Az autonómia a témája az idei Tokaji Írótábornak
2024. augusztus 3. 14:49

Augusztus 12-én kezdődik a háromnapos 52. Tokaji Írótábor, amelynek kiemelt témája az idén a szabadság és az autonómia.

A Kárpát-medencei írók egyik legnagyobb irodalmi találkozóján a kerekasztal-beszélgetések mellett felolvasó esteket, koncerteket és borkóstolót is tartanak - olvasható az esemény programjában.
   
A tábor első napján, a megnyitót követően határon túli magyar írók és költők tartanak felolvasást Hodossy Gyula vezetésével. Ezt követően a Volver La Vida együttes ad koncertet.
   
A második nap kerekasztal-beszélgetésekkel kezdődik. A Rákóczi Pince és Udvarház teraszán L. Simon László, a Tokaji Írótábor Egyesület elnökének vezetésével a szépirodalmi könyvkiadásról beszélget a gyermekvédelmi törvény tükrében Erős Kingával, Mészáros Sándorral és Bán Jánossal. Ezt követően A tudományos könyvkiadás jövője és a kultúrafinanszírozás intézményi háttere címmel tartanak beszélgetést Gyenes Ádám, Richly Gábor és Tóbiás Krisztián részvételével, Konkoly Dániel moderálásában.
   
Ezen a napon tarják a Tokaji Nemzetközi Művésztelep kiállításának megnyitóját is. A Világörökségi Bormúzeumban Matl Péter M. S. mester-díjas szobrászművész mutatkozik be. Kedden barátságos labdarúgó-mérkőzést játszik az írótábor és a város csapata, majd a Fiatal Írók Szövetségének tagjai tartanak felolvasó estet. A nap a Tokaji Borászok Asztaltársaságának borkóstolójával és Kubinyi Júlia, Szokolay Dongó Balázs és Balogh Kálmán koncertjével zárul.
   
A szerda ismét kerekasztal-beszélgetésekkel indul: Gulyás Gábor, Kálomista Gábor és Tallai Gábor a Véleményszabadság a nyugati művészeti életben"címmel beszélget Gulyás István vezetésével. A 90 éve született Csurka Istvánról pedig A mélység vándora címmel Kiss Gy. Csaba, Vasvári Erika és Zárug Péter Farkas cserél véleményt Pozsgai Zsolt moderálásában.
   
Szerdán délután is folytatódnak a kerekasztal-beszélgetések. Elsőként Engem a történelem választott címmel Kertész Imre műhelyéről beszélget Hidas Zoltán, Soltész Márton és Sturm László. Ezt követően Cseres Tibor és a történelmi regény témában Alexa Károly, Diószegi Szabó Pál, Falusi Márton és Márkus Béla beszélgetését hallhatják az érdeklődők.
   
A Tokaji Írótábor egykori elnökének, Pomogáts Bélának emlékművét is felavatják szerdán a Millenniumi Irodalmi Emlékparkban, ahol Ferdinándy György emlékére Csender Levente író ültet fát.
   
Az irodalmi találkozó zárásaként a Tokaji Ferenc Gimnázium aulájában adják át a Tokaji Írótábor díjat és egyéb elismeréseket, köztük a Magyar Írószövetség debütdíjait szerdán este.

MTI, Gondola
Címkék:
  • Ezt a harcot még nem vívtuk meg
    Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
  • Ellaposodott futball
    A válogatottra vonatkozólag a miniszterelnök mondott lényegeset, igaz, évekkel ezelőtt, és azóta sem ismételte meg. Eszerint a magyar nemzeti tizenegynek a világ tíz legjobb válogatottja közé kell kerülnie. Jelenleg a 32., de Marco Rossi talán elindíthatja csapatunkat a fölfelé vezető úton.
  • Von der Leyen korrupciós ügye
    A botrány akkor robbant ki, amikor a New York Times megírta, hogy a bizottság elnöke SMS-üzenetekben tárgyalt meg több milliárd dolláros vakcinabeszerzéseket a Pfizer vezetőjével, a nyilvánosság teljes kizárása mellett. Leyen, durván megsértve a jogállamiságot, azóta is bujkál a kérdések elől.
  • Orbán felmosta a padlót az EU szélsőségeseivel – Videó
    A szélsőséges Leyen többek közt azt vetette a magyar miniszterelnök szemére, hogy nálunk sok orosz dolgozik. Orbán Viktor válasza: hazánkban hétezer orosz dolgozik, Németországban 300 ezer.
  • A migrációval kapcsolatos álláspontunk változatlan
    Rétvári Bence a könyvbemutató alkalmából rendezett panelbeszélgetésen hangsúlyozta: az angol nyelvű kötet segít abban, hogy megértsék a magyar migrációs politikát, amelynek adoptálására nagy igény volna Nyugat-Európában is.
MTI Hírfelhasználó