Az 1990-es évekbe helyezi át Tege Antal rendező a Noszty fiú esete Tóth Marival című Mikszáth-regényen alapuló történetet, amelyet november 22-én mutatnak be a Békéscsabai Jókai Színházban.
Seregi Zoltán igazgató az olvasópróbán elmondta, ez lesz a negyedik magyar darab idén a teátrumban.
Tege Antal rendező kifejtette, Seregi Zoltán igazgató azt kérte tőle, hogy ha lehet, ne változtasson nagyon a történeten. Ő korábban mindig saját maga által választott darabokat rendezett, így ezt először "meg kellett szeretnie".
Mikszáth a romantika korának írója volt, de maga már a kritikai realizmus irányába fordult. Bár sokan azt hiszik, hogy ez egy szerelmi történet, valójában társadalomkritika.
A regény 1908-ban jelent meg, egy 1901-es, valós, az újságokban is szereplő történet alapján írta az író, amelyet ő az 1880-as évekbe helyezett. Történelmi háttérként az 1848-49-es szabadságharc és a kiegyezés jelent meg - fejtette ki.
Ez véleménye szerint a ma élő embernek már túl régi. A konfliktusok, például a szerelmi kompromittálás sem úgy csapódik le ma, mint a 19. században. Emiatt tette át a történetet az 1990-es évekbe, amelynek ugyanúgy megvan a történelmi háttere: az 1956-os forradalom.
Az átiratot Czene-Polgár Donát jegyzi, aki elmondta, "a szövegkönyvben egyetlen Mikszáth-sor sem maradt", de az eredeti történetszál végigfut benne.
Vacsi Dávid díszlettervező nem klasszikus díszletfalakat tervezett. Fehér szövetanyag - amelyből mintegy 500 méternyit használnak fel - és azok változásai, valamint a rájuk vetítés hozza létre a szobabelsőket.
Tege Antal elmondta, a fehér anyagokon a vetítés megduplázódik, egy gyöngyfüggöny leeresztésével pedig még egy "plusz térsík" jön létre, amivel "óriási térhatás érhető el".
A jelmezek - amelyeket Kiss Kata tervez - is a '90-es éveket idézik, a Tóth családot "Dallas-feeling" lengi majd körül.
A zene is főként a '90-es évek hip-hop és techno zenéje lesz, feldolgozva - közölte a rendező. Közölte: két zenei darab "lóg majd ki a sorból": a vadászjelenetnél átvesznek egy motívumot az 1960-as, ismert filmfeldolgozásból, a darab végén pedig egy Beethoven-nyitány csendül fel, amely 1956-ot idézi meg.
A főbb szerepekben Czitor Attila, Kiss Viktória, Bartus Gyula, Katkó Ferenc, Csonka Dóra, Csurulya Csongor láthatók, Mikszáth Kálmánt a rendező Tege Antal alakítja.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
Simicskó István azt mondta: évtizedes hagyomány, hogy a kormány kíváncsi az emberek véleményére és megkérdezi a polgárokat, hogy mit gondolnak a legfontosabb kérdésekről, milyen fejlődési irányt képzelnek el hazánknak.
-
Budapesten és a vidéki egyetemi városokban van szükség férőhelybővítésre, de a fővárosban a legsürgetőbb a helyzet, mert 17 ezer férőhelyre 57 ezer volt a jelentkezők száma - jelezte a miniszter.
-
A miniszteri biztos örömtelinek nevezte, hogy Magyarország kormánya évről évre kiemelten támogatja a vallásturizmus területét. Az emberek vágynak a transzcendensre, arra, hogy valahol megérezzék, mi az életük célja és értelme.