a Szabadság-szobrot.
2025. március 19. 10:45
A Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének tagja (S&D), az általa alapított balközép Place Publique párt összejövetelén azt mondta a hallgatóságnak, hogy az Egyesült Államok elutasítja az ikonikus szobor által képviselt értékeket.
Azért intézte a párttársak felé a felhívást, mert Donald Trump csökkentette a kutatási ösztöndíjak közvetett kifizetéseit és béketárgyalásokat kezdeményezett Oroszország és Ukrajna között, a béke, és szabadság nevében.
Glucksmann zsarnoknak nevezte Trumpot és a kormányát a felszólalása alkalmával:
Azoknak az amerikaiaknak, akik a zsarnokok oldalára álltak, azoknak az amerikaiaknak, akik kirúgták a kutatókat a tudományos szabadság követelése miatt, azt fogjuk mondani, hogy "adjátok vissza nekünk a Szabadság-szobrot".
"Ajándékba adtuk, de láthatóan megveted. Szóval jó lesz itthon" - tette hozzá, Donald Trumpnak címezve.
Annak az elnöknek, aki egyébként a múlt hónapban találkozott Emmanuel Macron francia elnökkel a Fehér Házban. A találkozó után pedig Macron kijelentette, hogy támogatja az Egyesült Államok azon törekvését, hogy véget vessen az orosz-ukrán háborúnak, de figyelmeztetett, hogy „a béke nem jelentheti Ukrajna feladását”.
A baloldali francia EP-képviselő talán nincs tisztában azzal, hogy a Liberty Islanden található szobornak, amit Franciaország, az Amerikai Egyesült Államok függetlenségének százéves évfordulója alkalmából ajándékozott oda, hazájában, és a nagyvilágban több másolata is van. A hosszabb nevén, a Szabadság megvilágosítja a világot szobor (a nőként ábrázolt Szabadság egy fáklyát tart a jobbjában) talán a francia képviselőre is jó hatást gyakorolna. Ha felkeresné, elég Párizsban a Szajnán lévő Hattyúk szigetére látogatnia, ahol az egyik másolat található.
(Megjegyezném, de szigorúan csak zárójelben: Én úgy tanultam, hogy ajándékot nem illik visszakérni. Hová lett a francia bon ton, vagyis jómodor?)
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) az egyetlen olyan párt Magyarországon, amelynek az alapításától megfogalmazott minden programpontja ma is vállalható, és lényegében megvalósult - mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke A kereszténydemokrata szellemiség a 20. században címmel rendezett konferencián kedden Budapesten, a jezsuiták Párbeszéd Házában.
Németország második világháború utáni történelmében nem volt példa arra, hogy a kancellárjelöltnek az első szavazáson ne sikerüljön megszereznie a szükséges többséget.
"Az Akadémia nem önmagáért és tagjaiért van, hanem azért a közösségért, amelyért annak képviselői létrehozták. Akadémiánk fő küldetése, hogy a kutatások eredményezte tudást a magyar társadalom, gazdaság, állam, az egész nemzet szolgálatába állítsa. Célunk a tudománybarát, a tudomány művelését, az Akadémiát támogató társadalom kialakítása" - mondta Freund Tamás.