Kína hétfőn tette közzé idén első nemzeti akciótervét, melynek értelmében 2035-ig szeretne "erős oktatási nagyhatalommá" válni - jelentette a kínai állami média.
A Kínai Kommunista Párt központi bizottsága és az Államtanács által kiadott akcióterv célja magas színvonalú oktatási rendszer létrehozása, amelynek hozzáférhetősége és minősége "a világ legjobbjai közé tartozik majd".
"A terv szerint Kína felméri az ingyenes oktatás körének fokozatos kiterjesztését, a magas színvonalú egyetemi beiskolázás növelését, a posztgraduális képzés kiterjesztését és a doktoranduszok arányának növelését"
- olvasható a közleményben.
"Az akcióterv intézkedései továbbá elősegítik a diákok egészséges növekedését és sokoldalú fejlődését, biztosítva, hogy az általános és középiskolás diákok naponta legalább két órát mozogjanak, megelőzve ezáltal a rövidlátás és az elhízás gyakori előfordulását" - tették hozzá.
A közlemény szerint tovább népszerűsítenék a mentális egészségre nevelést és megvalósulna egy, a diákok mentális egészségét nyomon követő és korai figyelmeztető nemzeti rendszer létrehozása is.
Hozzátették, hogy
a terv célul tűzi ki továbbá a városi és vidéki területek közötti szakadék csökkentését; javítani szeretnék a vidéki kisiskolák működési feltételeit, valamint fejlesztenék a fogyatékkal élő és az úgynevezett "mezőgazdasági bevándorló népességhez" tartozó gyermekek ellátási rendszereit is.
A bejelentésre azt követően került sor, hogy a kínai nemzeti statisztikai hivatal múlt pénteken megosztott adatai szerint Kína népessége tavaly tovább csökkent.
Az országban a születések száma évtizedek óta csökkenést mutat, a többi között az 1980 és 2015 között bevezetett egykepolitika, a gyors urbanizáció, az ingatlanszektor válsága és a gyermekvállalással járó magas gondozási és oktatási költségek miatt.
Autóforgalom Sanghaj Lucsiacuj nevű üzleti negyedében 2025. január 17-én. A kínai nemzeti statisztikai hivatal szerint Kína népessége 2024-ben már a harmadik egymást követő évben csökkent. A lakosságszám 2024-ben 1,39 millió fővel 1 milliárd 408 millióra csökkent, szemben a 2023-as 1,409 milliárd fővel. A születésszám 2024-ben 9,54 millió volt, ami növekedést jelent a 2023-ban mért 9,02 millióhoz képest. A halálozások száma csökkent: a 2023-as 11,1 millióról 2024-ben 10,93 millióra esett vissza. Az országban a születések száma évtizedek óta csökkenést mutat az 1980 és 2015 között bevezetett egykepolitika és az ebben az időszakban bekövetkezett urbanizáció miatt. MTI/EPA/Alex Plavevski
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
A presbiteriánus Trump az eskütételkor, ahogy 2017-es beiktatásakor is, két Bibliára helyezte a kezét: a családira, amelyet még az édesanyjától kapott, és Abraham Lincolnéra, amelyre a rabszolgaság intézményének véget vető és az Uniót megmentő 16. elnök esküdött 1861-es beiktatásakor.
-
Orbán Viktor szerint a történelemkönyvekben a soros elnökség fél éve úgy fog szerepelni, amelyben Donald Trump és az európai patrióták megkezdték a Nyugat-átalakítást. A miniszterelnök szerint Ázsia felemelkedésének korszakában élünk. Az angolszász dominancia véget ért. Magyarország előtt az a feladat áll, hogy ebben az új világban sikeres legyen. Ehhez a belső alapok megvannak, de a brüsszeli elitet is le kell győzni.
-