Francia EP-képviselő: Adja vissza a Szabadság-szobrot az Egyesült Államok!
Raphael Glucksmann, francia európai parlamenti képviselő azt követelte, hogy az Egyesült Államok adja vissza Franciaországnak a Szabadság-szobrot.
2025. március 19. 10:45
A Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének tagja (S&D), az általa alapított balközép Place Publique párt összejövetelén azt mondta a hallgatóságnak, hogy az Egyesült Államok elutasítja az ikonikus szobor által képviselt értékeket.
Azért intézte a párttársak felé a felhívást, mert Donald Trump csökkentette a kutatási ösztöndíjak közvetett kifizetéseit és béketárgyalásokat kezdeményezett Oroszország és Ukrajna között, a béke, és szabadság nevében.
Glucksmann zsarnoknak nevezte Trumpot és a kormányát a felszólalása alkalmával:
Azoknak az amerikaiaknak, akik a zsarnokok oldalára álltak, azoknak az amerikaiaknak, akik kirúgták a kutatókat a tudományos szabadság követelése miatt, azt fogjuk mondani, hogy "adjátok vissza nekünk a Szabadság-szobrot".
"Ajándékba adtuk, de láthatóan megveted. Szóval jó lesz itthon" - tette hozzá, Donald Trumpnak címezve.
Annak az elnöknek, aki egyébként a múlt hónapban találkozott Emmanuel Macron francia elnökkel a Fehér Házban. A találkozó után pedig Macron kijelentette, hogy támogatja az Egyesült Államok azon törekvését, hogy véget vessen az orosz-ukrán háborúnak, de figyelmeztetett, hogy „a béke nem jelentheti Ukrajna feladását”.
A baloldali francia EP-képviselő talán nincs tisztában azzal, hogy a Liberty Islanden található szobornak, amit Franciaország, az Amerikai Egyesült Államok függetlenségének százéves évfordulója alkalmából ajándékozott oda, hazájában, és a nagyvilágban több másolata is van. A hosszabb nevén, a Szabadság megvilágosítja a világot szobor (a nőként ábrázolt Szabadság egy fáklyát tart a jobbjában) talán a francia képviselőre is jó hatást gyakorolna. Ha felkeresné, elég Párizsban a Szajnán lévő Hattyúk szigetére látogatnia, ahol az egyik másolat található.
(Megjegyezném, de szigorúan csak zárójelben: Én úgy tanultam, hogy ajándékot nem illik visszakérni. Hová lett a francia bon ton, vagyis jómodor?)
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
"Most itt is gyaníthattuk, hogy vannak olyan európai parlamenti képviselők, akiktől nem áll távol a gondolat, hogy a saját hazája ellen dolgozzon" - fűzte hozzá Orbán Viktor.
Veres András megjegyezte: a mai média világában pár másodpercre lehet az emberek figyelmét lekötni, de az Istennel való kapcsolat nem lehet egy pillanatnyi élmény része, az tartós, mély figyelmet igényel.
Bécs városa által idén is felmérés készült az általános és középiskolások között a vallási meggyőződésükről. Az eredmény sokkoló: a diákok többsége ma már muszlim hitű, nem keresztény.